Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Moderátor: Jari

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník 4 » pát 04. lis 2011 10:57:45

rosada píše:
Návštěvník píše:To z Gorovy výuky není dosud zřejmé, není se čeho chytit.

Gorova výuka učí ničeho se nechytat.... takže, že se není čeho chytit je vpořádku.
...
a to jsem se zařekla, že nebudu psát o Gorovi ... člověk míní... :'-(

:knock: ničeho se nechytat :knock: oč jiného jde?
Návštěvník 4
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. lis 2011 11:10:59

Návštěvník 4 píše: oč jiného jde?

O tohle:
Maháriši říkal, podrž se toho, jenž nemůže být odložen (iti - to co je) viz

"Ot.: Já medituji neti-neti (ne to, ne to).

Odp.: Ne - toto není meditace. Najděte zdroj. Musíte neomylně dosáhnout zdroje. Potom klamné „já“ zmizí a skutečné Já bude realizováno. První nemůže existovat bez druhého.

Když se jen všechno odloží - když se pozná, že já neexistuje, a nedojde ke zmizení ve Zdroji, objeví se neuvědomované nově vzniklé já které chápe: "já neexistuje - no super, můžu cokoliv"

Zmizení "já" ve Zdroji není možné, dokud dál trvají nevědomé emoce.
Návštěvník
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod rosada » pát 04. lis 2011 11:32:17

Návštěvník píše:Když se jen všechno odloží - když se pozná, že já neexistuje, a nedojde ke zmizení ve Zdroji, objeví se neuvědomované nově vzniklé já které chápe: "já neexistuje - no super, můžu cokoliv"

I já si myslím, že by pak měla následovat poctivě položená otázka: Kdo to vidí (si uvědomuje) tu neexistenci já.
Ale na nechytání samotném nevidím nic špatného, proto jsem se taky na to nachytala, že. ;)
Uživatelský avatar
rosada
 
Příspěvky: 1090
Registrován: úte 20. zář 2011 9:22:05

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. lis 2011 11:35:15

Jari píše:A protože jsem si předsevzal, že budu mluvit opravdu konkrétně, abyste si z toho případně mohli něco reálného vytáhnout, tak vám řeknu něco o svých přátelích. Mám skvělou přítelkyni ale .... Má obrovské srdce a její fyzické prožívání je neuvěřitelné (-: V určitých oblastech byste nepotkali ženu, která vaše tělo tak vášnivě přijme. Ale jsou další oblasti, které jsou vyprázdněné. Například to, že se o sebe nedokáže postarat a je to fyzický-existenční závislák. Musíte ji živit. Není líná, ale kariéra je pro ní neznámá věc. To generuje její závislost, mohla by mít všechny muže světa, ale musíte ji uživit. A to je tak velké břímě, v dnešní době, že po počátečním blouznění to většina jejich lásek bere jako zátěž.
Láska je dobrá věc, ale jakmile leze do peněz, je lépe člověku samotnému.
Návštěvník
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník 4 » pát 04. lis 2011 11:39:35

Návštěvník píše:
Návštěvník 4 píše: oč jiného jde?

O tohle:
Maháriši říkal, podrž se toho, jenž nemůže být odložen (iti - to co je) viz

"Ot.: Já medituji neti-neti (ne to, ne to).

Odp.: Ne - toto není meditace. Najděte zdroj. Musíte neomylně dosáhnout zdroje. Potom klamné „já“ zmizí a skutečné Já bude realizováno. První nemůže existovat bez druhého.

Když se jen všechno odloží - když se pozná, že já neexistuje, a nedojde ke zmizení ve Zdroji, objeví se neuvědomované nově vzniklé já které chápe: "já neexistuje - no super, můžu cokoliv"

Zmizení "já" ve Zdroji není možné, dokud dál trvají nevědomé emoce.

to víš odkud? když já není, tak jak by mohlo někde zmizet?
Návštěvník 4
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod orog » pát 04. lis 2011 12:23:04

Tohle je zajímavá otázka:

Návštěvník 4 píše:když já není, tak jak by mohlo někde zmizet?

Osobní "já" je něco na způsob fata morgany.

Na poušti uvidíš hory a řeky - nic takového tam ale není. Přesto to vidíš a můžeš to považovat za realitu. Pak fata morgana zmizí. Zmizely snad hory a řeky? Ne, nikdy tam nebyly. Zmizela iluze hor a řek, která tam předtím byla.
orog
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod návštěvník J » pát 04. lis 2011 12:27:28

Návštěvník 4 píše:
rosada píše:
Návštěvník píše:To z Gorovy výuky není dosud zřejmé, není se čeho chytit.

Gorova výuka učí ničeho se nechytat.... takže, že se není čeho chytit je vpořádku.
...
a to jsem se zařekla, že nebudu psát o Gorovi ... člověk míní... :'-(

:knock: ničeho se nechytat :knock: oč jiného jde?


jde o to aby se prohlédlo co je skutečné a co iluzí a nechytalo se teda neidentifikovalo se s iluzorní fatamorgánou ...
návštěvník J
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. lis 2011 12:29:35

rosada píše:
já si myslím, že by pak měla následovat poctivě položená otázka: Kdo to vidí (si uvědomuje) tu neexistenci já.


vede tě to přímo ke Zdroji :yes:
Návštěvník
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. lis 2011 12:35:57

Návštěvník píše:
Když se jen všechno odloží - když se pozná, že já neexistuje, a nedojde ke zmizení ve Zdroji, objeví se neuvědomované nově vzniklé já které chápe: "já neexistuje - no super, můžu cokoliv"



proto je na to opakovaně upozorňováno, že to co tu předvání Goro není seberealizací, ale intelektuální poznání - je to poznání pomocí mysli...nic víc a nic míň...je to dobrý poznání v tomto rámci, skutečně výborný, o to nic, ale pokládat to za osvícení je bludem na kterým se dá pořádně uvíznout (materialismus jak pras)
Návštěvník
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. lis 2011 12:43:26

intelektuální poznání toho, že neexistuje já tedy metoda neti-neti je druhou stranou mince intelektuálního poznání, že vše je Bůh (láska, on ...)

já nikdy nemůže poznat to co ho přesahuje, nemůže vlastní aktivitou se eliminovat...musí zmizet ve Zdroji, aby mohlo dojít k trvalé seberealizaci

"...Ti, kdo následovali školu „Já jsem Brahman“ a „neti-neti“, sdíleli společný názor, že Já může být odhaleno myslí, a to buď pomocí potvrzení, nebo negace. Názor, že mysl může vlastní aktivitou dosáhnout Já, je kořenem většiny omylů, týkajících se praxe sebedotazování.

Ot.: Začínám se sám sebe ptát, „Kdo jsem já?“, eliminuji tělo i mysl jakožto ne-“já“ a nejsem schopen pokročit dále.

Odp.: Jen tak daleko může jít intelekt. Váš postup je jen intelektuální. Všechna písma se o něm zmiňují jen proto, aby hledajícího vedla k poznání pravdy. Na pravdu se nedá přímo ukázat. Proto tento intelektuální proces. Víte, člověk, který eliminuje všechna ne - „já“, nemůže eliminovat „já“. Abychom mohli říkat, „Nejsem toto“ nebo „Nejsem ono“, musí „já“ existovat. Toto „já“ je pouze ego či „já“-myšlenka. Teprve když vznikne „já“-myšlenka, vznikají myšlenky jiné.

„Já“- myšlenka je kořenem myšlenek. Je-li tento kořen zničen, jsou současně zničeny všechny ostatní. Proto hledejte kořen myšlenky „já“, ptejte se, „Kdo jsem já?“. Najděte její zdroj a pak všechny myšlenky zmizí a zůstane čisté Já."

Ot.: Jak to mám udělat?

Odp.: „Já“ je tu vždy - v hlubokém spánku, ve snění i v bdělém stavu. Ten který spal, je tentýž, který nyní hovoří. Pocit „já“ existuje vždy. Nebo snad popíráte svou existenci? Nikoli. Říkáte, „Já jsem“. Zjistěte, kdo to je."
Návštěvník
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Polina » pát 04. lis 2011 14:28:16

To jsem tedy o něco přišla. :)

Já jsem se k tomu Já dostala úplně jinou cestou.
Žádné zkoumání, jestli mám nebo nemám já, jestli je Bůh nebo není.
Jen jsem si zkoušela vlézt do své představy, že se vznáším a opouštím oknem panelák a chci se proletět nad Prahou. Jak jsem si tam nakonec horkotěžko vlezla, a snažila se vnímat, že jsem vedle domu a ne v hlavě, tak se mi představa sama zbourala a naskočilo tam něco úplně jiného - cosi telepatického. No a pak jsem pilně trénovala, aby jsem ten stav navodila znovu - a hned při druhém úspěšném pokusu, nějaká další telepatická informace, se po odeznení obrazového vjemu, objevilo ono Já. No a pak už jsem to jen vylepšovala a prodlužovala, abych to udržela vnímat co nejdéle.

Takže moje já nikam nemizelo, vím, že ho stále mám, klidně se k tomu přiznávám. Jen když si chci pobýt s Já, tak na tu dobu zaleze do kouta a neobtěžuje. :D
Polina
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. lis 2011 14:33:14

Polina píše:To jsem tedy o něco přišla. :)

Já jsem se k tomu Já dostala úplně jinou cestou.
Žádné zkoumání, jestli mám nebo nemám já, jestli je Bůh nebo není.
Jen jsem si zkoušela vlézt do své představy, že se vznáším a opouštím oknem panelák a chci se proletět nad Prahou. Jak jsem si tam nakonec horkotěžko vlezla, a snažila se vnímat, že jsem vedle domu a ne v hlavě, tak se mi představa sama zbourala a naskočilo tam něco úplně jiného - cosi telepatického. No a pak jsem pilně trénovala, aby jsem ten stav navodila znovu - a hned při druhém úspěšném pokusu, nějaká další telepatická informace, se po odeznení obrazového vjemu, objevilo ono Já. No a pak už jsem to jen vylepšovala a prodlužovala, abych to udržela vnímat co nejdéle.

Takže moje já nikam nemizelo, vím, že ho stále mám, klidně se k tomu přiznávám. Jen když si chci pobýt s Já, tak na tu dobu zaleze do kouta a neobtěžuje. :D


nepřišla jsi o nic, tak to je, když ustane pohyb, zůstane jen Já a já je zalezlý - pak ale nikdo nemůže říkat, že já neexistuje nebo jo?
Návštěvník
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Polina » pát 04. lis 2011 14:43:04

Návštěvník píše:přišla jsi o nic, tak to je, když ustane pohyb, zůstane jen Já a já je zalezlý - pak ale nikdo nemůže říkat, že já neexistuje nebo jo?

Jak jsem pročítala různé knihy od duchovních mistrů jógy, tak jsem tam našla spíš metody, jak své já kultivovat, umravňovat, zjemňovat a ne, že se máme podívat, že přece neexistuje. A hlavně - máme se naučit být v pozorném radostivém klidu. :)
Polina
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. lis 2011 15:00:29

Polina píše:
Návštěvník píše:přišla jsi o nic, tak to je, když ustane pohyb, zůstane jen Já a já je zalezlý - pak ale nikdo nemůže říkat, že já neexistuje nebo jo?

Jak jsem pročítala různé knihy od duchovních mistrů jógy, tak jsem tam našla spíš metody, jak své já kultivovat, umravňovat, zjemňovat a ne, že se máme podívat, že přece neexistuje. A hlavně - máme se naučit být v pozorném radostivém klidu. :)


kultivování a umravňování, zjemňování - tzv. dlouhá cesta, podle mne je to předpokladem pro zjemnění mysli v kvality sattvické :) je to dobrý základ - předpoklad pro nastoupení cesty k sobě samému :)

být v pozorném radostivém klidu se těžko vnutí vůlí...podmíněné neuvědomělé reakce ho budou stále narušovat, proto jsou tu různé metody vedoucí k uvolnění včetně různých forem meditací a psychoterapií viz taky příspěvek rosady o zkušenostech s pomocníky na cestě :)

rozhodně tyhle metody vnášejí více pokoje, klidu a míru do života jednotlivce a zkvalitňují ho, kultivují :)
Návštěvník
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. lis 2011 15:40:26

zrovna mi přišla pozvánka od Joshiho a jako průvodní text je toto:

"Právě v tuto chvíli, co čteš tato slova, si uvědomuješ, jak se tyto slova objevují v tvé přítomné pozornosti, je to tak? Možná, že jsi si také vědom/a určitých částí svého těla. Všechny tyto obrazy v tvém vědomí potvrzují, že jsi. Zažívání tohoto pocitu bytí je pravděpodobně tím nejzákladnějším poznáváním, které tu je. Pouze bytí zde, pouze bytí. Kamkoliv jdeš, stále je tu ten stejný pocit bytí, pocit, že jsi. Nezáleží na tom, co cítíš nebo co si myslíš, tento "pocit bytí" je tobě i ostatním stále k dispozici.

Všimni si, že To, co teď vnímá a prožívá, nemá žádné hranice a není ovlivňováno tím, co je vnímáno. Někteří tomu říkají Prázdnota. Je to nepopsatelné a nemá to ani začátek ani konec. Není to velké ani malé a je v tom zároveň vše, co existuje. Je to živá Přítomnost.

Když si uvědomíš, že ty jsi přirozeně tímto nekonečným Bytím, že jsi tímto Prostorem bez hranic, tak tvůj boj a tvé pokusy nalézt nebo pociťovat Bytí, skončí automaticky. Kam bys To šel nebo šla hledat, pokud To je všude? Když si toto uvědomíš, tak tu již není ten pocit, že bys měl/a být jiný/á než jaký/á jsi v tomto okamžiku. Není tu pocit, že by tento okamžik měl být jiný. Je to konec víry, že jsi hledající, který musí dosáhnout vyššího stavu. Je to konec nespokojenosti s tím, co právě je.

Absolutno je již díky své základní vlastnosti vždy a všude-přítomné, teď a tady.

Žádné úsilí na světě z tebe neudělá to, co už ve skutečnosti jsi - živá přítomnost - energie bez hranic. "

rozhodně ani zde není nic o tom, že bychom se měli zaměřovat na to co není, ale k přímému uvědomění toho čím ve Skutečnosti jsme - nekonečným Bytím a Prostorem bez hranic (tj. osvícení - seberealizace)... to je to Já, které se neobjevuje ani nikdy nemizí, je tu stále přítomný Zdroj...
Návštěvník
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. lis 2011 15:56:37

v okamžiku seberealizace je konec s nespokojeností s tím, co právě je... proto seberealizovaní lidé jsou vyjádřením absolutního uvolnění, klidu a pokoje, bez hranic a bez podmínek...

když se díváš takovému člověku do očí tak je to až fyzicky vnímatelný...proto je léčivý samo o sobě se například jen dívat na fotku Maharišiho, nebo si pustit video s Moojim a jen to vnímat a otevřít se tomu co z toho jde...(vypíná to mysl, zklidňje to pohyb vlny...)

meditace bez hranic

Obrázek
Návštěvník
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. lis 2011 16:15:43

Maharišiho příběh osvícení...

"V červnu roku 1896 ho v jeho pokoji přepadl náhlý pocit, že umírá. Nikdo jiný doma nebyl, tak si řekl, že se tomu postaví sám. Lehl si a sám sebe se ptal "Co vlastně umírá? Umírá toto tělo. Jsem já tělo? Kdo jsem já?" V té chvíli si zcela uvědomil, že není tělo, ale čisté (Božské) Já, které je vším. Tak dosáhl osvícení a "strach ze smrti zmizel jednou provždy.""

stejně jako ostatní seberealizovaní lidé podává svědectví ne o tom co není, ale o tom co je ... "

čisté Božské Já, které je vším (je samozřejmě fuk jak se to nazve, ale podstatné je, že dojde k sebe-uvědomění) ne tedy k tomu, že žádné já není... ale že zanikla identifikace s něčím co není... natrvalo

strach ze smrti zmizel jedno provždy, míra uvědomění přesáhla zákon přírody - přežít

spousta Učitelů do nekonečna trpělivě opakuje - nejste to za co se považujete :) nebo říká, že je třeba nalézt sám sebe :) neříká že se stačí podívat a zjistit, že já neexistuje :confused:
Návštěvník
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 04. lis 2011 17:32:03

Jana píše:Je rozdíl mezi tím, co si myslíme a naší přímou zkušeností, vhledem do té skutečnosti. To, že si někdo přečte nějaký spis, opakuje slova Mistra, ničemu nepomůže, i kdyby si ta slova říkal sebesprávněji, tak to k ničemu není. :)


přesně tak ... proto jsou tu citace, které napomáhají k vyzkoušení si toho přímo ... a taky citace, které poukazují na konkrétní záležitosti, které si lidé mohou přímo ověřit sami :) akorát to za ně nikdo neudělá a ani Mistr je nespasí, poněvádž vše je dílem MIlosti a ne díky osobní zásluze nebo aktivitám intelektu

to že Mahariši poukazoval na nebezpečí metod kdy jedinec usiluje buď o potvrzení či negaci (jak je uvedeno v citaci) zdá se být aktuálním i v dnešní době :crazy:

nota bene fotografie Maharišiho je léčivá sama o sobě, což si lze téže vyzkoušet přímo 8)
Návštěvník
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod návštěvník J » pát 04. lis 2011 17:35:39

a taky je možno využít možnosti setkání se seberealizovanými lidmi působícími v ČR, kteří jsou přístupni k veřejnému vystupování i k individuálním konzultacím :)
návštěvník J
 

Re: Jak prakticky a bez námahy dosáhnout osvícení II.

Nový příspěvekod Linda » pát 04. lis 2011 17:47:55

Jana píše:Je rozdíl mezi tím, co si myslíme a naší přímou zkušeností, vhledem do té skutečnosti... Pomůže jen přímá zkušenost.

Ano.

Je otázkou, nakolik k ní může vést pouhá negace všeho. Vedený se podívá - a uvidí "nic". Vhled ale nevzniká rozpoznáním prázdnoty všeho. Je velká úleva poznat, že osobní já je iluzí, ale Mahariši říká jasně:

Ot.: Začínám se sám sebe ptát, „Kdo jsem já?“, eliminuji tělo i mysl jakožto ne-“já“ a nejsem schopen pokročit dále.

Odp.: Jen tak daleko může jít intelekt. Váš postup je jen intelektuální. Všechna písma se o něm zmiňují jen proto, aby hledajícího vedla k poznání pravdy. Na pravdu se nedá přímo ukázat. Proto tento intelektuální proces. Víte, člověk, který eliminuje všechna ne - „já“, nemůže eliminovat „já“. Abychom mohli říkat, „Nejsem toto“ nebo „Nejsem ono“, musí „já“ existovat. Toto „já“ je pouze ego či „já“-myšlenka. Teprve když vznikne „já“-myšlenka, vznikají myšlenky jiné.

„Já“- myšlenka je kořenem myšlenek. Je-li tento kořen zničen, jsou současně zničeny všechny ostatní. Proto hledejte kořen myšlenky „já“, ptejte se, „Kdo jsem já?“. Najděte její zdroj a pak všechny myšlenky zmizí a zůstane čisté Já."

Ot.: Jak to mám udělat?

Odp.: „Já“ je tu vždy - v hlubokém spánku, ve snění i v bdělém stavu. Ten který spal, je tentýž, který nyní hovoří. Pocit „já“ existuje vždy. Nebo snad popíráte svou existenci? Nikoli. Říkáte „Já jsem“. Zjistěte, kdo to je."
Uživatelský avatar
Linda
 
Příspěvky: 855
Registrován: pát 23. zář 2011 11:43:47

PředchozíDalší

Zpět na Jari

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník