relaxace a vasany

Moderátor: roman

Re: relaxace a vasany

Nový příspěvekod terros » sob 17. lis 2012 12:56:20

je dost nepraktické nechat rozpouštět ego během relaxace a zbylých 90% času ho nechat kynout. Jsem technik a přijde mi to jako rozpouštět tímhle stylem pořádně velký rampouch. Jako že ho na chvíli vytáhnu z mražáku, ponoří se do horké vody, a pak ho zase vrátím do mražáku, kde je většinu dne. Nezbylo mi než zkusit najít něco, co by stejně jako relaxace fungovalo i během činnosti.

vostalpetr píše:mně nějak moc nevadí,
když u mě dojde k nějakému ztotožnění,
nevidím to nějak moc jako něco nežádoucího,
když vystoupím z toho relaxovanýho stavu do stavu napětí

já si rád užívám třeba nasranost, strach, smutek, obavy atd. tedy věci co lidé nemají rádi,
proto mě nějak nevadí, že rozpuštěná voda mě zase zamrzne

Jo, tak to chápu, že nemáš zájem o "horkou vodu" :) byla by to bláhovost, když Ti rampouch vyhovuje.

Nějak mi ale nedochází, proč - v tomhle kontextu - často a se značnou vehemencí prohlašuješ "horkou vodu" za blbost? Přijde mi to, jako by člověk s botama č.45 vysvětloval pořád dokola ostatním lidem (kteří mají různě velké nohy), že boty ostatních velikostí jsou blbost.

:confused:
terros
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 22. lis 2011 12:12:34

Re: relaxace a vasany

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 17. lis 2012 13:41:05

Extrémní anarchisti musí protestovat, něco se vždycky najde :)
Návštěvník
 

Re: PŘI PŘÍLEŽITOSTI 17. LISTOPADU

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 17. lis 2012 13:47:07

Já mám dojem, že v tom co psal terros

Nějak mi ale nedochází, proč - v tomhle kontextu - často a se značnou vehemencí prohlašuješ "horkou vodu" za blbost? Přijde mi to, jako by člověk s botama č.45 vysvětloval pořád dokola ostatním lidem (kteří mají různě velké nohy), že boty ostatních velikostí jsou blbost

nešlo o žádného boha, ale o lidi, na které v diskusích reaguješ a kterým prostě pomáhá něco jiného než tobě :confused:
Návštěvník
 

Re: PŘI PŘÍLEŽITOSTI 17. LISTOPADU

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 17. lis 2012 13:56:25

Návštěvník píše:Já mám dojem, že v tom co psal terros

Nějak mi ale nedochází, proč - v tomhle kontextu - často a se značnou vehemencí prohlašuješ "horkou vodu" za blbost? Přijde mi to, jako by člověk s botama č.45 vysvětloval pořád dokola ostatním lidem (kteří mají různě velké nohy), že boty ostatních velikostí jsou blbost

nešlo o žádného boha, ale o lidi, na které v diskusích reaguješ a kterým prostě pomáhá něco jiného než tobě :confused:

Nechápu, proč by mi mělo vadit, že druhý si čistí zuby jinou pastou, že mu to tak vyhovuje a že si to pochvaluje.
Návštěvník
 

Re: relaxace a vasany

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 17. lis 2012 14:04:03

To bylo k
vostalpetr píše:
Nějak mi ale nedochází, proč - v tomhle kontextu - často a se značnou vehemencí prohlašuješ "horkou vodu" za blbost?



Kdyby ti to nebylo jasný z mého předchozího pojednání,
tak to dělám proto, protože jiní považuji zase studenou vodu za blbost,
a se značnou vehemencí propagují horkou vodu
Návštěvník
 

Re: relaxace a vasany

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 17. lis 2012 14:19:32

Nojo, tak čitelně: proč by mi mělo vadit, že druhý preferuje něco jiného, protože má jiné zkušenosti, jinou povahu než já... Spíš je zázrak, když se dva lidi shodnou. Tak proč bych měl druhého stírat za to, že mu vyhovuje něco jiného, protože má jiné potřeby než já?
Návštěvník
 

Re: relaxace a vasany

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 17. lis 2012 14:54:16

Diskuze ala KSČ kdy zde zněl jednotný hlas lidu jsou už prostě pár let passé...


To je tedy síla, pleteš si KSČ, která všem diktovala a chtěla všechny ovládat, s respektem k druhému člověku a k jeho vidění světa

Tak si to užívej
Návštěvník
 

Re: relaxace a vasany

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 17. lis 2012 16:10:25

Tak si ten sváteční den pořádně užij, 17.listopad..... :crazy:

Ony všechny vasány a pod. stejně vznikají jen z toho, že člověk neovládl svou mysl, nezkrotil ji...

V jedné odborné knize ((Nauka o seberealizaci - Š.Š.A.Č.B.S.Prabhupáda) je napsáno:

"Člověk, který ovládl svou mysl, a takto došel klidu, již dosáhl Nadduše. Cítí se stejně ve štěstí i neštěstí, horku i zimě, úctě i opovržení."
(Bhagavad.gitá 6.7)

O ovládnutí své mysli ostatně hovoří kdejaký další duchovní mistr, nejen ti, co uctívají Kršnu.

A mohu tě potěšit perličkou ze stejné knihy:
"Krsna je osoba. Je nejvyšší osoba. To je uvedeno ve Védách: "Všichni jsme věčné osoby a Bůh je nejvyšší věčná osoba". "....


:)
Návštěvník
 

Re: relaxace a vasany

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 17. lis 2012 16:14:33

Bůh je nejvyšší věčná osoba

To bude nejspíš špatný překlad. Někdo přeloží "being" jako "osoba" - a zmate to celé generace. A kdoví, jak zněl původní sanskrtský název :)
Návštěvník
 

Re: relaxace a vasany

Nový příspěvekod terros » sob 17. lis 2012 19:21:51

Ahoj Petře,

Vacka neznám, zaujala mě tehdy nějaká zmínka o pozorujícím vědomí (už nevím odkud byla) a celá teorie džnany, o které se zmiňuješ, mi přišla do ruky teprve po zkušenosti, o které tu píšu. To je pak těžké si o tom myslet, že se toho má dosahovat a podobně, když se kdykoliv dá vnímat, že je to tu pořád a jenom se to víc nebo míň překrývá sebeztotožňováním. Takže strach v tom sebeuvědomování asi nebude, taky nemám strach, že najednou zmizí tělo, protože si ho nevšímám.

Proč se tedy k prostorovému sebeuvědomování vracet? Ono je nepohodlné vypadnout z relaxu - tedy že nejen probíhá to, co se děje, ale navíc se objevuje já, které to pořád hodnotí a odmítá to nebo ono, co právě je. Přitom to odmítá úplně zbytečně, protože to stejně je, jaké to je. Časem se to setrvačně vyvstávající já s jeho preferencema začne vnímat jako nepohodlná a dost otravná zátěž. Když se daří rozpoznávat jednotlivé pocity jako prázdné energetické tvary, je to taková serie pohodových ufff a nemusí se při tom od ničeho utíkat a nikam se dostávat. Neříkám, že se to daří pořád, závislostí z dřívějška jsou megatuny, ale občas se ty já-aktivity všímavostí zprostorní, vnímají se jako tvary prázdna, a to nemá chybu.

Jasně že každý se k tomu dostáváme trochu jinudy, jsme taky každý trochu (nebo dost) jiný. Myslím si, že těch cest návratu k Sobě má Vědomí ve svých tvarech právě tolik, kolik je těch tvarů, jinak by to asi pro něj byla nuda.

:)
terros
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 22. lis 2011 12:12:34

Re: relaxace a vasany

Nový příspěvekod teonik » sob 17. lis 2012 19:56:02

kromě pozorujícího vědomí,rozeznávám ještě tvořící vědomí a prožívající vědomí...naprosto rovnocenné složky jednoho nedělitelného Vědomí...
...........................
Ja krásné,když vše kolem svítá-také svítat

JSEM-SILOU PŘEDSTAVIVOSTI!
........................................................
teonik
 
Příspěvky: 650
Registrován: sob 12. lis 2011 7:18:16
Bydliště: havířov

Re: relaxace a vasany

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 17. lis 2012 20:35:38

vostalpetr píše:S tím lze víceméně souhlasit,
ale tady je taky ten fakt, že jsme "z jednoho těsta upečený oririnální kousky"
takže všichni většinou máme jednu hlavu a dvě ruce a dvě nohy a jedno srce atd.

takže jsme spíše takové originální kopie....

Souhlasím...napsal by Paul (chobotnice)
Obrázek
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/ev ... ?id=672684
Návštěvník
 

Re: relaxace a vasany

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 17. lis 2012 20:45:42

vostalpetr píše:ale kdyby sem přišli třeba nějací šaktijogínové,

A co je zač, ten šaktíjógín?

9. Siddhidatrí
Devátá poslední Durga je Siddhidatrí. Sedí na lotosovém květu. Má čtyři ruce, v pravé vrchní drží palici a v nižší drží disk. V levé nižší ruce má lasturu a v horní lotosový květ.

Existuje osm Siddhi (duchovních sil). Podle Markendéja Purány jsou to Anima (schopnost zmenšit se), Mahima (schopnost zvětšit se), Garima (schopnost nabývat váhu), Laghima (schopnost stát se beztížným), Prapti (schopnost se všude dostat), Prakamja (schopnost vědět o přání druhých), Íšttva (schopnost být ve stavu absolutního božství) a Vašttva (schopnost vše si podrobit).

Mahá Šakti dává všem tyto Siddhi. Tato forma Durgy je uctívaná všemi Bohy, Ršimy, mudrci a jogíny. Pán Šiva je uctíván ve formě Ardhanaríšvary, tedy na půl Šiva a napůl Durga. Tehdy, kdy tak jako Duch (Šiva) a Země (Šakti) jsou v jednotě, neboli duchovní a zemské síly v nás jsou v absolutním sjednocení, pak můžeme získat siddhi, plné duchovní schopnosti. Ty v nás zůstanou jedině tehdy, když vyprahne veškerá touha a přání. V devátý den se tedy ctí Durga jako Siddhidatrí, tedy "Ta která dává siddhi". K té se doporučuje nejdříve ctít všechny předešlé formy Velké Bohyně.
Je připomínkou sjednocení se v Bohu.


http://www.gajatri.net/sym/navaratri.html
Návštěvník
 

Re: relaxace a vasany

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 17. lis 2012 21:00:34

Mahá Šakti dává všem tyto Siddhi. Tato forma Durgy je uctívaná všemi Bohy, Ršimy, mudrci a jogíny. Pán Šiva je uctíván ve formě Ardhanaríšvary, tedy na půl Šiva a napůl Durga. Tehdy, kdy tak jako Duch (Šiva) a Země (Šakti) jsou v jednotě, neboli duchovní a zemské síly v nás jsou v absolutním sjednocení, pak můžeme získat siddhi, plné duchovní schopnosti. Ty v nás zůstanou jedině tehdy, když vyprahne veškerá touha a přání. V devátý den se tedy ctí Durga jako Siddhidatrí, tedy "Ta která dává siddhi". K té se doporučuje nejdříve ctít všechny předešlé formy Velké Bohyně. Je připomínkou sjednocení se v Bohu.


Tak vida, šaktigógín je ten, u koho se vyskytují siddhi, ony síly, jenž jsou mnohými duchovními mistry zavrhovány, jako nežádoucí schopnosti, které prý blokují plné Poznání, jakého dosáhli oni, protože u nic prý vyprahla veškerá touha a přání, ale u těch, u nichž ony síly jsou, prý nikoli.....to jsou vjeci, paní radová... :crazy:
Návštěvník
 

Re: relaxace a vasany

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 17. lis 2012 21:53:59

Poli, tebe prozradí slovíčko "onen", "ony", "ona" např. síla, ano zase ta síla, osobní.
Vyjímečná.
Návštěvník
 

Re: relaxace a vasany

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 17. lis 2012 21:59:47

Dycinky se chytneš jako rybička na návnadu. No vlastně pěknej sumec :-)
Návštěvník
 

Re: relaxace a vasany

Nový příspěvekod terros » sob 17. lis 2012 22:12:50

vostalpetr píše:to co ale jaksi není pro mne v pořádku,
je to, že Skutečnost není prostě jen Vědomí, Vědomí je prostě jen jeden z aspektů Skutečnosti

Takže,
v tom uvědomění že je tu nějaký pozorující Vědomí (a já jsem tím)...

To ne, ty nejsi tím, naopak ono je vším, co v sobě vnímá, takže je i prázdným tvarem těla a tím, co se ve chvílích sebeztotožnění vnímalo jako tvoje ´já´ a co momentálně zmizelo. Ve skutečnosti je v té chvíli jen ono, prázdné a neomezené, a je to stav bytí tak naprosto naplňující a celistvý, že jak se říká nic nechybí a nic nepřebývá (možná tomu se říká ananda).

Určitě je dobré mít různé teorie, jenže je to trochu jako když se učíš lyžovat na sjezdovkách: jako teoretik můžeš znát základní principy, můžeš dedukovat a usuzovat jak nejlíp umíš, ale řada souvislostí se ti objasní až při tréninku v terénu. Postupně Ti začínají docházet a nakonec jsou úplně evidentní, podobně jako si uvědomuješ přímou úměrnost mezi žravostí a tloustnutím a nepřímou úměrnost mezi intenzivním tělesným pohybem a tloustnutím.

Tímhle způsobem zjistíš, že rozpuštění vasány proběhne každým seberozvzpomenutím - ale jen v té míře energie, kterou vasána tentokrát projevila, a to může být třeba jen 5% z její celkové síly. Záleží tedy i na tom, jakou celkovou energii vasána má, a ta závisí zase na tom, jak často a s jakou intenzitou se s ní člověk ztotožňuje nebo ztotožňoval. Její energie ubyde každým rozpoznáním a naopak přibyde každým sebeztotožněním. Je to vlastně docela mechanická záležitost, výstižně to popisuje Mooji ve videu, které sem dal roman.
terros
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 22. lis 2011 12:12:34

Re: relaxace a vasany

Nový příspěvekod Návštěvník » sob 17. lis 2012 22:58:11

vostalpetr píše:No já mám například již po několik let sidhi "zvětšit váhu"
a musím říct,
že sidhi přicházejí nikoliv proto, protože o ně někdo usiluje a chce je,
ale proto, protože přicházejí

Já například o tuhle sidhi nějak nestojím,
kdybych neměl čistou mysl a neměl rozpuštěná přání, tak bych se jí zbavil,
ale takhle prostě s ní žiju, a dokud sama neodejde, tak ji vyhánět nebudu...

No právě - siddhi přicházejí samy od sebe, jsou to nečekaní hosté, přicházejí spolu s poznáváním Poznání, po troškách a mnohdy nevhod...
:)
Návštěvník
 

Re: relaxace a vasany

Nový příspěvekod terros » sob 17. lis 2012 23:09:23

vostalpetr píše:
Určitě je dobré mít různé teorie, jenže je to trochu jako když se učíš lyžovat na sjezdovkách: jako teoretik můžeš znát základní principy, můžeš dedukovat a usuzovat jak nejlíp umíš, ale řada souvislostí se ti objasní až při tréninku v terénu. Postupně Ti začínají docházet a nakonec jsou úplně evidentní, podobně jako si uvědomuješ přímou úměrnost mezi žravostí a tloustnutím a nepřímou úměrnost mezi intenzivním tělesným pohybem a tloustnutím.


V tom případě ti nelze doporučit nic jiného,
než to co doporučuješ ty mně,

zkus a uvidíš...

Tedy samozřejmě zkus tu svoji praxi a uvidíš...

Šak jo, to co tu občas napíšu, je z praxe, ta je součástí mého všedního života už dost dlouho. Musím se přiznat, že teoretizování mi odjakživa připadalo jako apriorní usuzování. Co kdo pozoruje, je relativní, a ještě relativnější je, co si z toho kdo odvodí. Proto je asi tolik různých duchovních nauk a škol. Co je na nich pro mě zajímavé, je jejich společný jmenovatel, to, co mají všechny společné jako základní princip existence, ať už to nazývají jakkoliv a ať se k tomu dostávají jakoukoliv cestou. Stejně mě ale vždycky přitahovalo spíš experimentování (nejen moje, všech, které tohle zajímá) a teprve z toho se pak pokusit odvodit aspoň rámcově hlavní přírodní zákonitosti, podle kterých to na cestě návratu obecně funguje, než si dělat o tom jak to je nějakou apriorní představu.

Ještě k Moojimu: on učí odpoutávání pozornosti od myšlenek/pocitů, mně přijde pohodlnější rozpoznávat je jako taky "ono". Navíc v tom není riziko, které je myslím dost velké, když se odejímá pozornost myšlenkám a pocitům: snadno se při tom začnou vnímat jako něco nespásného, co se musí opustit, protože je to fuj. Za tím se tak může docela dlouho schovávat sebeztotožnění s odporem k "nežádoucímu".
terros
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 22. lis 2011 12:12:34

Re: relaxace a vasany

Nový příspěvekod Návštěvník » ned 18. lis 2012 12:12:23

vostalpetr píše:Já například o tuhle sidhi nějak nestojím,
kdybych neměl čistou mysl a neměl rozpuštěná přání, tak bych se jí zbavil,
ale takhle prostě s ní žiju, a dokud sama neodejde, tak ji vyhánět nebudu...


Páááááááááni! Ty máš fakt rozpuštěná přání?
Už si vůbec nic nepřeješ, ani aby vláda a všechny nadřízený orgány a každý kdo ti něco nařizuje nebo s tebou nesouhlasí šel do prdele?

To mě teda podrž! :confused:
Návštěvník
 

Další

Zpět na Roman

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník