Adyashanti - diskuse

Re: Adyashanti - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 24. zář 2012 13:18:30

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Což se dá v praxi ověřit: úměrně tomu, jak si připustíme svůj strach a přijmeme ho, mizí potřeba sahat v tom směru k obranným manévrům.

podle mne tohle platí právě u té formy psychologické obrany ne u instinktivně-intuitivních reakcí kdy jde přímo o život (uskočení před autem například) :)

Instinktivně-intuitivní reakce (uskočení před autem například) je reflex. Strachy se většinou rozklepeme až dodatečně, když si uvědomíme, v jakém jsme byli nebezpečí.

Psychologické obranné manévry se používají v oblasti mezilidských vztahů, když člověk argumentuje tak, aby předvedl svou převahu.
Návštěvník
 

Re: Adyashanti - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 24. zář 2012 13:22:11

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Což se dá v praxi ověřit: úměrně tomu, jak si připustíme svůj strach a přijmeme ho, mizí potřeba sahat v tom směru k obranným manévrům.

podle mne tohle platí právě u té formy psychologické obrany ne u instinktivně-intuitivních reakcí kdy jde přímo o život (uskočení před autem například) :)


Instinktivně-intuitivní reakce (uskočení před autem například) je reflex. Strachy se většinou rozklepeme až dodatečně, když si uvědomíme, v jakém jsme byli nebezpečí.

Psychologické obranné manévry se používají v oblasti mezilidských vztahů, když člověk argumentuje tak, aby předvedl svou převahu.


přesně tak :)
Návštěvník
 

Re: Adyashanti - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 24. zář 2012 14:06:06

vostalpetr píše:
...realizace je že POZOROVATEL - POZOROVÁNÍ - POZOROVÁNÉ JSIOU JEDNOU A TOU VĚCÍ

myslet si, že když je zde jen pozorování (bez pozorvatele a pozorovaného) je nějaká realizace je možný,
ale pak je lepší si prostudovat nějaký rozumný učebnice duchovnosti


...


na co něco studovat, když si můžeš všimnout přímo ? :)


"Zastav se teď na moment a jen prožívej vše, co prožíváš jako různé vjemy.

Všimni si, že to, co prožíváš a vnímáš se mění každým okamžikem, a proto to nelze popsat.

Všimni si, zda když vnímáš tímto způsobem, aniž bys se snažil/a počítat a hodnotit vše co vnímáš, zda je tu pocit hranice mezi tebou a tím co vnímáš.

Všimni si, že si obvykle myslíme, že dokážeme popsat naše prožívání, a že v tomto názoru je ukryt pocit 'já". Všimni si, že v tom, že se snažíš popsat své vnímání a v té aktivitě se objevuje něco, co dává pocit kontroly nad tím, co je vnímáno.

Teď si všimni, že si jsi vědom/a jakéhokoliv prožívání. Toto vědomí je už zde. Zatímco jsi tímto vědomím, zkus toto vědomí popsat. Zjistíš, že to není možné. Kde je? Všude. Jsou tu nějaké hranice? Nejsou. Co je v tom vědomí? Všechno. Máme tu tedy dvě slova - vědomí a prožívání, ale jsou to opravdu jen slova. Nedokážeme popsat ani jedno z nich.

Podívej se, jestli je tu nějaká hranice mezi vědomím a prožíváním. Máme schopnost zpředmětnit prožívání a tak se zdá, že je tu nějaký pozorovatel a to co je pozorováno (vnímáno). To vytváří pocit "já". Takto zjišťujeme, že tento pocit "já" je činností a reálně neexistuje. Hned jak tato činnost mizí, jako například v hlubokém spánku, tak mizí také pocit "já".

Jakmile nechceme prožívat to, co prožíváme, toto nechtění je také prožíváním a přidává další vrstvu do směsice prožívání. Toto nechtění však ruší jinak "bezproblémové" prožívání a my si dokonce myslíme, že chceme-li něco jiného, že toto chtění pomáhá. Často si tohoto procesu ani nevšimneme, jak jsme do něj permanentně zataženi.

Prověř si, zda to, do čeho chceme naše probíhající prožívání změnit vlastně existuje.

Neexistuje a proto to není důvod to dělat. Jediné lidské drama, které existuje je právě to, že nechceme to, co právě prožíváme a vnímáme. Je to tak?

Všimni si, že To, co teď vnímá a prožívá nemá žádné hranice a není ničím, co je vnímáno. Někteří tomu říkají Nic. Je to nepopsatelné a nemá to ani začátek ani konec. Není to velké ani malé a je v tom zároveň vše co existuje. "

Isaac Shapiro
Návštěvník
 

Re: Adyashanti - diskuse

Nový příspěvekod Luck » pon 24. zář 2012 14:19:51

Že bych si zkusil také zarekapitulovat?
Jsou zde k dispozici dva výroky, předpokládejme že od téhož "Návštěvníka."

Na čísi otázku:
Takže čím větší strach, tím větší bojovnost?

Návštěvník odpovídá:

"Síla obrany je vždycky přímo úměrná síle strachu, který ji vyvolal."

..aby později tak trochu zmatečně dodal, že v prvním výroku:
..nebyla řeč o efektivitě, ale o typu reakce.


Je tedy na čtenáři aby usoudil zda vždycky platí ona úměra,
že čím víc se bojíme, tak tím větší sílu vynaložíme na svojí obranu.
Někdy tohle funguje, jindy zase moc ne.

P.S.
Dodejme, že větší sílou obrany se obvykle rozumí její větší efektivita.

:)
Luck
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 23. zář 2011 14:56:36

Re: Adyashanti - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 24. zář 2012 15:02:29

Luck píše:
P.S.
Dodejme, že větší sílou obrany se obvykle rozumí její větší efektivita.

:)


to teda nevím :what:

efektivitou bych nazval účinnost a nepříjde mi, že je to odvislé od síly obrany

silná obrana nemusí být vždy účinná, tedy efektivní, může být naopak destruktivní, protože může vyvolat silnou protireakci a ta může být naprosto zdrcující
Návštěvník
 

x

Nový příspěvekod Luck » pon 24. zář 2012 15:11:02

to teda nevím

efektivitou bych nazval účinnost a nepříjde mi, že je to odvislé od síly obrany

"Takže čím větší strach, tím větší bojovnost?"

(Necháme to tedy takhle?)

:)
Luck
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 23. zář 2011 14:56:36

x

Nový příspěvekod Luck » pon 24. zář 2012 15:17:32

silná obrana nemusí být vždy účinná, tedy efektivní, může být naopak destruktivní,
protože může vyvolat silnou protireakci a ta může být naprosto zdrcující.


Například u takovýho Staligradu třeba :D
A nebo silná, sebedestruktivní obrana v šachu. To je pak teprve mazec.

:yeah:
Luck
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 23. zář 2011 14:56:36

Re: x

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 24. zář 2012 15:22:41

Luck píše:
to teda nevím

efektivitou bych nazval účinnost a nepříjde mi, že je to odvislé od síly obrany


"Takže čím větší strach, tím větší bojovnost?"

(Necháme to tedy takhle?)

:)


čím hlubší trauma v CNS, tím razantnější naléhavost se bránit, je za tím velký strach, takže jo, můžeme to tak nechat
Návštěvník
 

x

Nový příspěvekod Luck » pon 24. zář 2012 15:28:39

takže jo, můžeme to tak nechat

Tedy platí i to, že:

"Síla obrany je vždycky přímo úměrná síle strachu, který ji vyvolal."

:)
Luck
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 23. zář 2011 14:56:36

Re: Adyashanti - diskuse

Nový příspěvekod Bobina » pon 24. zář 2012 15:32:14

Návštěvník píše:čím hlubší trauma v CNS, tím razantnější naléhavost se bránit, je za tím velký strach, takže jo, můžeme to tak nechat



Existuje buď agrese obrácená ven (jak píšeš - projevující se nalehavostí se bránit),
nebo agrese obrácená dovnitř, tj. sebedestruktivní chování, tam ona nalehavost se bránit být nemusí.

:)
Bobina
 

Re: x

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 24. zář 2012 15:35:05

Luck píše:
silná obrana nemusí být vždy účinná, tedy efektivní, může být naopak destruktivní,
protože může vyvolat silnou protireakci a ta může být naprosto zdrcující.


Například u takovýho Staligradu třeba :D
A nebo silná, destruktivní obrana v šachu. To je pak teprve mazec.

:yeah:


bavit se o síle údernosti obranného mechanismu má podle mne smysl akorát při poměřování síl tedy u útoku na který je reagováno protiútokem - tedy jak uvádíš názorně například u bitvy u Stalingradu nebo v šachovém souboji

o síle obranného mechanismu, kterým je útěk nebo zamrznutí, mi to smysl moc nedává

efektivita ano, někdy je daleko efektivnější než bojovat, utéct (stáhnout se včas z Ruska, když uhodila zdrcující zima) nebo když se nedá nic dělat, tak prostě zamrznout a následně se absolutně uvolnit
Návštěvník
 

Re: Adyashanti - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 24. zář 2012 15:38:30

Bobina píše:
Návštěvník píše:čím hlubší trauma v CNS, tím razantnější naléhavost se bránit, je za tím velký strach, takže jo, můžeme to tak nechat



Existuje buď agrese obrácená ven (jak píšeš - projevující se nalehavostí se bránit),
nebo agrese obrácená dovnitř, tj. sebedestruktivní chování, tam ona nalehavost se bránit být nemusí.

:)


no to jo

akorát že vždycky platí, že agrese zaměřená ven je odrazem agrese vnitřní, je to spojitá nádoba vždycky, když se někdo potřebuje neustále s druhým prát, tak se pere sám se sebou a je to traumatu co v sobě nosí, trauma je vždycky destruktivní záležitost, protože je tam blok způsobující neadekvátní reakce
Návštěvník
 

Re: Adyashanti - diskuse

Nový příspěvekod Petra » pon 24. zář 2012 15:46:28

Luck píše:
Je tedy na čtenáři aby usoudil zda vždycky platí ona úměra,
že čím víc se bojíme, tak tím větší sílu vynaložíme na svojí obranu.


Návštěvník to zřejmě pozoroval u sebe - čím víc se bojí, tím víc se brání. Moje zkušenost je zcela jiná. U sebe i u ostatních jsem pozorovala, že čím větší strach, tím menší schopnost bojovat či se bránit. Strach signalizuje nebezpečí a potom obvykle následují reakce - utěk, vyhnutí se situaci, panika, hněv, útok. Strach sám o sobě - z mého pohledu - ochromuje, čím větší strach, tím větší ochromení. Musí se nejdříve překonat nebo potlačit - čím je větší, tím je to obtížnější - a pak teprve může dojít k obraně, bojovnosti.
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Adyashanti - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 24. zář 2012 15:56:04

Petra píše:
Luck píše:
Je tedy na čtenáři aby usoudil zda vždycky platí ona úměra,
že čím víc se bojíme, tak tím větší sílu vynaložíme na svojí obranu.


Návštěvník to zřejmě pozoroval u sebe - čím víc se bojí, tím víc se brání....


ano, pozoroval jsem u sebe a pozoroval jsem u druhých, že čím větší trauma v CNS tím více nastává naléhavější je potřeba obrany (vyhlášení stavu ohrožení) a když je trauma hodně silný, tak se jde doslova do paniky - a tím zkreslenější a neadekvátní je reakce na situaci

to jsem pozoroval
Návštěvník
 

x

Nový příspěvekod Luck » pon 24. zář 2012 16:03:34

někdy je daleko efektivnější než bojovat, utéct (stáhnout se včas z Ruska, když uhodila zdrcující zima) nebo když se nedá nic dělat, tak prostě zamrznout a následně se absolutně uvolnit..o síle obranného mechanismu, kterým je útěk nebo zamrznutí, mi to smysl moc nedává

Ano, o tom není pochyb.

Jen ještě jednou připomenu že se vyjadřuji k tématu, které bylo nastoleno výrokem:

"Síla obrany je vždycky přímo úměrná síle strachu, který ji vyvolal."

..a následnou pochybností o jeho stoprocentní platnosti:
"Ačkoliv se to tak může jevit, praxe ukazuje že tomu tak vždycky není."

:)
Luck
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 23. zář 2011 14:56:36

Re: Adyashanti - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 24. zář 2012 16:06:27

Petra píše:
Luck píše:
Je tedy na čtenáři aby usoudil zda vždycky platí ona úměra,
že čím víc se bojíme, tak tím větší sílu vynaložíme na svojí obranu.


Návštěvník to zřejmě pozoroval u sebe - čím víc se bojí, tím víc se brání. Moje zkušenost je zcela jiná. U sebe i u ostatních jsem pozorovala, že čím větší strach, tím menší schopnost bojovat či se bránit. Strach signalizuje nebezpečí a potom obvykle následují reakce - utěk, vyhnutí se situaci, panika, hněv, útok. Strach sám o sobě - z mého pohledu - ochromuje, čím větší strach, tím větší ochromení. Musí se nejdříve překonat nebo potlačit - čím je větší, tím je to obtížnější - a pak teprve může dojít k obraně, bojovnosti.


Petro, pokud máš za to, že boj je nejefektivnější způsob ochrany, tak si velká bojovnice ;) musím říct, že já kolikrát odešel středem, než bych bojoval s někým kde nemám šanci

potlačit strach nikam nevede, krom toho se to vůbec nedá vůlí udělat, protože to běží jako automatická reakce, dokud se tomu pořádně nepodívá na zoubek a nejde se po příčině

píšu pouze o psychologické obraně ne o instinktivně-intuiční reakci, která je naprosto žádoucí, ale ta nevychází z traumatu v CNS, naopak to trauma znemožní přirozenou tedy adekvátní - efektivní reakci
Návštěvník
 

Re: Adyashanti - diskuse

Nový příspěvekod Petra » pon 24. zář 2012 16:21:43

Návštěvník píše:
Petra píše:
Návštěvník to zřejmě pozoroval u sebe - čím víc se bojí, tím víc se brání....


ano, pozoroval jsem u sebe a pozoroval jsem u druhých, že čím větší trauma v CNS tím více nastává naléhavější je potřeba obrany (vyhlášení stavu ohrožení) a když je trauma hodně silný, tak se jde doslova do paniky - a tím zkreslenější a neadekvátní je reakce na situaci

to jsem pozoroval


V mém okruhu žádní traumatizovaní nejsou, tak to pozorovat nemohu. Ale nedá se říct, že by mi to chybělo. Člověk asi potom zapomene, jak reagují normální lidé.
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Adyashanti - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 24. zář 2012 16:31:26

Petra píše:
Návštěvník píše:
Petra píše:
Návštěvník to zřejmě pozoroval u sebe - čím víc se bojí, tím víc se brání....


ano, pozoroval jsem u sebe a pozoroval jsem u druhých, že čím větší trauma v CNS tím více nastává naléhavější je potřeba obrany (vyhlášení stavu ohrožení) a když je trauma hodně silný, tak se jde doslova do paniky - a tím zkreslenější a neadekvátní je reakce na situaci

to jsem pozoroval


V mém okruhu žádní traumatizovaní nejsou, tak to pozorovat nemohu. Ale nedá se říct, že by mi to chybělo. Člověk asi potom zapomene, jak reagují normální lidé.
:)


já k tomu zase mám příležitostí dost :-)

vyjádření "normální lidi" Petro, beru jen ve smyslu přirození, tj. autentičtví, srovnaní sami se sebou, takoví lidé jsou uvolnění, otevření, moc jich neznám
Návštěvník
 

Re: Adyashanti - diskuse

Nový příspěvekod Petra » pon 24. zář 2012 16:32:19

Návštěvník píše:Petro, pokud máš za to, že boj je nejefektivnější způsob ochrany


To záleží na situaci, na formě ohrožení.

Návštěvník píše:, tak si velká bojovnice


Někdy.


Návštěvník píše:píšu pouze o psychologické obraně ne o instinktivně-intuiční reakci, která je naprosto žádoucí, ale ta nevychází z traumatu v CNS, naopak to trauma znemožní přirozenou tedy adekvátní - efektivní reakci


A já píšu o té přirozené.
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

Re: Adyashanti - diskuse

Nový příspěvekod Petra » pon 24. zář 2012 16:37:13

Návštěvník píše:
vyjádření "normální lidi" Petro, beru jen ve smyslu přirození, tj. autentičtví, srovnaní sami se sebou, takoví lidé jsou uvolnění, otevření, moc jich neznám


"Normální" jsem myslela "netraumatizovaní".
:)
Petra
 
Příspěvky: 1401
Registrován: čtv 15. zář 2011 8:22:09

PředchozíDalší

Zpět na Adyashanti

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron