Bůh

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:) :( ;) :P 8) :D :'-( :knock: :green: :sos: :confused: :yes: :phew: :crazy: :what: :yeah: :hm:
Zobrazit další smajlíky
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je zapnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Pokud si přejete přidat jednu nebo více příloh, vyplňte následující údaje.

Rozšířit náhled Přehled tématu: Bůh

Re: Bůh

Příspěvek od Návštěvník » čtv 06. bře 2025 18:41:47



I tato Mája je nástrojem Boha. Je součástí Božího plánu, protože nemůže existovat nic, co by bylo skutečně opačné k Bohu. Bůh však může nechat věci vypadat jako protiklad k sobě samému, aby ukázal, že i naše představa o Bohu je utvářena skrze Máju. Sklon redukovat Boha na určitou bytost je součástí této iluze, přestože Bůh je ve skutečnosti nad jakoukoli jedinečností. Přesto se objevuje jako individualita, stejně jako ve všem ostatním. Tímto způsobem nás oslovuje na úrovni našeho porozumění, aby nás vedl k postupnému duchovnímu růstu a rozšiřování vědomí – až nakonec splyne s nekonečným éterem bez hranic.

Re: Bůh

Příspěvek od Návštěvník » úte 25. úno 2025 21:03:07



Ten, kdo se odevzdá Já, kterým je Bůh, je nejoddanější ze všech.

.

Re: Bůh

Příspěvek od Návštěvník » ned 23. úno 2025 18:56:57

Obrázek

"Mooji, chci plnit Boží vůli. Jak mohu sloužit Bohu a plnit Jeho vůli?"

"Nejprve se musíte ze své vlastní vůle vyprázdnit a pak do vás může vstoupit Bůh a proudit skrze vás jako vaše vlastní přirozená existence. Vězte toto: ten, kdo nelpí na osobní vůli, najde Boha všude."


Mooji

Re: Bůh

Příspěvek od Návštěvník » stř 12. úno 2025 7:57:12



Setrvání v Já jako Já

Nejvyšší Pán, sídlící v srdci každého, řídí vše podle osudu každého jedince. Proto, pokud zůstaneme neochvějně ve svém nitru, naše duše se bude vyvíjet dokonale.


.

Re: Bůh

Příspěvek od Návštěvník » pon 10. úno 2025 11:09:26



Překvapující jednoduchost přístupu k harmonii a štěstí při pouhém zaměření pozornosti na Boha

Uvažovali jste někdy nad tím, co by se ve vašem životě změnilo, kdybyste jen změnili své zaměření? Co by se stalo, kdybyste namísto soustředění na své problémy obrátili pozornost k něčemu většímu? Připravte se na překvapení.

Zaměření na Boha může proměnit vše. Objevíte nový přístup k harmonii a štěstí, a možná vás překvapí, jak jednoduchá tato změna může být.

Lidská mysl má přirozenou tendenci k neklidu. Neustále hledá něco, co je třeba opravit, něco, co je potřeba vyřešit, a tím se neustále zaměstnává. Zajímavé je, že jakmile jeden problém zmizí, okamžitě se objeví nový a cyklus se opakuje stále dokola. Zdá se, jako by byla mysl naprogramována k tomu, aby stále hledala něco, co chybí, místo aby si všímala toho, co už je úplné.

Tento nekonečný koloběh problémů však nevytváří samotný život – je to mysl, která situace označuje a tím vyvolává pocit nedostatku nebo potřeby. Tak se stáváme oběťmi svého vlastního myšlení, neustále se snažíme něco napravit, aniž bychom dosáhli trvalého klidu.

Řešení tohoto vnitřního neklidu ale nespočívá v nekonečném řešení problémů. Pravá změna přichází s pochopením, že uvnitř nás existuje něco mnohem hlubšího než myšlenky a starosti. Je to vědomí – pole přítomnosti, které nám umožňuje vnímat mír, jenž přesahuje neustálý tok myšlenek.

Skutečný klid není něco, co bychom museli hledat nebo dosáhnout – už dávno je v nás. Často si ho ale neuvědomujeme, protože jsme příliš zaměstnáni starostmi a neustálým pohybem mysli. Tajemství spočívá ve změně zaměření – přestat hledat venku a začít se soustředit na přítomný okamžik.

Když obrátíme pozornost na to, co se děje právě teď, místo abychom se utápěli v minulosti nebo si představovali budoucnost, navážeme kontakt s přirozeným klidem. Přítomný okamžik je branou k vnitřnímu míru. Nemusíme nic dělat, aby se objevil – stačí si uvědomit, že tam vždy byl a jen čekal, až ho spatříme.

To však vyžaduje změnu perspektivy. Namísto toho, abychom nechali mysl ovládat nás a přenášet nás od jednoho problému k druhému, můžeme se soustředit na samotnou existenci, na prostý fakt, že právě teď jsme. Když se dokážeme plně ponořit do přítomného okamžiku, pocítíme otevřenost a klid, ve kterém problémy ztrácejí svou moc. Neznamená to, že budeme výzvy ignorovat, ale že k nim budeme přistupovat z jasnějšího a vyrovnanějšího místa – bez chaosu mysli.

Tato změna zaměření neznamená boj s myšlenkami. Jde o pochopení, že když se soustředíme na přítomnost, mysl se přirozeně uklidní a mír se sám odhalí. Tento mír, který je v nejčistší podobě Bohem, je již součástí naší podstaty. Čím více se na tuto přítomnost zaměříme, tím jasněji ji budeme vnímat a tím více klidu a jasnosti do svého života přineseme.

Mysl často vytváří iluzi oddělenosti – nutí nás věřit, že jsme daleko od míru, že je to něco, čeho musíme teprve dosáhnout. Tato iluze vzniká proto, že se mysl zaměřuje na obtíže a problémy, čímž vytváří příběh o tom, že nám něco chybí, že jsme odříznutí od něčeho většího. Ve skutečnosti ale žádné oddělení neexistuje.

Mír nikdy nebyl daleko – je naší přirozenou součástí. Když nám mysl namlouvá, že jsme odděleni od Boha a klidu, odvádí nás tím od skutečného zdroje harmonie, který je neustále dostupný – od přítomného okamžiku. Mysl se nás snaží přesvědčit, že k nalezení míru potřebujeme něco zvenčí, ale pravda je jiná – mír nemusíme hledat, on už tu je.

Naše pozornost se ale často odvrací k problémům a starostem, což vytváří pocit, že jsme od míru a Boha odděleni. Tento pocit však nevytváří realita, ale naše mysl. Jakmile si uvědomíme, že nejsme svými myšlenkami, ale že jsme něčím mnohem hlubším, začneme chápat, že mír a spojení s Božstvím jsou už součástí naší podstaty.

Skutečný klid přichází ve chvíli, kdy přestaneme věřit iluzi oddělenosti a pochopíme, že jsme nikdy nebyli daleko od míru. Stačí se pouze zastavit, zaměřit se na přítomný okamžik a dovolit si spatřit pravdu, která tu byla vždy.

Když se naladíme na toto ticho, naše mysl se vyjasní a mír se stává naší realitou. Je důležité si uvědomit, že toto ticho není něco, co musíme vytvořit nebo si vynutit – už v nás existuje a jen čeká, až si ho uvědomíme. Praxe soustředění na přítomný okamžik, místo aby nás strhával vír myšlenek, nám umožňuje získat k tomuto klidu přístup. Jakmile si tuto dovednost osvojíme, začneme žít vyrovnaněji a s jasností, která již není zastřena strachem či úzkostí.

Odpor vůči životu je jednou z hlavních příčin utrpení. Když se snažíme mít vše pod kontrolou a lpíme na představě, že věci musí být takové, jaké bychom je chtěli mít, vytváříme tím neustálý boj proti tomu, co se děje. Pravý mír nepochází z ovládání života, ale z odevzdání se jeho přirozenému toku. Odevzdání neznamená pasivitu či nečinnost, ale spíše přijetí toho, že existuje vyšší moudrost, která řídí každý okamžik.

Když se přestaneme vzpírat přítomnosti a místo přání, aby bylo vše jinak, přijmeme realitu takovou, jaká je, otevřeme se důvěře, že v každé situaci je ukrytý hlubší smysl. Tento přístup nám umožní plynout životem jako list unášený proudem řeky. Pokud se snažíme plout proti proudu, vše se zdá obtížné a plné překážek, ale když se přestaneme bránit a necháme se životem vést, získáme lehkost a vnitřní klid.

To neznamená, že nebudeme čelit výzvám, ale že se jimi nenecháme pohltit. Přijetím toho, co nám život přináší, i v těžkých chvílích, se zbavíme tlaku, který vyplývá z potřeby mít vše pod kontrolou. Tím se osvobodíme a dokážeme jednat s větší moudrostí a klidem, s vědomím, že na této cestě nejsme sami. Život sám, se svou božskou inteligencí, nás neustále vede, i když se někdy zdá, že se vše rozpadá.

Odevzdat se proudu života znamená důvěřovat. Když věříme, že jsme vedeni něčím větším, můžeme se uvolnit a nechat život rozvíjet tak, jak má. Místo křečovité snahy o kontrolu můžeme otevřít své srdce a ruce tomu, co přichází, s jistotou, že vše je součástí širšího procesu, který nás vede k míru a naplnění.

Potřeba kontroly pramení ze strachu. Když si myslíme, že musíme ovládat každý aspekt svého života, znamená to, že se bojíme, že bez kontroly se všechno vymkne řádu a bezpečí. Ale tato představa je iluzí. Život je neustálá proměna, nepředvídatelný tok událostí, a pokusy ho ovládnout nám přinášejí jen úzkost a utrpení.

Pravá síla spočívá v důvěře. Když věříme životu, necítíme potřebu řídit každý jeho aspekt. Namísto snahy přizpůsobit realitu našim očekáváním se učíme přijímat ji takovou, jaká je, s vědomím, že za vším stojí vyšší moudrost. Přestaneme bojovat a začneme důvěřovat – a právě tehdy v nás vzniká mír, který nezávisí na vnějších okolnostech.

Důvěra nám také umožňuje jednat jasněji a efektivněji. Když se nezabýváme tím, co by se mohlo stát, a nesnažíme se za každou cenu ovlivnit budoucnost, naše mysl se uklidní a rozhodnutí činíme s větší lehkostí. Neznamená to, že se nebudeme setkávat s problémy, ale že k nim přistoupíme s klidnou myslí a s jistotou, že zvládneme cokoli, co přijde.

Klíčem k této důvěře je přijetí. Jakmile přijmeme, že život nemůžeme plně kontrolovat a že nevíme, co přinese zítřek, můžeme se uvolnit a věřit, že vše probíhá přesně tak, jak má. Tím se zbavíme tíhy strachu a nutnosti mít vše pod dohledem. Život, se svou nekonečnou inteligencí, nás vede způsoby, které naše omezená mysl nemůže zcela pochopit – ale pokud mu důvěřujeme, víme, že nás vede tou nejlepší cestou.

Strach je jednou z největších překážek, kterým v životě čelíme. Může mít mnoho podob – strach z budoucnosti, strach ze selhání, strach z neznámého. Brání nám naplno žít a vede nás k unáhleným nebo obranným reakcím. Strach ale existuje pouze v mysli – a jeho pravou podstatu můžeme překonat tím, že se zaměříme na přítomnost.

Být plně přítomný znamená překonat strach. Když se soustředíme na přítomný okamžik, přestaneme se obávat toho, co by se mohlo stát. Mysl si sice dokáže vytvářet hrůzostrašné scénáře, ale když se soustředíme na to, co je teď a tady, tyto představy nad námi ztrácejí moc. Přítomnost nás vrací k sobě samým, k tomu, co je skutečné, a pomáhá nám pochopit, že většina našich strachů nemá žádný skutečný základ v přítomném okamžiku.

Tento stav vědomé přítomnosti neznamená popírání strachu, ale jeho uvědomění bez identifikace s ním. Když si strachu všimneme, místo abychom mu podléhali, můžeme ho pozorovat z nové perspektivy. Strach nad námi ztrácí moc, pokud se s ním neztotožňujeme. Místo abychom jím byli pohlceni, můžeme ho vnímat jako přechodný pocit – jako mraky, které přejdou po obloze.

Skutečná svoboda spočívá v tom, že se nenecháme strachem ovládat, ale že ho přijmeme a necháme ho odejít. Když jsme plně přítomní, nacházíme hluboký pocit bezpečí. Nejistota vychází z mysli, která se upíná k budoucnosti nebo minulosti, ale když se ukotvíme v přítomném okamžiku, zjistíme, že právě teď je vše v pořádku.

Život je neustálý tok, který má svou vlastní logiku a rytmus. Pokud se ho snažíme ovládat, vzdalujeme se své pravé podstatě a vytváříme odpor, který vede k utrpení. Jakmile však přijmeme proměnlivou povahu života, pochopíme, že místo boje s ní můžeme nechat věci plynout.

Největší lekcí, kterou můžeme získat, je, že mír nepřichází z vyřešení vnějších problémů, ale ze schopnosti plně žít v přítomnosti a přijmout realitu takovou, jaká je. Když se naladíme na tento tok, uvědomíme si, že jsme podporováni něčím mnohem větším, než jsou naše vlastní myšlenkové pochody.

Re: Bůh

Příspěvek od Návštěvník » pát 07. úno 2025 17:34:10



Můžete tomu říkat Bůh, můžete tomu říkat příroda, můžete tomu říkat vesmír – bez ohledu na pojmenování tato síla, tato moc nechybuje. Bůh vás nestvořil jako neúplné bytosti, proč by to dělal? To, co nám dal, je samotná existence.

A teprve potom přicházejí naše vlastní koncepty. Začínáme přemýšlet, vytvářet si představy o tom, jak by měl život vypadat. Pokud nejsme úspěšní, říkáme si, že to není skutečný život. Pokud nemáme spoustu aut, spoustu přátel, máme pocit, že nám něco chybí. Ale ne – tohle jsou jen lidské myšlenky a konstrukty.

Od chvíle, kdy jste přišli na svět, jste dokonalí.

Re: Bůh

Příspěvek od Návštěvník » úte 04. úno 2025 9:35:28



KDE SE SETKÁVÁTE S BOHEM - ECKHART TOLLE - NEJLEPŠÍ MOTIVAČNÍ ŘEČ

00:00 - Úvod: Iluze hledání Boha
02:15 - Rozptýlení mysli vs. boží přítomnost
05:40 - Síla ticha jako brána k Bohu
09:10 - Proč ego vytváří iluzi oddělenosti
12:30 - Prožívání přítomnosti za hranicemi myšlenek
16:00 - Osvobození od podmíněných přesvědčení
18:45 - Uvědomění si , že jste nikdy nebyli odděleni od Boha
21:00 - Závěrečné myšlenky: Nadčasové setkání s božskými hashtagy

Iluze hledání Boha

Dámy a pánové, existuje místo, kde se setkáváte s Bohem. Není to chrám vystavěný lidskou rukou, není to vzdálená oblast za hranicemi našeho dosahu. Toto místo je zde a nyní, v přítomném okamžiku, v tichu mezi myšlenkami.

Přesto mysl neustále hledá jinde, snaží se nalézt Božské v myšlenkách, v budoucích slibech, v rituálech. Ale to, co hledáme, je už zde. Bůh není v nedosažitelných vizích budoucnosti, ale v tichu přítomného okamžiku.

Mysl svou podstatou stále hledá, snaží se najít smysl, touží po něčem, co je vždy mimo dosah. Tvoří příběhy o naplnění, které přijde až v budoucnosti, přesvědčuje nás, že Boha lze poznat skrze úsilí, dosažení nebo splnění určitých podmínek. Ale právě v tomto hledání přehlížíme pravdu, která zde byla vždy.

Božské není něco, k čemu se musíme dostat – je to. Pokud se zastavíme a pozorujeme, zjistíme, že naše mysl jen vzpomíná na minulost nebo se promítá do budoucnosti. Tento zvyk vytváří iluzi, že naplnění, klid a spojitost s Bohem jsou vždy mimo naši dosah. Ale budoucnost nikdy nepřijde jako skutečnost – existuje jen jako myšlenka, jako představa.

Pokud je Bůh zdrojem všeho života, samotnou podstatou bytí, pak nemůže být oddělen od tohoto okamžiku. A přesto nás naše mysl klame, vytváří odstup tam, kde žádný není. Akt hledání sám o sobě potvrzuje iluzi, že to, co hledáme, zde není.

Tento okamžik je místem setkání s Bohem, protože je jediný, který je skutečný. Nyní, právě v této chvíli, se odehrává život. Dech proudí dovnitř a ven, smysly vnímají svět kolem. Toto není něco, co má mysl pochopit – je to něco, co je třeba přímo zakusit.

Chceme-li se setkat s Bohem, musíme se naučit spočívat v tomto přítomném bytí. Když ztichneme, oddělení mizí a už nehledáme něco mimo sebe. Zůstane jen čistá přítomnost, bytí, které nelze slovy uchopit.

Mysl se tomuto uvědomění brání, protože se upíná na pohyb, definice a označování. Ptá se: "Jak poznám, že jsem Boha nalezl?" Ale právě tato otázka je důkazem iluze oddělení. Pokud tyto otázky na okamžik utichnou a prostě jen jsme, bez očekávání a soudů, objeví se tiché uvědomění, které zde bylo vždy. Toto vědomí není odděleno od Boha – je to brána, skrze kterou se s Ním setkáváme.

Mnoho lidí toto uvědomění zažilo v momentech hlubokého klidu – možná při pozorování přírody, při pohledu na zapadající slunce nebo při upřímném spojeni s blízkou osobou. V těchto okamžicích se mysl přestane snažit a něco hlubšího se vynoří – hluboký pocit spojitosti, jednoty a prostého bytí. Toto není důsledek vnějších okolností, ale naše přirozená podstata, která se objeví, když mysl přestane klást odpor přítomnému okamžiku.

Setkání s Bohem není podmíněné, není vázáno na místo, rituál nebo víru. Tyto věci mohou sloužit jako připomenutí, ale nejsou zdrojem spojitosti. Zdrojem je tichá vědomá přítomnost, která je za všemi myšlenkami.

Chceme-li toto zažít, musíme se naučit odevzdávat – ne v smyslu vzdání se, ale v opuštění odporu. Místo hledání Boha dovolme sami sobě prostě být. Vnímejme život v tomto okamžiku, poslouchejme ticho mezi zvuky, uvědomme si prostor, ve kterém vše existuje. V tomto vědomí je Božská přítomnost nepopiratelná.

Zázrakem není nalezení něčeho mimo tento okamžik, ale pochopení, že tento okamžik je již naplněný. Kde se setkáváme s Bohem? Zde. Kdy? Právě teď. Jak? Tím, že jsme plně přítomní.

Síla ticha jako brána k Bohu

Není to něco, co by se nacházelo mimo tento okamžik, ale spíše uvědomění, že tento okamžik je již zcela naplněný. Kde tedy nalézáte Boha? Zde. Kdy se s ním setkáváte? Teď. A jak se s ním setkáváte? Tím, že jste plně přítomni, aniž byste hledali, aniž byste se snažili dosáhnout něčeho jiného. V okamžiku, kdy přestanete hledat jinde, si uvědomíte, že jste nikdy nebyli odděleni.

Když se mysl utiší, objevuje se hlubší uvědomění. V běžném životě je mysl neustále naplněná pohybem – myšlenky přicházejí jedna za druhou, analyzují, hodnotí, plánují a vzpomínají. Tento vnitřní hluk se stává tak běžným, že si ho většina lidí ani neuvědomuje. Považují tento proud myšlení za svou identitu.

Ale za nekonečnou aktivitou mysli existuje něco hlubšího – tiché uvědomění, které je vždy přítomné, nedotčené měnícím se obsahem myšlenek. Toto uvědomění není něco, co by muselo být vytvořeno – je již zde, a přesto je často přehlušeno myslí upřenou na minulost a budoucnost.

Chceme-li se setkat s Božstvím, musíme se naučit naslouchat. Ne však slovům, ale tichu. Ticho není absencí zvuku, ale prostorem, ve kterém vše vzniká. Je to pozadí každé zkušenosti, pole, ve kterém se odvíjí život. Většina lidí je tak upnuta na hluk – na myšlenky, emoce, vnější rozptýlení – že si neuvědomují ticho, ve kterém všechny tyto věci existují. Ale právě ticho je klíčem.

V tichu je přítomnost Boha nejjasněji cítitelná. Když je mysl zaměstnaná, vytváří závoj, který zastírá pravdu. Plní naše vědomí koncepty, vírami a interpretacemi, takže se zdá, jako by Božství bylo vzdálené, jako něco, co je třeba pochopit intelektuálně. Ale Bůh není myšlenka. Bůh není idea, kterou lze uchopit. Božství je přítomnost sama, a ta se dá poznat pouze tehdy, když se mysl utiší.

To neznamená potlačovat myšlenky nebo se snažit mysl násilně umlčet. Znamená to pozorovat myšlenky, aniž bychom se s nimi zapletli, nechat je přicházet a odcházet, aniž bychom se s nimi identifikovali.

Pokud sedíte v klidu a jednoduše si všímáte svých myšlenek, aniž byste na ně reagovali, začnete si uvědomovat, že jsou jako pomíjivé mraky na obloze – dočasné, proměnlivé, bez skutečné podstaty. Ale co zůstává konstantní, je uvědomění, ve kterém tyto myšlenky vznikají. Právě v tomto uvědomění se setkáváte s Bohem. Není to nic vnějšího, je to samotná podstata vaší existence. Abyste ji poznali, musíte se stát natolik tichými, abyste ji mohli vnímat.

V životě existují chvíle, kdy se toto ticho přirozeně objevuje. Může k tomu dojít v přírodě, když stojíte před rozlehlým oceánem nebo hledíte na hvězdy. V takových okamžicích se mysl zastaví, i kdyby jen na krátký čas.

A pak je tu prostě jen zkušenost.

Žádná analýza, žádný komentář – pouze čistá přítomnost.
Ticho je posvátné. Není vytvořeno oceánem ani hvězdami – ty jsou pouze odrazem toho, co je už dávno uvnitř nás. Stejnou hloubku ticha lze najít kdekoliv a kdykoliv, pokud se člověk dostatečně ztiší, aby si ho všiml.

Důvodem, proč je ticho branou k božskému, je to, že umožňuje přímý prožitek. Většina náboženských nebo duchovních tradic nabízí učení o Bohu, ale tato učení, ať už jsou jakkoliv hluboká, jsou stále jen pojmy. Ukazují na pravdu, ale samy o sobě nejsou pravdou. Popis vody není totéž jako napít se jí. Stejně tak slova o Bohu nejsou totéž jako skutečné setkání s ním. Skutečné spojení nastává, když všechny pojmy odpadnou a zůstane jen čistá zkušenost přítomnosti.

Někdo se může ptát: Jak do tohoto ticha vstoupím? Odpověď je jednoduchá: do ticha se nevstupuje, stačí jen přestat mu odporovat. Ticho je tu vždy, pod hladinou myšlenek. Není třeba ho vytvářet, stačí jen přestat zaplňovat prostor zbytečným hlukem. Toho lze dosáhnout mnoha způsoby – tichým sezením a pozorováním dechu, vnímáním zvuků kolem sebe bez potřeby je pojmenovávat, prostým bytím v přítomném okamžiku. Metoda není důležitá, podstatný je stav otevřenosti a vnímavosti.

Zpočátku se mysl bude bránit. Bude se snažit stáhnout vás zpět do myšlenek, do rozptýlení. Ale pokud zůstanete bdělí, začnete si všímat mezer mezi myšlenkami – chvil klidu, které tu byly vždy. A v těchto mezerách se objeví něco hlubšího: hluboký klid, jasnost, která nepramení z přemýšlení, ale z pouhého bytí.

Tento klid není emocí, je podstatou toho, kým jste, za hranicemi mysli. A v této podstatě neexistuje žádné oddělení mezi vámi a božským.

Někteří si mohou myslet, že ticho je prázdnota, nicota. Ale pravé ticho je plné přítomnosti, plné života. Není mdlé ani prázdné – je pulzující, bdělé a nesmírně naplňující. Když se mysl ztiší, dochází k proměně: od myšlení k prostému bytí. A v tomto stavu bytí přichází nepopiratelný vhled – to, co hledáte, tu bylo vždy.

Svět je plný rozptýlení, nespočtu věcí, které odvádějí pozornost ven. Ale skutečné setkání s Bohem se neodehrává ve vnějších věcech. Děje se v tichém prostoru uvnitř. Když hluk utichne, když úsilí ustane, když mysl přestane hledat jinde – pak, v tomto okamžiku ticha, se vše odhalí samo.

Prožívání přítomnosti za hranicemi myšlenek

V tichu existuje pouze přítomnost – a tato přítomnost je Bohem. Ego vytváří falešný pocit oddělenosti mezi sebou a Bohem. Od raného věku jsme vedeni k víře v separaci, v představu, že jsme izolovaní jedinci pohybující se světem, odděleni od všeho kolem nás. Tento pocit oddělenosti je posilován jazykem, identitou a osobní historií. „Já jsem toto, ty jsi tamto. Já jsem tady, Bůh je někde jinde.“ Tyto myšlenky se zdají tak přirozené, že je málokdo zpochybňuje. A přesto právě tento pocit separace je největší iluzí. Je to to, co brání člověku v poznání přítomnosti božského, které není nikdy oddělené, ale vždy zde – právě teď.

Ego, tedy mysl vytvářející pocit „já“, se živí rozdělením. Definuje se skrze kontrast – tím, čím je, a tím, čím není. Tím, co má, a tím, co mu chybí. Vypráví příběh o nekompletní bytosti hledající něco většího, něco přesahujícího sebe sama. A tak lidé hledají Boha, jako by byl něčím vzdáleným, něčím vnějším. Věří, že Ho mohou dosáhnout skrze úsilí, rituály nebo splnění určitých podmínek. Ale právě toto hledání je postaveno na iluzi, která jim brání vidět, že Bůh už tu je – vždy byl.

V okamžiku, kdy člověk přestane ztotožňovat s příběhem vlastního ega, se objeví hluboké poznání: pocit oddělenosti nikdy nebyl skutečný. Byl to jen mentální konstrukt – vrstva myšlenek a přesvědčení, která zastírala pravdu. Tou pravdou je, že nikdy neexistovalo rozdělení mezi člověkem a Bohem. Stejně jako vlna není oddělena od oceánu. Vlna se může zdát jako samostatná, s vlastním pohybem a tvarem, ale vždy je tvořena stejnou podstatou jako nekonečné moře, z něhož povstává.

Stejně tak to, co nazýváme „já“, není odděleno od božského, ale je jeho výrazem. Toto pochopení nepřichází skrze intelektuální analýzu, ale skrze přímou zkušenost – skrze plnou přítomnost. Když se mysl na chvíli utiší, objeví se něco hlubšího než běžné vnímání sebe sama. Rozprostře se obrovská bdělost, tiché bytí, které není osobní, ale univerzální.

Toto poznání není nic nového – bylo tu vždy, jen bylo skryté pod vrstvami identifikace s tělem, myslí a osobní historií. Jednou z největších překážek k tomuto poznání je přesvědčení, že Bůh je oddělený, že je něčím jiným. Mnoho náboženství a duchovních tradic popisuje Boha jako bytost, která existuje mimo lidskou zkušenost – jako někoho, kdo sleduje, soudí, uděluje či odpírá požehnání. Tento pohled může být užitečný pro některé lidi, ale zároveň posiluje představu, že božské je někde jinde.

Pokud je však Bůh skutečně nekonečný, pak nemůže být oddělen od ničeho. Nemůže být někde jinde, protože zahrnuje vše. A právě v tomto okamžiku, v tichu přítomného okamžiku, lze poznat, že nikdy neexistovala žádná hranice mezi námi a Bohem.

Osvobození se od podmíněných přesvědčení

Jestliže je božství zdrojem všeho, co existuje, jak by mohlo cokoli existovat mimo něj? Neexistuje hranice, kde by božské končilo a něco jiného začínalo. Setkání s Bohem tedy není střetnutí dvou oddělených bytostí, ale spíše rozplynutí iluze, že tu někdy byly dvě. Není to „já“ potkávající Boha – je to poznání, že rozdělení nikdy neexistovalo. Přítomnost, kterou hledáme, byla vždy samotnou podstatou naší bytosti.

Mnoho lidí tuto pravdu alespoň na okamžik zahlédlo – možná v tichém okamžiku v přírodě, během meditace nebo v hlubokém vnitřním klidu. Najednou ucítili jednotu, hluboké vědomí, že nejsou odděleni od samotného života. Ale pak se mysl vrátí, myšlenky znovu povstanou, pocit odděleného já se znovu ustálí a prožitek se rozplyne v paměti.

Ego si tento prožitek přivlastní a udělá z něj pouhou vzpomínku – minulou událost, místo aby ho vnímalo jako neustále přítomnou realitu. Pravdou ale je, že tento prožitek nebyl něčím dočasným. Byl to jen okamžik, kdy se závoj iluze poodhalil, a to, co bylo spatřeno, nikam nezmizelo. Je to stále tady, pod povrchem myšlenek, čekající na nové rozpoznání.

Proto je tak důležité oprostit se od ztotožnění s egem. Ego se všeho snaží zmocnit – „moje myšlenky“, „moje přesvědčení“, „moje úspěchy“, „moje selhání“. Ale co se stane, když se přestaneme této identity tak úzkostlivě držet? Otevře se nám nesmírný prostor. Hranice mezi „já“ a „druhými“ se začnou rozpouštět. Už neexistuje striktní identita, která říká: „Jsem jen toto tělo, jen tato mysl, jen tento životní příběh.“

Místo toho přichází uvědomění, že jsme mnohem víc – nekoneční, nerozdělitelní od všeho, co jest. A to není žádná abstraktní nebo mystická představa. Je to živá realita, kterou lze poznat jen přímým prožitkem – tím, že si dovolíme spočinout v přítomném okamžiku, bez hledání, bez úsilí. V tomto prostoru tiché bdělosti se iluze oddělenosti rozplývá a zůstává jen hluboký pocit jednoty.

Už není třeba hledat Boha, protože je jasné, že Bůh nikdy nechyběl. Přítomnost, kterou jsme hledali, je právě tou přítomností, kterou jsme sami. Když je tato pravda plně rozpoznána, celý život se stává posvátným. Už není rozdíl mezi duchovním a všedním, mezi modlitbou a tichem, mezi sebou a druhými. Každý okamžik, každý dech, každá zkušenost je setkáním s Božstvím.

Ne proto, že by se něco změnilo, ale protože iluze oddělenosti se rozplynula. A v tomto poznání přichází hluboký klid, celistvost a pochopení, že my a Bůh jsme nikdy nebyli odděleni.

Setkání s Bohem nikdy nebylo otázkou vzdálenosti, úsilí nebo něčeho, co bychom měli dosáhnout v budoucnosti. Není to cíl, ke kterému je třeba dojít, ale pravda, kterou je třeba si uvědomit – pravda, která tu vždy byla, skrytá pod povrchem myšlenek a iluzí.

Mysl neustále hledá naplnění ve vnějších věcech, v idejích, ve zkušenostech, ve slibech budoucnosti. Ale božství není nalezeno v pohybu, v hledání, v snažení se někam dojít. Je nalezeno v tichu, v klidu, v hloubce tohoto okamžiku.

Když se mysl utiší a odpor odpadne, zůstává jen čistá přítomnost – nerozdělená, bez konceptů. A v této přítomnosti už není „já“ a „Bůh“ jako dvě oddělené entity. Je jen vědomí, jen bytí, jen poznání, že to, co jsme hledali, nikdy nechybělo.

Myšlenka oddělenosti byla pouze iluzí, snem mysli. Jakmile se tento závoj rozplyne, není už co dosáhnout, co uchopit. Je tu jen jasné, nepopiratelné poznání, že božství je tady a teď – uvnitř i vně všeho.

K setkání s Bohem není třeba čekat, hledat, stát se něčím jiným. Stačí být plně přítomný, pustit iluzi oddělenosti. V tichu, v klidu, v hloubce samotného vědomí už se setkání dávno odehrálo. Nikdy to nebylo o hledání, ale o vidění – a v tomto vidění je klid, celistvost a věčná pravda:

Ty a Božství jste nikdy nebyli odděleni. Vždy jsi jen potkával sám sebe.

Re: Bůh

Příspěvek od Návštěvník » sob 25. led 2025 18:57:37

Obrázek

"Projevte v sobě božství a vše bude kolem něj harmonicky uspořádáno."

Svámí Vivekananda

Re: Bůh

Příspěvek od Návštěvník » sob 11. led 2025 13:47:11

Obrázek

Je to proto, že Bůh tě chce, jsem tu s tebou a volám tě, abys přišel Domů, kde je můj Milovaný, kde jsou Krišna a Kristus a Babaji, Lahiri Mahasaya, Sri Yukteswarji a ostatní svatí. „Pojďte,“ říká Pán, „všichni se ve Mně radují. Žádné světské radosti - chuť jídla, krása květin, pomíjivé potěšení z pozemské lásky - se nemohou srovnávat s božskými radostmi mého domova." Existuje pouze jedna Realita. Je to On. Zapomeňte na všechno ostatní. Sri Sri Paramahansa Yogananda, „Sayings of Paramahansa Yogananda“

Re: Bůh

Příspěvek od Návštěvník » ned 08. pro 2024 14:13:03

"Dokud nenalezneš Boha, je nejlepší nezajímat se o zábavu. Hledat rozptýlení znamená na Něj zapomenout. Nauč se Ho milovat a poznávat Ho. Pak nebude záležet na tom, co uděláš, protože On nikdy neopustí tvé myšlenky."

Sri Paramahansa Yogananda,

Re: Bůh

Příspěvek od Návštěvník » stř 27. lis 2024 18:19:28

Obrázek

„Netužte po lidské lásce; ta pomine. Lidská láska je pouze odrazem vyšší, duchovní lásky Boha. Nemodlete se za domov, za peníze, za lásku nebo přátelství. Nemodlete se za nic z tohoto světa. Radujte se jen z toho, co vám Bůh dává. Vše ostatní vede k iluzi. Člověk přišel na tuto Zemi pouze proto, aby se naučil poznávat Boha. Není tady žádný jiný důvod. Toto je pravé poselství. Pokud muži a ženy touží po Bohu a milují Ho, odhaluje jim tajemství toho velkého Života, kde není bolest, stáří, válka ani smrt – jen věčná jistota. V tomto Životě nic není zničeno. Je tu jen čisté štěstí, které nikdy neztrácí svůj půvab – štěstí, které je stále nové.“

Paramahansa Yogananda

Re: Bůh

Příspěvek od Návštěvník » čtv 10. říj 2024 9:02:50



Je těžké určit, kde se nachází hranice mezi dobrem a zlem. Určitě je strašné, že bakterie zabijí každých sto let dvě miliardy lidí. Ale pomyslete na chaos přelidnění, kdyby nebylo smrti! A kdyby tu všechno bylo dobré a dokonalé, nikdo by tuto Zemi dobrovolně neopustil, nikdo by nechtěl zpátky k Bohu. Takže v jistém smyslu je utrpení vaším nejlepším přítelem, protože vás přivádí k hledání Boha. Když začnete jasně vidět nedokonalost světa, začnete hledat dokonalost Boha. Pravdou je, že Bůh využívá zlo ne k tomu, aby nás zničil, ale aby nás znechutil svými hračkami, s těmi zábavami tohoto světa, abychom Ho mohli začít hledat.

Paramahansa Yogananda

Re: Bůh

Příspěvek od Návštěvník » ned 08. zář 2024 16:17:11



Když máš úplnou víru v Boha a plně se spoléháš na Boha, když Bohu odevzdáš vše, milost k tobě přihází bez námahy. Nemusíš o ni žádat ani vynakládat žádné úsilí. Taková je síla víry v Boha.

.

Re: Bůh

Příspěvek od Návštěvník » pát 06. zář 2024 9:19:21



Když uctíváme Boha, uctíváme tím ve skutečnosti vlastní pravé Já.

.

Re: Bůh

Příspěvek od Návštěvník » pát 30. srp 2024 17:21:58



Sri Ramakrishna Paramahansa: Zaměřte se na Boha

"Ten, kdo je Pánem vesmíru, bude učit všechny. Jen On, kdo stvořil tento vesmír; kdo vytvořil slunce a měsíc, lidi a zvířata a všechny ostatní bytosti; kdo poskytl prostředky pro jejich obživu; kdo dal dětem rodiče a obdařil je láskou, aby je vychovali. Pán učinil tolik věcí – nezapomene nám ukázat cestu, jak Ho uctívat? Pokud potřebujeme učení, On bude tím Učitelem. On je naším Vnitřním Průvodcem. Zaměřte svou mysl na Boha.

Opakujte Boží jméno a zpívejte Jeho slávy, a udržujte se v duchovní společnosti; čas od času navštěvujte oddané Boha a svaté muže. Mysl nemůže zůstat zaměřena na Boha, pokud je neustále ponořena do světskosti, světských povinností a odpovědností; je velmi důležité občas se stáhnout do samoty a přemýšlet o Bohu. Zaměřit mysl na Boha je na začátku velmi obtížné, pokud se člověk nevenuje meditaci v samotě. Když je strom mladý, měl by být kolem celou dobu oplocen; jinak by mohl být zničen dobytkem. K meditaci byste se měli stáhnout do sebe, nebo se uchýlit do osamělého místa či do lesa.

A vždy byste měli rozlišovat mezi skutečným a neskutečným.

Bůh je jediný skutečný, věčný Substrát; vše ostatní je neskutečné, tedy pomíjivé.

Tímto rozlišováním byste měli setřást pomíjivé objekty z mysli. Mysl jogína je vždy zaměřena na Boha, vždy pohroužena v Sebe. Takového člověka můžete poznat jen tím, že se podíváte na něj, jak je pohlcen v Sebe. Jeho oči jsou široce otevřené, s bezcílným pohledem, jako oči matky ptáka, která inkubuje svá vejce. Její celá mysl je soustředěna na vejce a její oči mají prázdný výraz. Ale to není možné bez intenzivní lásky k Bohu.

Když někdo miluje Boha s velkou intenzitou, vidí Ho všude.

Je to jako osoba s žloutenkou, která vidí vše žluté. Pak člověk cítí: 'Skutečně jsem On.' Opilec, hluboce opilý, říká: 'Skutečně jsem Kálí!' Gópí, opojené láskou, vykřikují: 'Skutečně jsem Krišna!' Ten, kdo myslí na Boha dnem i nocí, vidí Ho všude. Je to jako když člověk vidí plameny ze všech stran poté, co se nějakou dobu soustředil na jeden plamen. Je Jeho vůlí, abychom se trochu proběhli. Pak je to velká zábava. Bůh stvořil svět jako hru, jakoby. To se nazývá Mahámája, Velká Iluze. Proto je třeba hledat útočiště u Božské Matky, Kosmické Síly samotné. To Ona nás svázala okovy iluze. Uvědomění Boha je možné pouze tehdy, když jsou tyto okovy přetrženy."

Re: Bůh

Příspěvek od Návštěvník » pát 30. srp 2024 17:14:14

Obrázek

"He is indeed blessed who can give his love to God with his whole heart. Even a
little attachment to the body endures for several births. So do not be attached to this cage of bone and flesh. Take shelter at the feet of the Mother and think of Her alone. Thus your life here and hereafter will he ennobled."

"Skutečně požehnán je ten, kdo může odevzdat svou lásku Bohu celým svým srdcem. I nepatrné připoutání k tělu přetrvává po několik zrození. Proto se nepřipoutávej k této kleci z kostí a masa. Učiň útočiště u nohou Boží Matky a mysli pouze na Ni. Tak bude tvůj život zde i v budoucnosti povznesen."

Re: Bůh

Příspěvek od Návštěvník » ned 25. srp 2024 20:09:39




Tazatel: Když se odevzdám, není nutná žádná modlitba k Bohu?
Ramana: Samotné odevzdání je mocná modlitba.
Tazatel: Ale není nutné porozumět jeho přirozenosti, než se člověk odevzdá?
Ramana: Pokud věříš, že Bůh pro tebe udělá všechno, co chceš, aby udělal, pak se Mu odevzdej. Jinak nech Boha být a poznejte sami sebe.

.

Re: Bůh

Příspěvek od Návštěvník » pát 21. čer 2024 16:57:01



Jakmile odevzdáme svou mysl Bohu, postará se o nás všemi možnými způsoby.

.

Re: Bůh

Příspěvek od Návštěvník » pon 17. čer 2024 20:10:00

Obrázek


“Bůh je nezbytný pro většinu lidí. Mohou s ním pokračovat, dokud nezjistí, že oni a Bůh se neliší.”

Re: Bůh

Příspěvek od Návštěvník » úte 11. čer 2024 16:47:24



Očisti zrcadlo srdce a uvidíš Boha.

.

Nahoru