Adyashanti - diskuse

Re: Adyashanti - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 24. zář 2012 11:29:47

Návštěvník píše:Nebyla řeč o efektivitě, ale o typu reakce. Obrana je - dalo by se říct - tvořivou metamorfózou energie strachu, který ji vyvolal.
Jsou to dvě podoby reakce "útok-útěk".


když CNS vyhlásí stav ohrožujícího nebezpečí dochází ke třem reakcím a to podle vyhodnocení vycházející z minulých zkušeností

útok, útěk a zamrznutí, jak tu zmínil Vostál

další reakce následuje z dalšího automatického vyhodnocování situace, takže po útoku může (ale nemusí) následovat útěk, po zamrznutí útok atd.

mám za to, že jde o psychologickou formu obranných mechanismů, protože systém vzhledem k traumatickým zážitkům, vyhlašuje stav ohrožení mnohdy zcela zbytečně a to znemožňuje otevřeně a s důvěrou prožívat život, tedy sám sebe ... d

dám příklad

kdysi došlo k tomu, že pes napadl dítě a bylo to silně vnímáno (bolest, strach, bezmoc ...), tak moc, že nebylo možné v té situaci plně prožít všechny emoce se k tomu vztahující, takže došlo k jejich potlačení, CNS to má uloženo v paměti a kdykoliv nastane situace, že pes běží směrem k někomu, tak se vyhlásí stav ohrožení, i když může jít jen o projev vítací aktivity psa a ne o agresivní útok - pes = nebezpečí, nemám psa rád, bojím se ho

takto dochází ke zkreslení adekvátní reakce na situaci, protože rozlišování zda jde o útok či vítací akt psa, je zkreslen traumatem uloženým v CNS

podobně když někdo neustále projektuje do sebe nebo do dítě negativitu například ve formě, ať děláš co děláš, vždycky všechno zkazíš, tak CNS vyhlásí stav ohrožení, kdykoliv bude děláno něco co je pokládáno za důležité a místo uvolněnosti v té činnosti, přijde napětí a stres, což je pak základem pro opětovný neúspěch, znemožní to kreativní tvůrčí činnost

takže podle mně jde skutečně o uvolnění se od psychologických forem traumat a ne o to, když na mne najíždí autobus, že neuhnu nebo když mně nebo někoho někdo napadne fyzicky, že je žádoucí zůstat bez obranných reakcí, tj. potlačení instinktů, které chrání organismus před destrukcí
Návštěvník
 

Re: Adyashanti - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 24. zář 2012 11:38:42

Luck píše:
já jsem jednou v dětství takhel strachem zkameněl, a nemohl jsem se absolutně pohnout, at jsem dělal co jsem dělal

Soudíš z toho že síla tvojí obrany byla úměrná síle strachu který jí vyvolal?
A nebo spíše že síla strachu nabyla na okamžik intenzity, která obranu zcela paralyzovala?

:)


k zamrznutí dojde v okamžiku, kdy CNS nedokázal nalézt odpověď na to, zda dát pokyn k útěku nebo k útok, protože ani jedna z variant se mu nezdála možná

je to paralyzace, která sníží práh bolestivosti například - uzavřenost ve formě odpojenosti od prožívání vjemů, když jsme zahnáni tzv. do kouta - po odeznění paralyzace, pokud to přežijeme, tak následuje buď totální uvolnění, nebo útok či útěk, pokud se situace změní natolik, že už jedno z toho dává smysl
Návštěvník
 

- diskuse

Nový příspěvekod Luck » pon 24. zář 2012 11:57:13

Nebyla řeč o efektivitě, ale o typu reakce.

Jářku, k rozvzpomenutí se na to o čem byla řeč pomáhá,
když se to o čem byla řeč pro jistotu zopakuje, tedy ocituje.

Protože když jsou místo toho pohotově citovány rozumy z internetu,
lehce se zapomene o čem že byla vlastně řeč.

:)
Luck
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 23. zář 2011 14:56:36

Re: - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 24. zář 2012 12:02:41

Luck píše:
Nebyla řeč o efektivitě, ale o typu reakce.

Jářku, k rozvzpomenutí se na to o čem byla řeč pomáhá,
když se to o čem byla řeč pro jistotu zopakuje, tedy ocituje.

Protože když jsou místo toho pohotově citovány rozumy z internetu,
lehce se zapomene o čem že byla vlastně řeč.

:)


efektivita přímo souvisí s typem reakce

protože to co CNS vyhodnotí jako efektivní se promítne ve formě obranného mechanismu

pokud není vyhodnoceno jako efektivní obrana či útok, nastává to zkamenění

to si každý může sám u sebe povšimnout, jak reaguje a nepovažuji to za rozumy, ale přímo zkušenost z toho, jak funguje soustava s názvem člověk :)
Návštěvník
 

Re: Adyashanti - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 24. zář 2012 12:04:02

Nikdy není na škodu uvědomit si souvislosti:

Návštěvník píše:Síla obrany je vždycky přímo úměrná síle strachu, který ji vyvolal.

Luck píše:Prostě tomu tak vždycky být nemusí Návštěvníku, že jak velký strach, ..tak efektivní obrana.

Návštěvník píše:Nebyla řeč o efektivitě, ale o typu reakce. Obrana je - dalo by se říct - tvořivou metamorfózou energie strachu, který ji vyvolal.
Jsou to dvě podoby reakce "útok-útěk".


:)
Návštěvník
 

Re: - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 24. zář 2012 12:05:06

Návštěvník píše:
pokud není vyhodnoceno jako efektivní obrana či útok, nastává to zkamenění



oprava:


pokud není vyhodnoceno jako efektivní útěk či útok, nastává to zkamenění
Návštěvník
 

Re: Adyashanti - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 24. zář 2012 12:05:59

Návštěvník píše:Nikdy není na škodu uvědomit si souvislosti:

Návštěvník píše:Síla obrany je vždycky přímo úměrná síle strachu, který ji vyvolal.

Luck píše:Prostě tomu tak vždycky být nemusí Návštěvníku, že jak velký strach, ..tak efektivní obrana.

Návštěvník píše:Nebyla řeč o efektivitě, ale o typu reakce. Obrana je - dalo by se říct - tvořivou metamorfózou energie strachu, který ji vyvolal.
Jsou to dvě podoby reakce "útok-útěk".


:)

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:Nebyla řeč o efektivitě, ale o typu reakce. Obrana je - dalo by se říct - tvořivou metamorfózou energie strachu, který ji vyvolal.
Jsou to dvě podoby reakce "útok-útěk".

Což se dá v praxi ověřit: úměrně tomu, jak si připustíme svůj strach a přijmeme ho, mizí potřeba sahat v tom směru k obranným manévrům.
Návštěvník
 

Re: Adyashanti - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 24. zář 2012 12:07:47

a

Linda píše:
úměrně tomu, jak si připustíme svůj strach a přijmeme ho, mizí potřeba sahat v tom směru k obranným manévrům.

Není to snadné. A bez poctivosti k sobě a opravdovosti je to nemožné, protože svou sebeobranu považujeme jen za logické jednání v dané situaci; člověk nerozpozná, co jeho potřebu zareagovat sebeobranou - třeba jen v podtextu - vyvolalo.

Když si to uvědomíme, dá se to odevzdat: "Když je individualita schopná vykročit do Univerzality a odevzdat se jí tím způsobem, že už se neomezuje na sebe, ztratí strach o sebe, o sebepotvrzení, o svoje místo. Protože ho má všude, kamkoliv se pohne v tom světě... Pokud budeme důvěřovat tomu, že mysl je živá a všechno je to jedna Mysl, ona si poradí... Učíme se, učíme se o sobě svým životem, přístupu k sobě a ke světu. Učíme se zkušenostma, že se nám věci nedějou za trest, že nejsme na nějakých zkouškách... Jsme prostě kousek toho Boha, kterej se ztratil Sám Sobě a opět nachází cestu Sám k Sobě, v celé šíři a výši. A nehrozí mi nic jiného než On Sám... Když začneme věci ignorovat, začne to bejt bolavý, je to takovej způsob vyrábění napětí v mysli. A to se dá napínat jenom tak dlouho, dokud to ta mysl vydrží, pak to praskne, nebo on sám pochopí, že to je příliš napnutý a může se vydat zpátky." (Saša Hendruk)
Návštěvník
 

Re: Adyashanti - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 24. zář 2012 12:31:56

Návštěvník píše:Nikdy není na škodu uvědomit si souvislosti:

Návštěvník píše:Síla obrany je vždycky přímo úměrná síle strachu, který ji vyvolal.

Luck píše:Prostě tomu tak vždycky být nemusí Návštěvníku, že jak velký strach, ..tak efektivní obrana.

Návštěvník píše:Nebyla řeč o efektivitě, ale o typu reakce. Obrana je - dalo by se říct - tvořivou metamorfózou energie strachu, který ji vyvolal.
Jsou to dvě podoby reakce "útok-útěk".


:)


tu efektivitu asi vidíš návštěvníku v něčem jiném než já :what:

v tom kontextu co jste si tu s Luckem psali mi to přijde spíš, takto, že čím větší trauma, tím větší razance právě v tom vyhlášení pohotovosti, a že je za tím samozřejmě strach vždycky a to z ohrožující destrukce, takže přímou úměru bych tu taky viděl

že se kolikrát vjem strachu projeví až nebezpečná situace odezní, to se stává, ale to je následný strach z uvědomění nebezpečnosti té situace, protože při instinktivně-intuiční reakci by strach byl kontraproduktivní záležitostí, znaj to hodně vojáci, nebo lidi co se octli v životu ohrožující situaci (přepadení, autonehoda ... apod)

mně se to stalo taky při přepadení a jednou po autonehodě

tady se ale nejedná o psychologické formy obrany
Návštěvník
 

Re: Adyashanti - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 24. zář 2012 12:37:23

Návštěvník píše:
Což se dá v praxi ověřit: úměrně tomu, jak si připustíme svůj strach a přijmeme ho, mizí potřeba sahat v tom směru k obranným manévrům.


podle mne tohle platí právě u té formy psychologické obrany ne u instinktivně-intuitivních reakcí kdy jde přímo o život (uskočení před autem například) :)
Návštěvník
 

Re: Adyashanti - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 24. zář 2012 13:18:30

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Což se dá v praxi ověřit: úměrně tomu, jak si připustíme svůj strach a přijmeme ho, mizí potřeba sahat v tom směru k obranným manévrům.

podle mne tohle platí právě u té formy psychologické obrany ne u instinktivně-intuitivních reakcí kdy jde přímo o život (uskočení před autem například) :)

Instinktivně-intuitivní reakce (uskočení před autem například) je reflex. Strachy se většinou rozklepeme až dodatečně, když si uvědomíme, v jakém jsme byli nebezpečí.

Psychologické obranné manévry se používají v oblasti mezilidských vztahů, když člověk argumentuje tak, aby předvedl svou převahu.
Návštěvník
 

Re: Adyashanti - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 24. zář 2012 13:22:11

Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Návštěvník píše:
Což se dá v praxi ověřit: úměrně tomu, jak si připustíme svůj strach a přijmeme ho, mizí potřeba sahat v tom směru k obranným manévrům.

podle mne tohle platí právě u té formy psychologické obrany ne u instinktivně-intuitivních reakcí kdy jde přímo o život (uskočení před autem například) :)


Instinktivně-intuitivní reakce (uskočení před autem například) je reflex. Strachy se většinou rozklepeme až dodatečně, když si uvědomíme, v jakém jsme byli nebezpečí.

Psychologické obranné manévry se používají v oblasti mezilidských vztahů, když člověk argumentuje tak, aby předvedl svou převahu.


přesně tak :)
Návštěvník
 

Re: Adyashanti - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 24. zář 2012 14:06:06

vostalpetr píše:
...realizace je že POZOROVATEL - POZOROVÁNÍ - POZOROVÁNÉ JSIOU JEDNOU A TOU VĚCÍ

myslet si, že když je zde jen pozorování (bez pozorvatele a pozorovaného) je nějaká realizace je možný,
ale pak je lepší si prostudovat nějaký rozumný učebnice duchovnosti


...


na co něco studovat, když si můžeš všimnout přímo ? :)


"Zastav se teď na moment a jen prožívej vše, co prožíváš jako různé vjemy.

Všimni si, že to, co prožíváš a vnímáš se mění každým okamžikem, a proto to nelze popsat.

Všimni si, zda když vnímáš tímto způsobem, aniž bys se snažil/a počítat a hodnotit vše co vnímáš, zda je tu pocit hranice mezi tebou a tím co vnímáš.

Všimni si, že si obvykle myslíme, že dokážeme popsat naše prožívání, a že v tomto názoru je ukryt pocit 'já". Všimni si, že v tom, že se snažíš popsat své vnímání a v té aktivitě se objevuje něco, co dává pocit kontroly nad tím, co je vnímáno.

Teď si všimni, že si jsi vědom/a jakéhokoliv prožívání. Toto vědomí je už zde. Zatímco jsi tímto vědomím, zkus toto vědomí popsat. Zjistíš, že to není možné. Kde je? Všude. Jsou tu nějaké hranice? Nejsou. Co je v tom vědomí? Všechno. Máme tu tedy dvě slova - vědomí a prožívání, ale jsou to opravdu jen slova. Nedokážeme popsat ani jedno z nich.

Podívej se, jestli je tu nějaká hranice mezi vědomím a prožíváním. Máme schopnost zpředmětnit prožívání a tak se zdá, že je tu nějaký pozorovatel a to co je pozorováno (vnímáno). To vytváří pocit "já". Takto zjišťujeme, že tento pocit "já" je činností a reálně neexistuje. Hned jak tato činnost mizí, jako například v hlubokém spánku, tak mizí také pocit "já".

Jakmile nechceme prožívat to, co prožíváme, toto nechtění je také prožíváním a přidává další vrstvu do směsice prožívání. Toto nechtění však ruší jinak "bezproblémové" prožívání a my si dokonce myslíme, že chceme-li něco jiného, že toto chtění pomáhá. Často si tohoto procesu ani nevšimneme, jak jsme do něj permanentně zataženi.

Prověř si, zda to, do čeho chceme naše probíhající prožívání změnit vlastně existuje.

Neexistuje a proto to není důvod to dělat. Jediné lidské drama, které existuje je právě to, že nechceme to, co právě prožíváme a vnímáme. Je to tak?

Všimni si, že To, co teď vnímá a prožívá nemá žádné hranice a není ničím, co je vnímáno. Někteří tomu říkají Nic. Je to nepopsatelné a nemá to ani začátek ani konec. Není to velké ani malé a je v tom zároveň vše co existuje. "

Isaac Shapiro
Návštěvník
 

Re: Adyashanti - diskuse

Nový příspěvekod Luck » pon 24. zář 2012 14:19:51

Že bych si zkusil také zarekapitulovat?
Jsou zde k dispozici dva výroky, předpokládejme že od téhož "Návštěvníka."

Na čísi otázku:
Takže čím větší strach, tím větší bojovnost?

Návštěvník odpovídá:

"Síla obrany je vždycky přímo úměrná síle strachu, který ji vyvolal."

..aby později tak trochu zmatečně dodal, že v prvním výroku:
..nebyla řeč o efektivitě, ale o typu reakce.


Je tedy na čtenáři aby usoudil zda vždycky platí ona úměra,
že čím víc se bojíme, tak tím větší sílu vynaložíme na svojí obranu.
Někdy tohle funguje, jindy zase moc ne.

P.S.
Dodejme, že větší sílou obrany se obvykle rozumí její větší efektivita.

:)
Luck
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 23. zář 2011 14:56:36

Re: Adyashanti - diskuse

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 24. zář 2012 15:02:29

Luck píše:
P.S.
Dodejme, že větší sílou obrany se obvykle rozumí její větší efektivita.

:)


to teda nevím :what:

efektivitou bych nazval účinnost a nepříjde mi, že je to odvislé od síly obrany

silná obrana nemusí být vždy účinná, tedy efektivní, může být naopak destruktivní, protože může vyvolat silnou protireakci a ta může být naprosto zdrcující
Návštěvník
 

x

Nový příspěvekod Luck » pon 24. zář 2012 15:11:02

to teda nevím

efektivitou bych nazval účinnost a nepříjde mi, že je to odvislé od síly obrany

"Takže čím větší strach, tím větší bojovnost?"

(Necháme to tedy takhle?)

:)
Luck
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 23. zář 2011 14:56:36

x

Nový příspěvekod Luck » pon 24. zář 2012 15:17:32

silná obrana nemusí být vždy účinná, tedy efektivní, může být naopak destruktivní,
protože může vyvolat silnou protireakci a ta může být naprosto zdrcující.


Například u takovýho Staligradu třeba :D
A nebo silná, sebedestruktivní obrana v šachu. To je pak teprve mazec.

:yeah:
Luck
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 23. zář 2011 14:56:36

Re: x

Nový příspěvekod Návštěvník » pon 24. zář 2012 15:22:41

Luck píše:
to teda nevím

efektivitou bych nazval účinnost a nepříjde mi, že je to odvislé od síly obrany


"Takže čím větší strach, tím větší bojovnost?"

(Necháme to tedy takhle?)

:)


čím hlubší trauma v CNS, tím razantnější naléhavost se bránit, je za tím velký strach, takže jo, můžeme to tak nechat
Návštěvník
 

x

Nový příspěvekod Luck » pon 24. zář 2012 15:28:39

takže jo, můžeme to tak nechat

Tedy platí i to, že:

"Síla obrany je vždycky přímo úměrná síle strachu, který ji vyvolal."

:)
Luck
 
Příspěvky: 234
Registrován: pát 23. zář 2011 14:56:36

Re: Adyashanti - diskuse

Nový příspěvekod Bobina » pon 24. zář 2012 15:32:14

Návštěvník píše:čím hlubší trauma v CNS, tím razantnější naléhavost se bránit, je za tím velký strach, takže jo, můžeme to tak nechat



Existuje buď agrese obrácená ven (jak píšeš - projevující se nalehavostí se bránit),
nebo agrese obrácená dovnitř, tj. sebedestruktivní chování, tam ona nalehavost se bránit být nemusí.

:)
Bobina
 

PředchozíDalší

Zpět na Adyashanti

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků