O svobodné vůli

Moderátor: roman

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod konec zvonec » úte 20. srp 2013 16:15:15

papadev píše:
....čím dál víc vnímá jako nesmyslnou dřinu a utrpení, a Jeho pozornost se tak postupně obrací k tomu jedinému, co zbývá - k Sobě Samému, bezmeznému nekonečnému Vědomí....


a Vědomí mu řekne:ok,chlapče,vypadá to,že po Mně fakt toužíš...ale vidím to tak ještě na nějakou dobu...už ti zbývá jen poznat,že já-jediné které zbývám--sem v každé té nesmyslné dřině---v každém utrpení..v čemkoli,na co sáhneš...

čekám tam na tebe s otevřenou náručí--a ty zatím se obracíš kamsi pryč..??

ale no tak,nevěš hlavu

a všimni si,

že sem i v tom věšení hlavy!

každou novou vteřinu můžeš překlopit svůj stav...Já sem připraveno

a TY?
... ... ... ... .
xia


zajimave ... co je to ta pripravenost?
uvedomeni ... ze na tohle se nikdy nemuzu pripravit ... at delam co delam?
na co ma byt pripraven nekdo kdo neexistuje? nekdo kdo je predstava? myslenka? a jak se ma predstava pripravit?

hmmm ... spousta zbytecnych otazek. :hm:
konec zvonec
 
Příspěvky: 588
Registrován: úte 31. črc 2012 12:42:28

XXX

Nový příspěvekod návštěvník J » úte 20. srp 2013 16:23:31

Josef píše: kde je ten zatrolenej vypinac? :crazy: :hm: :green: :confused:


v zaměření pozornosti k tomu co si to všechno uvědomuje

k sobě samému

k tomu, že prostě jen jsi - beze slov, co nejvíce co jde, kdykoliv si na to vzpomeneš a pořád a dál a dál bez dělání si představ o tom co by mělo nastat, bez přemýšlení o tom co je to být

uvolnění se do toho

jasný návod je to od Maharadže Nisargadatty, Gáia ti nemůže říct nic jinýho, než zastav se a uvědom se ! ty sám jsi ten klid, nemůžeš ho tedy nikde získat, když už jím jsi, ale můžeš si to skrze sílu vědomí UVĚDOMIT

"Když jste, tak prostě jen buďte. To je první krok - přebývat ve vědomí, ve kterém jste, beze slov - to je čiré poznání.

Hledající, který pochopí to, co mu Guru sdělil, odhodí všechny koncepty, což je první krok, následuje spočívání a prohlubování v Já jsem, v čirém bytí.

Nyní, když se hledající noří do meditace, toto poznání sebe sama přechází do stavu nevědění (zapomnění sebe sama). Toto je ten nejvyšší stav v posloupnosti, kdy je tu aspekt těla, protože toto poznání sebe sama a stav nevědění jsou aspekty těla, a tělo znamená vědomí a v oblasti vědomí existují i tyto dva stavy. (poznání sebe sama a nevědění)

Absolutno transcenduje stav poznání sebe sama i stav nevědění.

Proto, stav nevědění je nejvyšším stavem v duchovní posloupnosti, ale cílem je transcedence obou těchto stavů."
návštěvník J
 

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod návštěvník J » úte 20. srp 2013 16:25:47

Josef píše:
co je to ta pripravenost?
uvedomeni ... ze na tohle se nikdy nemuzu pripravit ... at delam co delam?
na co ma byt pripraven nekdo kdo neexistuje? nekdo kdo je predstava? myslenka? a jak se ma predstava pripravit?

hmmm ... spousta zbytecnych otazek. :hm:


to jsou ty žvásty a výmluvy, které ti předkládá spekulativní mysl, páč tuší že její nadvláda se chýlí ke konci :crazy:
návštěvník J
 

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod papadev » úte 20. srp 2013 16:33:58

to překlopení,Josefe,je až ke konci etapy---která--a to je důležitější--začíná tím--že se znova a znova a znova ponořím do to

CO MĚ OBKLOPUJE

A NEBUDU OD TOHO S NECHUTÍ UTÍKAT

tady to začíná

a neznamená to,že se nemocná nemůže uzdravit,či stresovaný najít trochu klidu..klidně jo A STEJNĚ KLIDNĚ NE...jen je třeba v těchto hrách zaměřit se na něco jiného..to je to překlopení,změna pohledu,jak píšeš...vidím a prožívám to samé--a přece jinak--TO SAMÉ!!

dík všem
... ... ...
EXIMALULUFE
ŠTAVISSIKRAŠTA
POSOGRAMA
HAHOAD
Díky Mistři
...
(2-5-3-3)
...
papadev
 
Příspěvky: 447
Registrován: pon 06. kvě 2013 7:00:50

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod Návštěvní k » úte 20. srp 2013 16:45:14

Josef píše: co je to ta pripravenost?
uvedomeni ... ze na tohle se nikdy nemuzu pripravit ... at delam co delam?na co ma byt pripraven nekdo kdo neexistuje? nekdo kdo je predstava? myslenka? a jak se ma predstava pripravit?

Tak se většinou ptají Mistři žáků, vzniká tak šance zastavit bohulibé snahy vědoucího ega

Jo

nevím :what: je vzácné
Návštěvní k
 

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod návštěvník J » úte 20. srp 2013 16:56:06

Návštěvní k píše:
Josef píše: co je to ta pripravenost?
uvedomeni ... ze na tohle se nikdy nemuzu pripravit ... at delam co delam?na co ma byt pripraven nekdo kdo neexistuje? nekdo kdo je predstava? myslenka? a jak se ma predstava pripravit?

Tak se většinou ptají Mistři žáků, vzniká tak šance zastavit bohulibé snahy vědoucího ega

Jo

nevím :what: je vzácné


když přišel Gáia k Issacovi tak Issac se ho zeptal "Co by jsi rád, co ti chybí?"
a Gáia řekl "Chlěl bych být osvícený"
Issac se zeptal "Dobrá, ale co to je být osvícený?"
a Gáia velmi uvažoval a popravdě odpověděl "Nevím"
a Issac se ho zeptal "Ale když nevíš co je to být osvícený, jak tedy víš, že nejsi osvícený, že ti to osvícení chybí?"
a Gáia zůstal z toho paf a odešel a obrátil pozornost k sobě a hledal co mu teda vlastně chybí ... a po delší době se k Issacovi vrátil a zase k němu šel a řekl mu: "Hledám klid a mír, to mi chybí"
a Issac na to "Tak to je jiná, s tím už se dá něco dělat" :) a co myslíš, že mu řekl, kam vedl jeho pozornost? kde měl Gáia hledat klid a mír?
návštěvník J
 

Jak vede Guru ke zkratování spekulativní mysli

Nový příspěvekod návštěvník J » úte 20. srp 2013 17:05:05

názorná ukázka toho, jak sezení s Guruem může dovést během pár minut k učinění toho prvního kroku - obrácení pozornosti k sobě samému

"Papadží vede ženu ke zjištění, že je to právě lpění na konceptech a slovech, tedy ta neustále něco šrotující mysl, která je největší překážkou na Cestě k dosažení štěstí a nalezení skutečné podstaty své bytosti.

Guru: Co chceš? …Už sedíš. A co dál.

Neznámá: Chci sebepoznání… Chci sebe. Já.

Guru: Jak to poznáš?

Neznámá: Nevím.

Guru: Kde je to já? Kde je cokoliv co chceš?

Neznámá si ukáže na srdce.

Guru: V srdci. Ano. Tak tam jdi. Jdi dovnitř, když je to místo uvnitř. Jdi ven, když je to místo venku. Řeklas uvnitř… tak jdi dovnitř… (po chvíli) …Už jsi dorazila?

Neznámá: Ne (uchechtne se).

Guru: Kde tedy jsi?

Neznámá: Nevím.

Guru: A to je kde? Kolik kilometrů to je odsud dovnitř?… Řekla jsi, že tam ještě nejsi. Chceš se tam dostat autem, letadlem, lodí?

Neznámá se opět jen uchechtne.

Guru: Jak se tedy chceš dostat dovnitř? Chceš snad letět?

Neznámá: Ne.

Guru: Tak jdi pěšky. Tak se cestuje z místa na místo. Čemu dáš přednost na cestě dovnitř?

Neznámá: Nemůžu tam takto cestovat…

Guru: Nepotřebuješ auto? Loď?

Neznámá: Ne. Ne.

Guru: Proč?

Neznámá: Protože tam neexistuje vzdálenost.

Guru: Není tam vzdálenost? Tak se nehýbej… Jak jsi řekla. Není tam žádná vzdálenost. Tak se nepohybuj. Nepohybuj se… a nezačínej mluvit, protože to je také pohyb. Neaktivuj mysl, protože to je také pohyb. Dovol mysli zastavit se. Nehýbat se. Zanech svůj intelekt na vteřinu v nehybnosti. A řekni: kde jsi?

Neznámá: Tady.

Guru: Výborně. Dobře. Zůstaň tady… To je blaženost, štěstí, svoboda, osvícení (usmívá se).

Žena se začíná vzlykavě a nekontrolovatelně smát.

Guru: Hm, vidím, že už se znáš…

Žena se směje stále víc (se slzami v očích). Nemůže to zastavit. Guru ji vyzve, aby si šla sednout k němu na nízký podstavec, na kterém obvykle guruové sedávají. Žena se neustále chechtá, guru se uchechtává s ní. Žena se nakloní a dá mu pusu na tvář. Stále se oba smějí. Žena na chvíli položí hlavu na rameno svého gurua. Stále se vzlykavě směje. Po dalších třech minutách smíchu se zklidní a se zavřenýma očima a s blaženým výrazem ve tváři vychutnává stav „ne-myšlení“, ukázkové meditace. Guru se po chvíli naposledy zasměje, a pak dotekem dá ženě pokyn, aby odešla opět mezi ostatní studenty. Jeho tvář zvážní, a i on se ponoří do ukázkové meditace."

:)

převzato z http://blog.baraka.cz/2009/01/duchovni- ... -minutach/
návštěvník J
 

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod oxo » čtv 22. srp 2013 8:18:32

a proto je tak těžký pro "borku" uznat svoje místo, všechno pustit a spočinout ve svým vlastním Zdroji


Pravda, kdyby to nebylo tak jednoduché, bylo by to snadnější.
oxo
 

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod oxo » pát 23. srp 2013 15:36:34

Nemá navybranou. Je jediná kdo může vzít tenhle nevděčnej flek. V tý živorodý továrně jménem bytost.
A taky nemá jinou možnost než naučit se s tou funkcí zacházet s lehkostí (zameditovat si občas s duchovním otcem podniku, předtím k Němu nalézt cestu a předtím získat zpoustu potřebných zkušeností...).
Pak může firma prosperovat i v odvětvích jako je čistá radost, moudrost, atp.
:)
oxo
 

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod Návštěvní k » pát 23. srp 2013 15:57:21

oxo píše:Nemá navybranou. Je jediná kdo může vzít tenhle nevděčnej flek. V tý živorodý továrně jménem bytost.
A taky nemá jinou možnost než naučit se s tou funkcí zacházet s lehkostí (zameditovat si občas s duchovním otcem podniku, předtím k Němu nalézt cestu a předtím získat zpoustu potřebných zkušeností...).
Pak může firma prosperovat i v odvětvích jako je čistá radost, moudrost, atp.
:)

a to je

Obrázek duchovního já

které vytváří svou drahocennou identitu shromažďováním informací, jaktofšechnosprávnědoopravdy je, a snahou + doporučováním, jak toho dosáhnout

:)
Návštěvní k
 

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod oxo » pát 23. srp 2013 19:27:42

Návštěvní k píše:a to je

Obrázek duchovního já

které vytváří svou drahocennou identitu shromažďováním informací, jaktofšechnosprávnědoopravdy je, a snahou + doporučováním, jak toho dosáhnout

:)

yes, a tam je konec i duchovnímu jáismu.
:)
oxo
 

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod konec zvonec » stř 04. zář 2013 7:42:31

Jana píše::)

Hlava by to ráda všechno prošpekulované, srdci jednoduchost nevadí.

Je zajimave jak se o tom pise ...
hlava by neco rada ...
srdci neco nevadi ...

mozna je dobry si priznat, ze to neni hlava kdo neco chce, ale ja ...
ze jsem se rano probudil a jako uz mockrat jsem se ztotoznil s telem ...
a z tehle te zakladni personifikace, ktera kazdy vecer konnci a rano zacina ... vznikaji vsechny vasany ... a prasany ... a krasany ... a taky drsany. :)

a tak se kazde rano ztratim v samsare ... a vecer ... kdyz usnu hlubokym spankem se najdu ... jen o tom nevim. :)

no a srdce je srdce ... tam vsechno deje ... at se deje co se deje.
srdce nehraje zadnou hru na vadi-nevadi.
vsechny ty hry se odehravaji v srdci.

takze ... cely ten omyl ... vznika rano kdyz se probudim ... a ztotoznim se s telem a znovu a znovu uverim ze jsem neco nez opravdu jsem.
konec zvonec
 
Příspěvky: 588
Registrován: úte 31. črc 2012 12:42:28

Re: O svobodné vůli

Nový příspěvekod Pelvan » pon 09. pro 2013 18:23:21

Ahoj

[quote="roman"]
    ...
    Toto téma se objevuje na duchovních, ezoterických webech poměrně často. Obvykle jde o střety názorů stavějící se budto k existenci svobodné vůle osoby, tvořící si svůj vlastní osud na základě svých vlastních rozhodnutí a na druhé straně názory přiklánějící se spíše k nemožnosti svobodného rozhodování-čili k determinaci mysli.

    No řekl bych, že existují 3 základní koncepty, náhledy na toto téma.
    První jak už jsem v úvodu zmínil je koncept svobodné vůle. Spousta lidí zabývající se ezoterikou a duchovností preferuje a přijímá tento koncept vcelku snadno, stal se jakoby samozřejmostí, ale už méně z nich si uvědomuje, že jde vlastně o čistě materialistický koncept :) .
    Tedy, že existuje nějaká pevná entita mající vědomí a tato entita(osoba) se na základě tohoto vlastního vědomí svobodně rozhoduje. Podle mně tedy ke konceptu svobodné vůle se budou hlásit lidé svým nastavením vlastně materialisté(hmota předchází vědomí)

    Na druhé straně názorového spektra je ryze spirituální koncept- svobodná vůle je iluze(vědomí předchází hmotu), čili veškerý pohyb, veškerá dynamika projevu se pouze děje, není tu žádný konatel který by mohl, nebo nemohl mít svobodnou vůli cokoliv konat. Vše se objevuje následkem dynamického aspektu absolutna, šakti. Vše v projevu funguje pouze na základě kauzality, příčiny a následku a energetického vyrovnání.

    Uprostřed stojí ještě koncept, který svým chápáním stojí někde na pomezí těchto pohledů. Jde vlastně o takový kočkopes, říkající něco ve smyslu: Ok, svobodná vůle sice existuje, ale je omezená. Klidně se mohu svobodně rozhodnout jít do hospody místo do kina, ale už ze své vlastní vůle nemohu realizovat boha, nemohu ze své vlastní vůle rozpustit ego v nirvikalpa samadhi. Můžu jít ze své vlastní vůle naproti bohu, ale ostatní je už na něm- tady je už má vůle k ničemu.

    ...

    Svobodná vůle je výraz, který vnímám jako výmysl moderní individualisticky naladěné doby.
    Skládá se ze dvou slov, svoboda a vůle - jako možnost volby.
    Tyto slova mají ale svoje protějšky, domnívám se, že je to zodpovědnost a předurčenost.

    Každý z nás (myslím tím naše tělo, nebo jak říkal F. Drtikol náš panák), tedy každý náš panák či panenka, se nachází v nějaké konkrétní situaci a ta situace má nějaké směřování, to znamená tendenci se nějak vyvíjet.
    Jde o to celou tuto konstelaci nějak vnitřně vnímat a reagovat na ni. Společnost, která našeho panáka do této situace uvrhla, na nás vyvíjí tlak se chovat aktivně směrem k hmotné prosperitě a společenskému uznání.
    Každý z nás má svobodnou vůli se rozhodnout jednat zhruba třemi různými způsoby.
    1. Můžeme podlehnout této společenské poptávce a aktivně ve stylu workoholika si budovat jakési hmotné a mocenské postavení.
    2. Můžeme se pasivně postavit společnosti na odpor, přebývat ve svých meditačních nicneděláních a čelit společenské hmotné persekuci až do situace bezdomovce.
    3. Můžeme hledat střední cestu mezi těmito dvěma krajnostmi.

    Z mého hlediska, protože mám zodpovědnost nejen za sebe, ale i za svoje blízké osoby (panáky a panenky), se snažím hledat tuto střední cestu.
    Tj. snažím se nějak hmotně přežít a přitom u toho přežívání úplně nezblbnout.
    Není v tom žádná svoboda a žádná vůle, je to jenom tápání v pološeru komického panoptika současného světa.

    Ta střední cesta je těžko k nalezení a hrozí u ní, že její hledač bude osočován ze všech stran.
    Pro normální materiálně založené lidi takový hledač je podezdřelý flákač snažící se na půl plynu a trousící nesrozumitelné myšlenky.
    Pro pravověrné duchovnáky je takový kompromis důkazem nedokonalého probuzení či neúplné realizace; či se vymyslí nějaká další negativní nálepka označující duchovního ztroskotance.

    Zdravím
    Pelvan
     
    Příspěvky: 1708
    Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

    Re: O svobodné vůli

    Nový příspěvekod malpan » pon 09. pro 2013 19:58:28

    trochu ti to neladí:
    Pelvan píše:Ahoj

    ...Svobodná vůle je výraz, který vnímám jako výmysl moderní individualisticky naladěné doby.
    ...Každý z nás má svobodnou vůli se rozhodnout jednat zhruba třemi různými způsoby.
    ...Není v tom žádná svoboda a žádná vůle, je to jenom tápání v pološeru komického panoptika současného světa.

    Ta střední cesta je

    z počátku
    Pelvan píše: těžko k nalezení a
    pokud "hledající" nebude dost vnímavý, pak je možné, že
    Pelvan píše: bude osočován ze všech stran.

    Jakmile si uvědomíš, že volíš svobodu, pak poznáš, že je jen jediná alternativa - není to kompromis - ten je pro ty, kteří se zatím potácí mezi extrémy
    malpan
     
    Příspěvky: 615
    Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

    Re: O svobodné vůli

    Nový příspěvekod papadev » pon 09. pro 2013 21:31:00

    v duálním vesmíru vidím dvě možnosti-jít vlevo a jít v pravo
    cesty se ale obě za chvíli zas dělí,a zas a zas..takže za chvíli mám tisíce konců,kam bych mohl dojít

    navíc,mám-li dvě možnosti,j jít vlevo a jít vpravo

    je to vlastně možností daleko víc

    jít vlevo
    jít vpravo
    ani vlevo ani vpravo
    vlevo a zároven vpravo
    jít středem
    odletět
    napít se vody
    atd

    některé uvedené možnosti ovšem formální a kauzální a lineární logika nevede

    v duchovnu se ale touto logikou řídit nelze,a je smutné pozorovat esoterika,kterak chce boha,vědomí,atd vtěsnat do logického korýtka,respektive on chápe že bůh je nad tím,ale když o něm mluví,argumentuje logicky...

    a zase druhého esoterika-oponenta vidět zase logicky argumentovat proti výrokům onoho prvního...

    ... ... ... f
    EXIMALULUFE
    ŠTAVISSIKRAŠTA
    POSOGRAMA
    HAHOAD
    Díky Mistři
    ...
    (2-5-3-3)
    ...
    papadev
     
    Příspěvky: 447
    Registrován: pon 06. kvě 2013 7:00:50

    Re: O svobodné vůli

    Nový příspěvekod malpan » pon 09. pro 2013 21:39:33

    papadev píše:v duálním vesmíru vidím dvě možnosti-jít vlevo a jít v pravo
    v duchovnu se ale touto logikou řídit nelze,

    v "duchovnu" člověk kráčí životem tam, kde jej to táhne a neřeší, zda je to vlevo nebo vpravo
    malpan
     
    Příspěvky: 615
    Registrován: pon 19. zář 2011 18:10:06

    Re: O svobodné vůli

    Nový příspěvekod papadev » pon 09. pro 2013 22:57:10

    Resil sem moznosti cesty,nikoli motivy,malpane

    Co se tyce motivu,vidim situaci jeste slozitejsi
    ... ... ... f
    EXIMALULUFE
    ŠTAVISSIKRAŠTA
    POSOGRAMA
    HAHOAD
    Díky Mistři
    ...
    (2-5-3-3)
    ...
    papadev
     
    Příspěvky: 447
    Registrován: pon 06. kvě 2013 7:00:50

    Re: O svobodné vůli

    Nový příspěvekod nop » úte 10. pro 2013 10:21:43

    Pelvan píše:Ahoj

    roman píše:
      ...Toto téma se objevuje na duchovních, ezoterických webech poměrně často. ... ...

      ..... Svobodná vůle je výraz, který vnímám jako výmysl moderní individualisticky naladěné doby.
      Skládá se ze dvou slov, svoboda a vůle - jako možnost volby.
      Tyto slova mají ale svoje protějšky, domnívám se, že je to zodpovědnost a předurčenost.....

      Milý Pelvane, svobodnou vůli uvádí už katechismus, takže to musí být hodně starý termín. Neuznává ji u zvířat (ta jednají v nutnosti) a nemají ji ani andělé - ti vykonají cokoliv bez námahy a v poslušnosti a ihned.
      Proto zásluhy a benefity ze správného konání patří lidem a proto ten lidský příklon ke správnosti a k Bohu má svou neporovnatelnou cenu.
      Uživatelský avatar
      nop
       
      Příspěvky: 1745
      Registrován: ned 04. zář 2011 22:53:28
      Bydliště: Praha

      Re: O svobodné vůli

      Nový příspěvekod Pelvan » úte 10. pro 2013 12:46:42

      Ahoj

      Začnu od zadu s vašimi připomínkami.
      Katechismus a křesťanství považuji za moderní velmi individuálně a materialisticky založenou záležitost. Z hlediska duchovního hledání lidí je 2000 let prd.
      Pro mne jsou lidi holá zvířata a od zvířat by se toho mohli mnoho naučit, kdyby chtěli. Anděly nepotkávám a tak je nemohu ani posuzovat.
      Lidský přístup ke správnosti má jistě obrovskou cenu. Definice správnosti bude asi souviset se souladem s jakýmsi Univerzem či Vesmírem, což se může nazývat i Bohem.

      Mě to táhne většinou do postele nebo do hospody, to táhnutí není tak jednoduchá a jednoznačná záležitost...

      Je smutné, pokud nemohu na duchovním fóru argumentovat logicky, cožpak je logika apriori neduchovní? Buddhovy pravdy shledávám velice logickými, je tedy Buddha neduchovní?
      Ostatně duchovno je záhadný termín, více by se mi líbilo slovo dechovno. Dech je náš nejzákladnější projev života a tím jak dýcháme, předurčujeme i svoje další životní projevy. Dech se dá naučit, duchovno se naučit nedá, o tom se může jenom nekonečně a planě diskutovat.

      Co je to svoboda? V. E. Frankl tvrdí, že svoboda jednání lidí je jenom jedna strana mince. Bez zodpovědnosti za svoje činy je tato svoboda jenom projevem čiré zvůle nebo rozmarem.

      Tak jsem vám to nandal a zajímal by mne i názor samotného Romana, aby tady byla větší sranda.

      Zdravím
      Pelvan
       
      Příspěvky: 1708
      Registrován: úte 27. srp 2013 17:54:14

      Re: O svobodné vůli

      Nový příspěvekod Návštěvník » úte 10. pro 2013 12:54:04

      Pro mne jsou lidi holá zvířata a od zvířat by se toho mohli mnoho naučit, kdyby chtěli.


      Co by se měli lidé chtít, podle tebe, od zvířat naučit?
      Návštěvník
       

      PředchozíDalší

      Zpět na Roman

      Kdo je online

      Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník