Prožijte tento okamžik bez utrpení!

Prožijte tento okamžik bez utrpení!

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 11. úno 2015 19:16:30

Všimněte si, jak se cítí vaše tělo, když se vaše mysl proti něčemu bouří. A všimněte si, k jaké změně v emocích dochází a co se děje, když se mysl začne otevírat a připouštět možnost — jenom možnost — že váš postoj v dané životní situaci a vaše hodnocení této situace nemusí úpině odpovídat pravdě, jak jste se až dosud domnívali. Stačí, abyste v duchu připustili tuto možnost, a celé emoční prostředí se začne měnit. Budete víc přítomni v právě probíhajícím okamžiku, a o tom celé osvobození od utrpení vlastně je.

Jakmile do tohoto okamžiku vstoupíte, začnete prožívat přítomnost bez utrpení. Když do něj vstoupíte beze slov a s otevřeným srdcem, když si dovolíte cítit a vnímat všechno, co je v něm obsaženo, zjistíte, že jste ve své vlastní kapse našli klíč k osvobození od utrpení. Není nijak neobvyklé, když se vás při vnímání přítomnosti, tady a teď, zpočátku zmocní strach. „Přece nemohu být jenom tady a teď', tak nahý, tak otevřený! Co když se mi něco stane? Neublíží mi, když budu naplno v tady a teď?" Takové pochyby jsou naprosto běžné. Cestou přicházejí všelijaké obavy a je nutné mít odvahu. Je třeba zapojit sílu vůle a neuhnout před tím, co je právě tady a právě teď. Pokud se ve vás probudí strach, nechte ho, ať se projeví a potom odejde jak z těla, tak z mysli.

Jestliže jste ochotní v těžkých chvílích se zastavit, několikrát zhluboka nadechnout a vydechnout a naladit se na to, co je v jejich jádru, můžete si všimnout, jak se začne projevovat uklidňující přítomnost. Dovolíte-li si vnímat a prožívat přítomnost, můžete se stále více otevírat tomu, co se v tomto okamžiku odkrývá. I když z toho na vás jde strach, i když se necítíte dobře, pod tím vším je vám stále k dispozici vnitřní dobrý pocit, vědomé štěstí. „To jsi ty bez potíží, i když máš zrovna potíže," říkávala moje učitelka.

Když jsem ji slyšel mluvit o onom stále přítomném „ty" poprvé, příliš jsem nevěděl, co tím myslí. Mělo to na mě ale veliký vliv. V duchu jsem se k tomu stále vracel a přemýšlel jsem o tom. „Co to je? Co jsem já bez potíží, i když mám potíže?" Do té doby mi totiž přišlo naprosto jednoznačné, že buď mám potíže, nebo nemám. Bylo to buď jedno, nebo druhé. Přitom když se bojíte, a podaří se vám se v tom okamžiku zastavit a otevřít, uvidíte, že se strach odehrává ve vnitřním prostoru beze strachu a smutek se promítá na pozadí uklidňující přítomnosti. Máte-li dostatek vůle a ochoty se opravdu otevřít a překonat vlastní odpor k otevřenosti, zažijete stav lehkosti a uvolnění, který se nachází za všemi našimi traumaty a „těžkostmi".

Je to právě tento jiný způsob bytí — doslova předzvěst jiného stavu vědomí —, který nám dovoluje přesáhnout utrpení. Utrpení je součástí egoistického stavu vědomí, v němž se vnímáme jako oddělené bytosti. V tomto stavu vědomí si každý bolestný okamžik svého života vykládáme tak, že nás ještě utvrdí v přesvědčení o oddělenosti a izolaci. Proto si také tolik lidí v průběhu života připadá čím dál tím izolovanějších a osamělejších. Z perspektivy egoistického stavu vědomí je opravdu těžké nevnímat velkou část života jako důkaz, že jsme ve skutečnosti docela sami, že utrpení nikdy nekončí a že se ho nikdy nezbavíme. Pokud se však vzdáme své potřeby a touhy ovládat, vysvětlovat a věřit tomu, co nám naše mysl říká o minulosti a přítomnosti, pak v sobě najdeme dostatek síly otevřít se novému stavu vědomí.

Zpočátku to můžete prožívat jenom jako stav ztišení a znehybnění, předzvěst probuzeného vědomí, v němž se přítomnost začne sama odkrývat. Pokud se dokážete v tomto stavu ticha a nehybnosti uvolnit, stanete se svědkem probuzení přítomnosti. Napřed to možná bude vypadat, jako by nešlo o nic zásadního. Ve skutečnosti tím ale získáváte přístup do naprosto nového stavu vědomí — a toto vědomí je nesmírné. Když tomu věnujete pozornost, když si uvědomujete vnitřní přítomnost, ticho a klid, a to i uprostřed všech aktivit, otevíráte si tím přístup do nezměrného prostoru, ve kterém se můžete probudit z dosavadního přesvědčení, že existuje něco jako oddělenost. Pak si uvědomíte, že jste hlubokou studnicí bdělého vědomí — stále přítomného vnitřního prostoru. Je jen třeba se tornu otevřít.

Nesnažte se to pochopit. Tím si to jenom zkomplikujete. Nepřemýšlejte o tom. To vás zavede na míle daleko. Jenom se zastavte a vnímejte, co cítíte. Na okamžik se zastavte, dýchejte a začněte si všímat toho já, které nemá žádné potíže, vnitřní přítomnosti, ticha a klidu, pole vědomí. Pokaždé když se vás vaše mysl odtamtud pokusí odvést a začne vám vykládat příběhy o tom, proč je utrpení nevyhnutelné, můžete se rozhodnout, že to nebudete pokládat za pravdu. Možná zjistíte, že není žádný obhajitelný důvod, proč bychom měli bojovat proti tomu, co je. V takovém boji totiž nelze zvítězit. Není z toho úniku, dokud neuvidíte, že je to celé vymyšlené. To, co se dělo, bylo často náročné a velmi těžké, a to, co se bude dít, bude možná také takové. Když k tomu však budeme přistupovat otevřeně, postupně si začneme uvědomovat, že v sobě máme schopnosti, o kterých jsme až dosud neměli tušení. Začneme poznávat toho, „kdo nemá potíže i uprostřed potíží". Zjistíme, že i uprostřed nesmírného žalu a velikých ztrát máme stále k dispozici velikou zásobárnu vnitřní radosti a pohody.

http://www.zivotvpritomnosti.cz/clanky/ ... -194927129
Návštěvník
 

Re: Prožijte tento okamžik bez utrpení!

Nový příspěvekod Jana » pon 19. pro 2016 19:54:07



Adyashanti - Příčina utrpení
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Prožijte tento okamžik bez utrpení!

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 14. led 2017 19:09:33



Adyashanti - Pochopením k realizaci
Návštěvník
 

Re: Prožijte tento okamžik bez utrpení!

Nový příspěvekod Návštěvník » čtv 30. bře 2017 4:28:38



Adyashanti - Čisté uvědomění
Návštěvník
 

Re: Prožijte tento okamžik bez utrpení!

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 02. dub 2017 18:00:41



Adyashanti - Přijměte své touhy a staňte se ničím
Návštěvník
 

Re: Prožijte tento okamžik bez utrpení!

Nový příspěvekod Návštěvník » úte 23. kvě 2017 14:48:34

Návštěvník
 

Re: Prožijte tento okamžik bez utrpení!

Nový příspěvekod Jana » ned 30. črc 2017 16:37:26



Adyashanti - Souzení
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Prožijte tento okamžik bez utrpení!

Nový příspěvekod Jana » ned 30. črc 2017 16:44:44

a1.PNG


.....můžete pozorovat, že vaše souzení

a2.PNG


...ať už jsou to kohokoliv soudy nemají nic společného s pravdou...
Jana
moderátor
 
Příspěvky: 6884
Registrován: pon 25. črc 2011 19:38:09

Re: Prožijte tento okamžik bez utrpení!

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 14. srp 2017 10:17:13



Adyashanti - Když s vámi skutečnost pohybuje
Návštěvník
 

Re: Prožijte tento okamžik bez utrpení!

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 26. srp 2017 6:38:36



Adyashanti - Žití bez odporu
Návštěvník
 

Re: Prožijte tento okamžik bez utrpení!

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 06. lis 2017 17:27:57



Adyashanti - Vaši rodiče nejsou zodpovědní za vaše utrpení
Návštěvník
 

Re: Prožijte tento okamžik bez utrpení!

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 06. lis 2017 17:29:55

Většině lidí se udály hrozné věci v jejich životech. Už zde nejsou, ale téměř všichni si je stále vlečeme sebou. Hovoříme o nich, přemýšlíme o vinících a mstách. To, co se stalo, už nelze vrátit zpět. Ale to co se nám teď honí hlavou o tom, aniž by se to teď dělo, můžeme zastavit. Máme volbu: buď v tom budeme stále pokračovat a nebo to necháme odejít z naší hlavy. A začneme si všímat toho, co je v této chvíli a ne toho, co se kdysi stalo. To je klíč ke štěstí, svobodně se rozhodnout pro tento okamžik. Hodně štěstí:)
Návštěvník
 

Re: Prožijte tento okamžik bez utrpení!

Nový příspěvekod Návštěvník » pát 08. čer 2018 19:44:14



Adyashanti - Nevinný vztah s tím, co je
Návštěvník
 

Re: Prožijte tento okamžik bez utrpení!

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 22. črc 2018 8:11:35

Návštěvník
 

Re: Prožijte tento okamžik bez utrpení!

Nový příspěvekod Návštěvník » stř 18. bře 2020 9:02:41

Návštěvník
 

Re: Prožijte tento okamžik bez utrpení!

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 20. dub 2020 11:41:29

Návštěvník
 


Zpět na Adyashanti

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků