O svobodné vůli

Moderátor: roman

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod konec zvonec » čtv 12. pro 2013 14:49:10

Jarda Malej píše:
..tu si zapisu do sveho seznamu moznych odpovedi.

Pak ti to bude málo platný.
Stejně jako ty všechny knihy o nichž se někde zmiňuješ že jsi je přečetl a že ti (zatím) byly na prd.
..takhle se jiste da odpovedet uplne na cokoliv

A všimni si že nejsi sám, kdo si zapisuje za uši možné odpovědi ..na všechno,
aby je mohl hojně používat tam, kde chybí odpověď vlastní, autentická.
Živá.
Proto všechny ty naučené odpovědi spíše stojí v cestě porozumění,
tak jako vadí hluchota při naslouchání.



:)

muj ty boze ... citim se tak hloupy a nepouceny. :confused:
tak ubohy a maly ... muj ty boze ... dej at potkam nekoho kdo mi to vysvetli. :crazy:
konec zvonec
 
Příspěvky: 588
Registrován: úte 31. črc 2012 11:42:28

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod Jarda Malej » čtv 12. pro 2013 15:11:43

muj ty boze ... citim se tak hloupy


Přeskakovat se věru nedoporučuje.
Předtím je dobré pořádně si užít svého intelektu, smyslu pro humor, a v neposlední řadě také hlouposti guruů.
Vychutnat si to. Někdy se také říká: "vyžrat."

:-)
Jarda Malej
 

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod konec zvonec » čtv 12. pro 2013 15:16:04

Jarda Malej píše:
muj ty boze ... citim se tak hloupy


Přeskakovat se věru nedoporučuje.
Předtím je dobré pořádně si užít svého intelektu, smyslu pro humor, a v neposlední řadě také hlouposti guruů.
Vychutnat si to. Někdy se také říká: "vyžrat."

:-)

ok ... v tom pripade mluv dal ... posloucham Tě ... aaaach. 8)
konec zvonec
 
Příspěvky: 588
Registrován: úte 31. črc 2012 11:42:28

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod Pelvan » čtv 12. pro 2013 22:23:14

Ahoj

Píšete o skutečné touze, která hýbe světem.
Buddha tvrdí, že život je plný strasti a kořenem strasti je touha. Je osmidílná cesta, jak se této touhy zbavit a vykořenit strast ze svého života...

Touha po získání žádaného a zbavení se nežádaného je z hlediska Buddhy příčinou vší strasti. Touha se pravděpodobně projevuje zaměřením mysli neduchovním materialistickým směrem, což v jednání lidí probíhá jako vzájemný konkurenční boj ve stylu "kdo z koho".
Duchovním zaměřením je naopak altruistická snaha druhým bytostem pomáhat a prospívat jim.
Je jistě předem velmi předpověditelné, jak dopadne setkání takovýchto dvou bytostí, ten materiálně založený člověk dříve nebo později s tím duchovně zaměřeným člověkem vyjebe.
Máme každý z nás svobodnou vůli si vybrat, ke kterému zaměření mysli se se svým jednáním přikloníme.
Vyhlídky duchovně zaměřených lidí, tj. lidí, kteří se snaží chovat altruisticky, nejsou z dlouhodobého hlediska nijak optimistické...
Karel Kryl o tom zpíval a pořád to platí: "...ryjeme držkou v zemi..."
Svět se mi jeví jako smutná hloupá fraška, ale je tu šmíru třeba vydržet až do konce, ať už ten konec bude jakýkoli.

Zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod nop » čtv 12. pro 2013 22:44:35

Pelvan píše:Ahoj
Buddha tvrdí, že život je plný strasti a kořenem strasti je touha. Je osmidílná cesta, jak se této touhy zbavit a vykořenit strast ze svého života...
Touha po získání žádaného a zbavení se nežádaného je z hlediska Buddhy příčinou vší strasti.
Zdravím

Dodejme, že strast je tehdy, je-li lpění. Když dělám něco vesele, není utrpení. Dítě staví z kaménků mozaiku bez námahy, ale sochař různě, jak kdy.
Marná touha vysiluje a může frustrovat. Když se vzdáme, ulehčí se mi.
Marxisté kupodivu našli, že "svoboda je poznaná nutnost". Musí se ale dodat, že jde současně o rezignaci.
V kasárnách může branec poznat, že přijmout výchovu je nutnost. Odporem by si mohl škodit, přijme-li to, ulehčí si. Ale je v tom ne-opor nebo odporování tomu odporu, nebo zřeknutí se odporu, zkrátka poznaná nutnost je svoboda tehdy, když uznám, že v té nutnosti je potřebný také druhý stupeň: přijmutí, protože nestačí jen poznat nutnost.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod kravka » pát 13. pro 2013 8:11:50

vostalpetr píše:
Boží vůlí není prohlédnutí,

I ten jeden Stvořitel, příčina samsáry!
:D
:confused:
Nepleteš si ho s antikristem?

Poznat Boha znamená probudit se.
:)
kravka
 

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod konec zvonec » pát 13. pro 2013 9:43:35

nop píše:
Pelvan píše:Ahoj
Buddha tvrdí, že život je plný strasti a kořenem strasti je touha. Je osmidílná cesta, jak se této touhy zbavit a vykořenit strast ze svého života...
Touha po získání žádaného a zbavení se nežádaného je z hlediska Buddhy příčinou vší strasti.
Zdravím

Dodejme, že strast je tehdy, je-li lpění. Když dělám něco vesele, není utrpení. Dítě staví z kaménků mozaiku bez námahy, ale sochař různě, jak kdy.
Marná touha vysiluje a může frustrovat. Když se vzdáme, ulehčí se mi.
Marxisté kupodivu našli, že "svoboda je poznaná nutnost". Musí se ale dodat, že jde současně o rezignaci.
V kasárnách může branec poznat, že přijmout výchovu je nutnost. Odporem by si mohl škodit, přijme-li to, ulehčí si. Ale je v tom ne-opor nebo odporování tomu odporu, nebo zřeknutí se odporu, zkrátka poznaná nutnost je svoboda tehdy, když uznám, že v té nutnosti je potřebný také druhý stupeň: přijmutí, protože nestačí jen poznat nutnost.

me se libi slovo rezignace ...
nicmene ta se muze dostavit az tesne pred tim ... nez je prohlednut nesmysl ... rezignace, prijeti, zreknuti se cehokoliv ... kdy je videno ze tu nikdy nebyl nikdo kdo tohle vsechno mohl delat nebo se mu to mohlo dit.
je to tenka hranice k ne-prekroceni ...
konec zvonec
 
Příspěvky: 588
Registrován: úte 31. črc 2012 11:42:28

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod konec zvonec » pát 13. pro 2013 9:54:37

vostalpetr píše:PS.
Na rozdíl od některých zdejších přispěvatelů si ovšem nemyslím,
že demokracie je nějakým duchovním stavem bez vůle,
právě naopak demokracie je spíše rejdištěm vůle samé,
nebot se jedná o přírodní konkurenční boj
a proto ve výsledku z demokracie vzniklý řád je jen projevem vůle,
většiny (jenž má větší sílu (vůli) nad menšinou

Proto
jak demokracie, tak i většina duchovnosti jsou pro mě jen voluntaristické šaškárny,
a říkám,
že kdokoliv použije vůli či nějakou touhu,
dojde zajisté nějakého výsledku
ale pouze v systému vůle

A v tomto jsem mnohem ortodoxnější nežli Budha a Ramana dohromady,
kteří porůznu vyšli vstříc různým individuálním požadavkům
takže připouštěli vůli k dosažení stavu bez vůle...

pripoutanost k telu ... vule existovat ... byt necim ... nejak se citit ... mit to pod kontrolou ... prezit ...
je jedno jestli jde o male domaci nasili nebo EU ... porad je to ta sama egokracie.
mozna jen vice praporu ... spolecnych v pozoru zpivanych pisni ... prisah a norem.
ego-kracie ... ego-ismus ... porad je to ... to same pomateni.
konec zvonec
 
Příspěvky: 588
Registrován: úte 31. črc 2012 11:42:28

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod konec zvonec » pát 13. pro 2013 9:56:53

Jana píše:
vostalpetr píše:a říkám,
že kdokoliv použije vůli či nějakou touhu,
dojde zajisté nějakého výsledku
ale pouze v systému vůle


A je možné podívat se na to i tak, že osobní vůle je jenom součástí toho snu o osobní oddělenosti ?
Pokud se tenhle sen vyjasní, je možné ještě žádat někoho, aby osobní vůli nepoužíval ?

Na druhé straně v tom kompaktním celku existence jedno ovlivňuje druhé, tak je možné i něco jako vliv na osobní vůli vidět.

Tedy, pokud Mistr žádá použití osobní vůle žáka, je ta jeho žádost i její použití rovněž Boží vůlí.
A Boží vůlí je i setrvání snu nebo jeho prohlédnutí.

to je ... na ... rezignaci. :'-( 8)
konec zvonec
 
Příspěvky: 588
Registrován: úte 31. črc 2012 11:42:28

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod nop » pát 13. pro 2013 10:02:41

Josef píše:
Jana píše:
vostalpetr píše:a říkám,
že kdokoliv použije vůli či nějakou touhu,
dojde zajisté nějakého výsledku
ale pouze v systému vůle


A je možné podívat se na to i tak, že osobní vůle je jenom součástí toho snu o osobní oddělenosti ?
Pokud se tenhle sen vyjasní, je možné ještě žádat někoho, aby osobní vůli nepoužíval ?

Na druhé straně v tom kompaktním celku existence jedno ovlivňuje druhé, tak je možné i něco jako vliv na osobní vůli vidět.
Tedy, pokud Mistr žádá použití osobní vůle žáka, je ta jeho žádost i její použití rovněž Boží vůlí.
A Boží vůlí je i setrvání snu nebo jeho prohlédnutí.

to je ... na ... rezignaci. :'-( 8)

Ano, vzdej se, ...vzdej se, nejlépe lásce.... a rezignuj na vlastní vůli,
nechť se děje vůle někoho, koho si zvolíš.... dopřej to...
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod konec zvonec » pát 13. pro 2013 11:17:46

nop píše:
Josef píše:to je ... na ... rezignaci. :'-( 8)

Ano, vzdej se, ...vzdej se, nejlépe lásce.... a rezignuj na vlastní vůli,
nechť se děje vůle někoho, koho si zvolíš.... dopřej to...

no ... ja to vidim tak ze ...
... nejdriv je tu obrovske usili hledani hnane touhou.
... hleda se vsude ... vsude se nakoukne ... spousta toho i tamtoho se vyzkousi ...

hledajici nenaleza ...
hledajici ma pocit ze uz se dival vsude ... pod postel i do komory.
hledajici sedne na zidli a vidi vsechny ty mista kde hledal a vse co zkousel.
hledajici propada frustraci a ma pocit ze uz neni kde by hledal a neni co by udelal pro nalezeni.
hledajici ma za sebou celou tu kupu odpadku kterou se prehraboval a pred sebou vizi toho co hleda.
no a pak to prijde ... a niz by to nekdo udelal.
je uvideno .... ze ... hledajici ... hledani ... i hledane ... je nesmysl.

frustrace a beznadej a rezignace se proste objevi jako dusledek predchozich udalosti ... neni to neco co by hledajici udelal ... proste se to jednoho dne objevi.
proces umirani ... stejne jako probouzeni ... nebo rust vlasu ci nehtu ... taky nikdo nedela ... deje se aniz by ho nekdo delal.
lze samozrejme na jakykoliv proces nalepit nalepku ... "to je moje" ... ale to jeste neznamena ... ze je to moje.
konec zvonec
 
Příspěvky: 588
Registrován: úte 31. črc 2012 11:42:28

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod nop » pát 13. pro 2013 11:28:43

Josef píše:
nop píše:
Josef píše:to je ... na ... rezignaci. :'-( 8)

Ano, vzdej se, ...vzdej se, nejlépe lásce.... a rezignuj na vlastní vůli,
nechť se děje vůle někoho, koho si zvolíš.... dopřej to...

no ... ja to vidim tak ze ...
... nejdriv je tu obrovske usili hledani hnane touhou.
... hleda se vsude ... vsude se nakoukne ... spousta toho i tamtoho se vyzkousi ...

hledajici nenaleza ...
hledajici ma pocit ze uz se dival vsude ... pod postel i do komory.
hledajici sedne na zidli a vidi vsechny ty mista kde hledal a vse co zkousel.
hledajici propada frustraci a ma pocit ze uz neni kde by hledal a neni co by udelal pro nalezeni.
hledajici ma za sebou celou tu kupu odpadku kterou se prehraboval a pred sebou vizi toho co hleda.
no a pak to prijde ... a niz by to nekdo udelal.
je uvideno .... ze ... hledajici ... hledani ... i hledane ... je nesmysl.

frustrace a beznadej a rezignace se proste objevi jako dusledek predchozich udalosti ... neni to neco co by hledajici udelal ... proste se to jednoho dne objevi.
proces umirani ... stejne jako probouzeni ... nebo rust vlasu ci nehtu ... taky nikdo nedela ... deje se aniz by ho nekdo delal.
lze samozrejme na jakykoliv proces nalepit nalepku ... "to je moje" ... ale to jeste neznamena ... ze je to moje.

Doporučuji rozšířit možnosti o případ: "pak to prijde ... aniz by to nekdo udelal.", totiž připustit lásku.
Lásku je možné očekávat (tiše), ale nenamáhat se, přiletí jako duhový ptáček sama...
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod konec zvonec » pát 13. pro 2013 11:44:14

nop píše:Doporučuji rozšířit možnosti o případ: "pak to prijde ... aniz by to nekdo udelal.", totiž připustit lásku.
Lásku je možné očekávat (tiše), ale nenamáhat se, přiletí jako duhový ptáček sama...

ano ... rozumim ti. :)
ovsem i tiche ocekavani je namaha.
nerikam ze nema smysl ... jen ze je dobre to vedet. :)
mam velmi osobni zkusenost :D ... ze to nejkrasnejsi mi prislo do zivota neocekavane ... prave ve chvilich kdy jsem prestal hledat ... pustil to cele z hlavy ... vzdal to ... pak to najednou prislo zpusobem ktery bych ani nevymyslel. :)
konec zvonec
 
Příspěvky: 588
Registrován: úte 31. črc 2012 11:42:28

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod Jarda Malej » pát 13. pro 2013 13:03:41

..ovsem i tiche ocekavani je namaha.

To bude tím, že tichost a očekávání, se navzájem vylučují.

:)
Jarda Malej
 

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod nop » pát 13. pro 2013 15:50:48

Jarda Malej píše:
..ovsem i tiche ocekavani je namaha.

To bude tím, že tichost a očekávání, se navzájem vylučují. :)

V očekávání nemusí být námaha, ale třeba i spočinutí.
Jako u těch, kdo přišli k Matce Lasaně.
Sedneš na židli, vyslechneš hudbu, předstoupíš před křeslo Matky, jsi beze slova, přijímáš její dar. Stejně měsíc za měsícem, jen ty se pomalu měníš v sobě. Bez námahy.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod Pelvan » pon 16. pro 2013 18:43:36

Ahoj

Furt se něco děje, i nicnedělání je významný čin.
Považuji za důležité praktikovat. Potřebuji občas spočinout, pro někoho to může být spočinutí v tichém očekávání, pro mne je to spíše způsob bytí v živé přítomnosti. Ať už praxe probíhá o samotě nebo v přítomnosti nějakého Mistra či nějaké Matky, má praktikování podle mne zásadní význam pro praktikujícího i pro jeho okolí. Pro někoho tuhle službu duchovní praxe udělá i gaučink, ale mně to nestačí.

20 let jsem se snažil se naučit dobře sedět v téhle přesezené líné společnosti. Až tak během posledního roku přicházím na chuť pohybu a věřím, že je možné praktikovat nejen za chůze, ale i při běhu.
Všechno se někam vyvíjí a já mám svobodnou vůli tento trend sledovat nebo se na to vykašlat.
Zatím se snažím kultivovat sebe a věřím, že tím mohu prospět i druhým.

A zdravím
Pelvan
 
Příspěvky: 1708
Registrován: úte 27. srp 2013 16:54:14

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod nop » pon 16. pro 2013 20:04:22

Pelvan píše:Ahoj

Furt se něco děje, i nicnedělání je významný čin.
Považuji za důležité praktikovat. ....
20 let jsem se snažil se naučit dobře sedět v téhle přesezené líné společnosti. Až tak během posledního roku přicházím na chuť pohybu a věřím, že je možné praktikovat nejen za chůze, ale i při běhu. A zdravím

Při běhu je rychlejší krevní oběh, je lepší dodávka kyslíku a dobře se rozmýšlí. Aristoteles měl ve své škole sloupořadí, procházel se tam se žáky v mírném pohybu a vykládal filosofii v chůzi.
Jednou jsem si všiml u mé známé, že nejdůležitější věci vykládala, když jsme někam šli. A šla rychle. Byl bych se občas zastavil a dumal. Pak už přestala sdělovat závažné věci "jakoby mimochodem" a mluvila už všední věci.
Co když klidné sezení přebraté z Indie má své důvody,, na příklad:
a) ve dne by se meditující pletl rolníkům, dobytku a povozům a oni ruchem by se pletli do rozjímání,
b) v noci na verandě je hej, ale při pohybu mimo přístřeší by mohl být považovaný za zloděje a chycen strážemi, prý v Indii bývají vesnice obklopené zdmi kvůli toulavé zvěři zvenčí,
c) v období asi šesti týdnů dešťů nezbývá než sedět na verandě a čekat.
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod irulan » úte 17. pro 2013 15:09:19

Pelvan píše:...20 let jsem se snažil se naučit dobře sedět v téhle přesezené líné společnosti. Až tak během posledního roku přicházím na chuť pohybu a věřím, že je možné praktikovat nejen za chůze, ale i při běhu.
Všechno se někam vyvíjí a já mám svobodnou vůli tento trend sledovat nebo se na to vykašlat.
Zatím se snažím kultivovat sebe a věřím, že tím mohu prospět i druhým.

A zdravím

Asi tak, no jo meditace vsedě, s takovým dýcháním a s takovým držením tela, připadne mantry a vizualizace apod. Je to dobrý, naučí nás to navodit a poznat určitý stav. Jenže to bychom mohli na tom zadku sedět potom porad, aby to bylo "porad ono". Myslela jsem si "dělám meditaci", ale je to ptákovina. Je to úplne jedno co dělám, kdyz jsou telo i mysl i moje emoce v souladu, v tom stejném okamžiku, je to "ono".
"Smích je afekt z náhlé proměny napjatého očekávání v nic." (I. Kant)
Uživatelský avatar
irulan
 
Příspěvky: 851
Registrován: ned 10. čer 2012 16:38:29

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod malpan » úte 17. pro 2013 15:45:31

Je třeba si projít obdobím meditaci, abychom to byli schopni odložit jako nepotřebné. I ty stavy pro nás budou jenom stavy jako vyjadreni určité potřeby, jako etapa, jako určitá část cesty.
malpan
 
Příspěvky: 615
Registrován: pon 19. zář 2011 17:10:06

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod nop » stř 18. pro 2013 13:32:49

malpan píše:Je třeba si projít obdobím meditaci, abychom to byli schopni odložit jako nepotřebné. I ty stavy pro nás budou jenom stavy jako vyjadreni určité potřeby, jako etapa, jako určitá část cesty.

Není tu háček? Odložit meditace jako nepotřebné.... hmm...
Batole se naučí chodit a pak to odloží jako nepotřebné. Vrátí se k lezení po zemi?
Naučíme se psát abecedu a pak to odložím jako nepotřebné.... ? Jistě, část doby lze strávit bez psaní.
Naučím se vařit zeleninovou polévku a pak je to k nepotřebě?
Setkal jsem se s vyjádřením o Platónovi "to jsme překonali". Jenže to co psal platí, i když jeho vědomosti "odložíme".
Uživatelský avatar
nop
 
Příspěvky: 1748
Registrován: ned 04. zář 2011 21:53:28
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Roman

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků