Nová fakta o koronaviru:

Pravidla fóra
POLEMICKÉ FÓRUM

Odeslat odpověď


Odpoveď na tuto otázku je nutná pro rozlišení automatizovaných pokusů o registraci.
Smajlíci
:) :( ;) :P 8) :D :'-( :knock: :green: :sos: :confused: :yes: :phew: :crazy: :what: :yeah: :hm:
Zobrazit další smajlíky
BBCode je zapnutý
[img] je zapnutý
[flash] je zapnutý
[url] je zapnuté
Smajlíci jsou zapnutí
Přehled tématu
   

Pokud si přejete přidat jednu nebo více příloh, vyplňte následující údaje.

Rozšířit náhled Přehled tématu: Nová fakta o koronaviru:

Re: Nová fakta o koronaviru:

Příspěvek od Návštěvník » úte 26. kvě 2020 16:33:54

Re: Nová fakta o koronaviru:

Příspěvek od Návštěvník » pát 22. kvě 2020 13:03:59

https://cnn.iprima.cz/vlajky-v-usa-budo ... zerdi-3404
Vlajky v USA budou na počest obětí pandemie staženy na půl žerdi

Po počest desetitisíců obětí koronavirové pandemie ve Spojených státech nechá americký prezident Donald Trump vlát vlajky na veřejných budovách po tři dny na půl žerdi. Nejvyšší americký představitel to oznámil v den své návštěvy státu Michigan, při níž čelil kritice za nenošení roušky na veřejnosti.

„Nechám vlajky na všech veřejných budovách a národních památnících po tři následující dny viset na půl žerdi na památku Američanům, které jsme kvůli koronaviru ztratili,“ oznámil Trump na Twitteru.

Vedoucí představitelé Demokratické strany v Kongresu Nancy Pelosiová a Chuck Schumer ve čtvrtek Trumpa vyzvali, aby nechal stáhnout vlajky na půl žerdi, jakmile počet mrtvých v důsledku pandemie dosáhne 100 000. „Bude to národní vyjádření smutku,“ uvedli.

New York, jeden z nejvíce postižených amerických států, tímto způsobem již na začátku dubna uctil tisíce obětí pandemie. V USA podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse komplikacím spojeným s koronavirovou infekcí podlehlo již bezmála 95 000 osob.

Při návštěvě michiganské továrny automobilky Ford, která vyrábí plicní respirátory, si Trump přes opakované urgence místních představitelů odmítl nasadit roušku. Měl tak přitom povinnost učinit souladu s tamními protikoronavirovými opatřeními.

„Nechtěl jsem udělat tisku radost, aby mě v ní viděli,“ řekl Trump s tím, že během prohlídky továrny na sobě roušku měl, před novináři si ji ale prý zase sundal. Trump nosit roušku opakovaně odmítá, ačkoli to jako preventivní opatření před šířením koronaviru obyvatelům USA doporučuje federální vláda.

Michiganská demokratická ministryně spravedlnosti Dana Nesselová, která na povinnost nosit roušku na veřejnosti předem Trumpa upozornila, po prezidentově návštěvě uvedla, že Trump se nestará o bezpečnost místních obyvatel a že se vůči Michiganu zachoval „neuvěřitelně neuctivě“.'

Re: Nová fakta o koronaviru:

Příspěvek od Návštěvník » pát 22. kvě 2020 12:04:27

https://www.novinky.cz/zahranicni/evrop ... i-40324978
Švédský sen o kolektivní imunitě se rozplývá

Ve Švédsku se i bez nařízené karantény a bez větších omezení běžného života zatím nakazilo koronavirem jen minimum lidí. Z testování v metropoli Stockholmu vyplynulo, že protilátky proti viru SARS-CoV-2 má v krvi jen 7,3 procenta obyvatel a že ani liberální přístup v boji s nemocí covid-19 nejspíš nepomůže rychle vybudovat kolektivní imunitu, napsal ve čtvrtek deník The Guardian.

O výsledku pravidelného testování protilátek v krvi informovala ve středu agentura Reuters. Vzorky z konce dubna ukázaly, že nejvíce lidí, kteří nákazu koronavirem prodělali, je ve švédském hlavním městě.

Ve zbytku země má protilátky dokonce ještě mnohem méně lidí, pouze něco kolem tří až čtyř procent populace.

Je to o něco méně, než jsme čekali, připustil Tegnell

Úřad pro veřejné zdraví předpovídal, že na začátku května by měla protilátky mít až čtvrtina obyvatel. Hlavní epidemiolog Anders Tegnell ale na tiskové konferenci tvrdil, že nejnovější údaje nejsou překvapením. "Je to o něco méně, než jsme čekali, asi o pár procent... Ale v podstatě to odpovídá našim modelům," uvedl.

Testy podle něj vypovídají o situaci z konce dubna a nyní podle něj protilátky pravděpodobně má asi 20 procent lidí.

Pokud jsme se mýlili, tak hodně

Matematik Tom Britton, který modely vývoje kolektivní imunity pomáhal sestavit, nicméně vyjádřil určité pochybnosti. "Znamená to buď to, že kalkulace, které jsme provedli já a úřad, jsou chybné, což je možné, ale pokud je tomu tak, pak mě překvapuje, jak moc jsme se mýlili," řekl listu Dagens Nyheter.

Dalším vysvětlením je podle něj to, že se koronavirem nakazilo více lidí, ale ne všem se vytvořily v krvi protilátky.

Počet obětí byl minulý týden nejvyšší v Evropě

Přístup švédské vlády, které i v době sílící nákazy nechala otevřené školy, obchody či restaurace, má podporu obyvatel, ale někteří odborníci jej kritizují. Infektolog Björn Olsen z univerzity v Uppsale řekl, že postup kabinetu je "nebezpečný a nerealistický". "Myslím, že kolektivní imunita je ještě daleko a možná jí ani nedosáhneme," komentoval výsledky nejnovějších testů.

Statistiky týkající se počtu obětí ukázaly, že v uplynulém týdnu ve Švédsku v denním průměru po přepočtení na milion obyvatel zemřelo nejvíce lidí s covidem-19 v Evropě. Od začátku epidemie má ovšem skandinávská země stále nižší počet obětí v přepočtu na milion obyvatel než Británie, Španělsko, Itálie, Belgie a Francie.

Celkem se v desetimilionové zemi nákaza potvrdila u 32 172 lidí, 3871 z nich zemřelo.

Re: Nová fakta o koronaviru:

Příspěvek od Návštěvník » čtv 21. kvě 2020 20:30:36

https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... t-40324975
Brazílie je před kolapsem. A co mám dělat, ptá se prezident

Brazílie je po Itálii, Španělsku a USA další zemí, která přestává zvládat epidemii koronaviru. Kapacity tamních nemocnic jsou vyčerpané, přitom odborníci předpokládají, že země je teprve na začátku boje. Vrchol epidemie očekávají v červnu nebo dokonce až v červenci. Už nyní denní počty nakažených stoupají až o 20 000 a celkem je jich až bezmála 300 000. Zemřelo 19 000 lidí.

Co do počtu případů se Brazílie během pár dní „vyšvihla“ na třetí nejpostiženější zemi hned po USA a Rusku. Čísla jsou navíc zřejmě výrazně podhodnocena, protože země testuje jen velmi málo.

Situaci podle kritiků nejvíce komplikuje vláda v čele s prezidentem Jairem Bolsonarem, který odmítá ochranná opatření. Tvrdí, že není třeba nic dělat, a tisíce mrtvých komentoval slovy: „Je mi to líto, ale co chcete, abych udělal?“

Argumentuje tím, že jakákoliv opatření ničí ekonomiku země, a volá spíše po jejich rušení. Ministra zdravotnictví Luize Henriqueho Mandettu z čela resortu odvolal kvůli jeho přístupu k boji s koronavirem. Mandetta opakovaně vyzýval k omezení pohybu na veřejnosti či dodržování bezpečné vzdálenosti, Bolsonaro jej kvůli tomu obviňoval z hysterie a zbytečného přehánění.

Jeho nástupce Nelson Teich už také rezignoval, protože se s prezidentem neshodl na řešení krize. Varoval především před antimalarikem hydroxychloronin, na nějž Bolsonaro sází, jehož účinek ale není klinicky ověřen.

Osvětu dělají starostové
Opatření zavádějí jednotlivé regiony a také firmy, které omezily činnost. Osvětu dělají starostové či místní představitelé. Zavírají školy, parky a veřejná místa a omezuje se doprava. Úřady bojují například i s fake news typu, že je možné se nakazit jen od cizinců. Restrikce nemají u lidí velkou podporu, velká část jich stojí na straně prezidenta.

Virus se nejrychleji šíří ve favelách, místní obdobě slumů, a také mezi indiány v amazonských pralesích. Ti mají jen omezený přístup ke zdravotní péči a vesměs jsou hospitalizování v nemocnicích ve městě Manuas.

V ostrém kontrastu s Brazílií se zdá být situace v sousední Argentině, která karanténní opatření zavedla ve druhé polovině března. Dosud je tam 9300 nakažených a 400 mrtvých. Opatření země v dubnu s výjimkou hlavního města uvolnila.

Brazílie ovšem není na kontinentu sama, kdo čelí velkému nárůstu případů. V Peru se počet nakažených přiblížil 100 000. Vážná je situace i v Mexiku a zhoršuje se v Kolumbii. Potíže hlásí i Chile, které ovšem provádí velké množství testů. Má otestováno už 750 000 lidí, což je zhruba stejný počet jako v Brazílii, která má ovšem nepoměrně více obyvatel, a to 210 milionů ve srovnání s 32 miliony Chilanů..

Re: Nová fakta o koronaviru:

Příspěvek od Tara » čtv 21. kvě 2020 16:48:03

Z FB:


Rok 2035. Rothschild mluví se svým vnukem:

,, Dědo, jak jsi dokázal, že je nás na světě necelých 1 miliard, když nás bylo v roce 2020 přes 7 miliardy? '''' '' '' '

,, Víš vnuku, všechno je to o ovládání mysli člověka. K vymýcení lidstva nepotřebujete násilí ani házet bomby. '''' '' '' '

,, Jak to myslíš dědo? '''' '' '' '

,, Když vlastníte a ovládáte média, můžete lidem vštípit myšlení, které potřebujete, aniž byste si uvědomili, že byli čipovaní. Budou žít v tom, že myšlení je jejich vlastní. '''' '' '' '

,, To je zajímavé, pokračuj dědo... ''

,, Tak jsme to udělali tím, že jsme vymysleli virus v médiích a způsobili uměle pandemii. Ve skutečnosti nebyl žádný virus, ani na něj nikdo nezemřel. To však nebylo důležité. Důležité bylo jen přesvědčit lidstvo o své existenci bez ohledu na to, že neexistovalo.

Následně jsme lidi do karantény a omezili jejich normální život, na který byli zvyklí. Donutili jsme je nosit hadřík na tvářích, jako symbol toho, že jsou našimi otroky.

Pak jsme využili naši obvyklou psychologickou strategii,, push - release - tisková zpráva

Část jejich normálních životů, které měli předtím, jsme je vrátili. Abychom získali dojem, že je vše zase v normálu. '''' '' '' '

,, A jaký byl účel dědy? '''' '' '' '

,, Účelem bylo, abychom jim vzali pohodlné životy a omezili je, a potom jsme část z nich znovu vrátili, aby si uvědomili, jaké to je žít s těmito omezeními a že nechtějí, aby znovu zažili. '''' '' '' '

,, A jaký to mělo smysl dědo? '''' '' '' '

,, Velmi významný vnuk. Nastavili jsme jejich myšlení, aby si zase zvykli na jejich pohodlné životy, alespoň částečně.

Nechali jsme je takhle pár měsíců, abychom si zase zvykli.

A aby si uvědomili, co ztratili a jak bylo fajn, když jsme jim to na chvíli vrátili.

A potom jsme začali šířit strach z druhé vlny pandemie v příštích měsících. A lidé budou opět nuceni být v karanténě a bude to ještě horší než během první vlny.

A jako jediné řešení, jak tomu zabránit a aby lidé nemuseli znovu přijít o pohodlné životy, rafinovali jsme jim rafinované očkování populace proti coronavirus (hlasitý smích)

,, Už chápu dědo, a vím, proč se tak směješ. Tady se nacházíme v konečném bodě, kdy populace klesla z více než 7 miliard na méně než miliardu, že? '''' '' '' '

,, přesně tak vnuk. Udělali jsme globální masový holokaust lidstva. Takto jsme měli myšlení lidí pod kontrolou a nebylo téměř pochyb o tom, že nemohou být opět karanténou a jejich pohodlné životy nejsou ohroženy, ochotně očkovaní.

Paradoxem je, že se chtěli vyhnout obavám o své pohodlné životy a skutečně obětovali vlastní životy. '''' '' '' '

,, chápu dědo. V těch vakcínách byly látky, které vymýtily lidstvo, že? '''' '' '' '

- Přesně tak. Ženy byly po očkování sterilní a nemohly mít děti. Muži byli také neplodní. Navíc vakcíny obsahovaly rakovinné buňky a téměř každý člověk po očkování vypukl nějakou formu rakoviny nebo nádoru. Tím, že jsme nemohli mít děti a zkrátili jim délku života, jsme zabili dvě mouchy jednou ranou. '''' '' '' '

,, ale jak je možné, že já, tak mladý kluk, to chápu a vidím a ti lidé to tehdy neviděli a neodmítli očkování? '''' '' '' '

,, Víš vnuku, průměrný lidský mozek je velmi zaostalý primitivní orgán a není těžké ho naprogramovat tak, jak ho chceme. Albert Einstein jednou řekl: Dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost. Tím prvním si nejsem jistý. '''' '' '' '

Re: Nová fakta o koronaviru:

Příspěvek od Návštěvník » úte 19. kvě 2020 19:04:40

Pokus na křečcích ukazuje, že roušky snižují šíření koronaviru

Hongkongští vědci se jako jedni z prvních na světě pokusili zjistit, zda roušky nebo obličejové masky mohou zabránit symptomatickým i nesymptomatickým nositelům koronaviru nakazit ostatní. Výsledky jsou překvapující.

Obrázek

Jak informuje agentura AFP, vědci umístili uměle nakažené křečky do blízkosti zdravých zvířat. Mezi klece s nemocnými a zdravými křečky dali roušky a nechali proudit vzduch od nakažených zvířat ke zdravým.

Tým vedený profesorem Yuenem Kwok Yungem, který patří k předním světovým expertům na koronaviry, zjistil, že bezkontaktní přenos viru se může při použití roušek snížit o více než 60 procent. Když mezi klecemi nebyly roušky, dvě třetiny zdravých křečků se nakazily během týdne.

Procento nákazy kleslo na něco málo přes 15 procent, když byla rouška umístěna na klec nakažených zvířat, a zhruba na 35 procent, když byla na kleci se zdravými křečky. Ti, kteří se nakazili, měli v těle méně viru, než ti, kteří se nakazili bez roušky.

"Je jasné, že když nakažení lidé nosí roušku, zvlášť když nemají žádné symptomy, je to mnohem důležitější než cokoli jiného," řekl Yuen novinářům. "Vysvětluje to také, proč je důležité všeobecné nošení roušek, protože teď už víme, že značný počet nakažených nemá žádné symptomy," dodal.

Yuen byl jedním z mikrobiologů, kteří v roce 2003 objevili virus SARS. Díky zkušenostem z boje s touto nemocí radil obyvatelům Hongkongu hned na začátku rozšíření covidu-19, aby začali používat roušky. V té době přitom Světová zdravotnická organizace (WHO) i řada zemí tvrdily, že roušky a další ochranné prostředky jsou pro veřejnost zbytečné a že by je měli mít jen zdravotníci přicházející do styku s nakaženými.
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/po ... 47ab5f122/

Re: Nová fakta o koronaviru:

Příspěvek od Návštěvník » sob 16. kvě 2020 13:38:23

Re: Nová fakta o koronaviru:

Příspěvek od Návštěvník » sob 16. kvě 2020 13:36:12

Re: Nová fakta o koronaviru:

Příspěvek od Návštěvník » úte 12. kvě 2020 18:18:13

Druhá vlna koronaviru je velmi nepravděpodobná, říká dánský epidemiolog

Některé státy se připravují na druhou vlnu koronaviru. Nepatří mezi ně Dánsko, kde místní vláda zveřejnila, že země bude více testovat a mapovat šíření viru. Podle hlavního epidemiologa země Kåreho Mölbacka je „velmi nepravděpodobné“, že by Dánsko zasáhla druhá vlna pandemie.

„V tuto chvíli už máme o koronaviru tolik informací, že je nepravděpodobné, že bychom čelili druhé vlně pandemie,“ řekl Mölback na brífinku novinářům. Epidemiolog také dodal, že pandemie zatím nikde podruhé nezaútočila. Zvyšující se čísla u některých států přičítá postupnému uvolňování opatření.

Právě Dánsko bylo jednou z prvních zemí, které začaly restrikce uvolňovat. Už v polovině dubna otevřelo školy, ale i kadeřnictví, masážní a kosmetické salony či další služby, které zahrnují úzký fyzický kontakt mezi poskytovatelem a klientem. Tento týden Dánsko spustilo už druhou fázi uvolňování opatření, otevřít by tak měly restaurace i nákupní centra.

Nárůst nových případů v Dánsku se i přes otevření škol a dalších zařízení zpomaluje a nyní je kolem 0,7 procenta. „Křivka nakažených je stále sestupná. Ruku v ruce s novou strategií testování jsem si poměrně jistý, že se druhé vlně vyhneme,“ uvedl Mölback.

Dánsko, kde žije 5,8 milionu obyvatel, má podle dat Univerzity Johnse Hopkinse 10 591 potvrzených případů a 533 úmrtí. Podle Světové zdravotnické organizace se druhé vlně koronaviru mohou státy vyhnout, pokud budou restrikce uvolňovat pomalu a plynule.

https://www.novinky.cz/koronavirus/clan ... paign=null

Re: Nová fakta o koronaviru:

Příspěvek od Návštěvník » pát 08. kvě 2020 22:08:46

Re: Nová fakta o koronaviru:

Příspěvek od Návštěvník » úte 05. kvě 2020 19:08:50

Čemu vděčí šest zemí za úspěch proti covid-19, píše Worldcrunch

Většina světa se stále potýká s nákazou koronavirem, ale hrstce zemí se podařilo buď nemoci covid-19 úplně vyhnout, anebo se z ní rychle vzpamatovat. Podle posledních informací celkem 16 zemí - většinou malých a odlehlých - nezaznamenalo žádné případy nákazy. Ovšem existují také jiné, které byly koronaviru více vystaveny, ale podařilo se jim omezit jeho šíření i počet obětí, napsal zpravodajský server Worldcrunch.

Při pohledu na tyto země je zjevné, že neexistuje jedno, dokonalé řešení - spíše celá škála různých kroků, strategií a s největší pravděpodobností i štěstí, které se ukázaly jako nejúčinnější v boji proti koronaviru. A důležité také je, že se z nich mohou ostatní poučit:

Vietnam
Tato země v jihovýchodní Asii má impozantní výsledky na stát s 93 milióny obyvatel - 268 případů nákazy a žádné úmrtí. Co udělal Vietnam jinak? Vláda se rozhodla pro nízkonákladovou strategii. Namísto hromadného testování vsadila na rychlou identifikaci a izolaci nakažených osob, společně s vyhledáním jejich kontaktů s pomocí mobilní aplikace.

V důsledku toho téměř 75.000 Vietnamců prošlo dvěma týdny karantény ve vojenských táborech a státních hotelech. Šest obcí a předměstí bylo v rámci karantény uzavřeno. A především byl Vietnam jednou z prvních zemí, které uzavřely hranici s Čínou, i když je vietnamská ekonomika na svém velkém sousedovi do značné míry závislá.

Nový Zéland
Premiérka Jacinda Ardernová tento týden prohlásila, že země vyhrála boj s koronavirem, "protože nedochází k žádnému širšímu, nepodchycenému šíření". Za epidemie země ohlásila 19 úmrtí pacientů s koronavirem - to jsou čtyři úmrtí na milión obyvatel.

Po téměř pěti týdnech jedněch z nejpřísnějších karanténních opatření na světě, kdy byly uzavřeny nejen úřady, školy, bary a restaurace, ale také rozvážkové služby, nyní Nový Zéland začíná s postupným uvolňováním restrikcí.

Jižní Korea
Před několika měsíci byla Jižní Korea nejhůře postiženou asijskou zemí mimo Čínu. Nyní je chválena jako vzor úspěšného zvládnutí epidemie. V centru jejího úspěchu leží strategie rozsáhlého testování a intenzivního vyhledávání kontaktů.

Jihokorejské úřady předvedly impozantní rychlost, s níž se postaraly o to, aby byly testy volně dostupné pro všechny. Vznikly "drive-in" stanice, kde se mohl kdokoli dát vyšetřit. Ti, kdo měli pozitivní test na koronavirus, byli izolováni - země tak dostala epidemii rychle pod kontrolu, a přitom se vyhnula celonárodním karanténním opatřením.

Slovensko
S dosud ohlášenými 20 úmrtími má Slovensko nejnižší počet obětí s nákazou nemocí covid-19 v přepočtu na počet obyvatel v Evropě. Země zavedla jedny z nejpřísnějších a nejvčasnějších opatření v Evropě včetně zákazu cestování do zahraničí a všech veřejných, náboženských, kulturních a sportovních akcí.

Uzavřeny byly školy a většina obchodů, a lidé vracející se z ciziny museli nastoupit do dvoutýdenní karantény. Slovensko také patřilo mezi první země, které zavedly povinné nošení ochranných roušek na veřejnosti.

Ale přísná omezení nemohou být jediným důvodem vysvětlujícím tak nízká čísla, protože i další země střední a východní Evropy postupovaly obdobně a skončily s podstatně vyššími počty mrtvých a nakažených v přepočtu na počet obyvatel.

Pravdou je, že epidemiologové a demografové nemají jasné vysvětlení toho, jak se mohla tato země stát "ostrůvkem v moři úmrtnosti", jak napsal slovenský Denník N.
https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/cemu- ... -internetu

Re: Nová fakta o koronaviru:

Příspěvek od Návštěvník » sob 02. kvě 2020 19:07:00

Re: Nová fakta o koronaviru:

Příspěvek od Návštěvník » sob 02. kvě 2020 16:49:37

Obrázek

Podařilo se vyfotit koronavirus

Re: Nová fakta o koronaviru:

Příspěvek od Návštěvník » úte 28. dub 2020 9:58:32

Re: Nová fakta o koronaviru:

Příspěvek od Návštěvník » pon 27. dub 2020 6:04:39

Roman Šmucler: Koronavirus je "černá labuť", která změní svět

Podle stomatologa Romana Šmuclera zabije více lidí strach z koronaviru, než samotné onemocnění. A tak doporučuje zanechat sledování depresivních zpráv, užívat si života a také si pořádně čistit zuby.

Obrázek
Roman Šmucler doporučuje zanechat sledování depresivních zpráv, užívat si života a také si pořádně čistit zuby.lupa-plusKliknutím zvětšíte

Co si jako lékař myslíte o hrozbě koronaviru?
Je to jedna z mnoha virových infekcí, které nás pravidelně potkávají a mně komplikují práci – HIV, hepatitis C, chřipka A, prasečí chřipka. Koronavirus naštěstí nemá smrtící účinek třeba hepatitidy C. Ale zasáhl a hlavně vyděsil populaci. Největší škody způsobil svojí globalizací a tím, jak to pojala média. Škody jsou nedozírné a asi to změní svět. Tedy, medicínsky nic mimořádně ničivého, jakkoli je mi líto všech nemocných a zesnulých (nebude jich v populaci po světě asi ani promile), ale ekonomicky a možná politicky typická „černá labuť“, která mění svět.

Jsou opatření, která vyhlásila vláda adekvátní situaci?
Česko postupovalo od začátku velmi racionálně a profesionálně. Mělo spoustu času se připravit. Možná té přípravy mohlo být i více, ale zpětně je každý chytrý. První velké povodně v Praze jsme nezvládli, druhé skvěle. Tohle také bude poučení a není to poslední viróza. Němci a Britové řekli lidem, co je čeká a že se až 70 procent lidí promoří a budou oběti. Měli plán, který modifikovali. Česko postupovalo dobře ale často se měnící názory přes tiskovky lidi zneklidňovaly a doteď (4. dubna - pozn. red.) nemáme zveřejněný plán co a jak s tím dál, jak z toho ven. Tedy profesionálové to spustili skoro na jedničku, ale v Česku vysmívaná Angela Merkelová (nebo radikálněji Boris Johnson) tu s jasným slovem a plánem chyběla.

V obchodě jsem potkal pána s respirátorem, v lyžařských brýlích a gumových rukavicích. Není to přehnané?
Znám lidi, kteří po těch apokalyptických zprávách zalezli do protiatomového krytu s ventilací, tak je všichni zblbli, a byli to vysokoškoláci. Strach je nakažlivý a zabíjí. Postiženým bych se nesmál, jakkoli já jsem fanda toho, když lidé čelí katastrofě s úsměvem ve tváři.

Nejsou roušky, respirátory, desinfekční gely mají cenu zlata, není paralen, mouka, ani droždí. Zachvátila Česko panika?
Panika u spousty věcí rychle vznikla a zanikla. Každý den vydala média nějakou strašlivou zprávu typu – shromažďujte si doma vodu v kýblech (vzpomenete si ještě na tuhle absurditu?) nebo mějte zásoby jídla na X dní, stát má jídlo na necelé dva dny. A lidé poslechli a vyrazili. Zmizela někde základní novinářská etika a kontrola dat. Každý chtěl mít nejděsivější zprávu (jen u těch se zaplatí reklama, chápu), kterou budou lidé sdílet. A tak to dopadlo, jak muselo.

Když ošetřujete pacienta, který je kuřák, neříkáte si, že byste kouření úplně zakázal?
Já jsem příležitostný kuřák, tak dva doutníky měsíčně, dvakrát fajfka. Pokud v něčem udržíte rozumnou dávku, neohrozíte se a možná to má i pozitiva (přemýšlím o zásadních věcech u doutníku – nikotin pomáhá). A pokud je někdo závislý, má se mu pomoci. Pro kuřáky mám speciální léčebná schémata ve stomatologii a vše je v pořádku.

V nemocnicích ruší objednané pacienty, i já s tím mám zkušenost. Jak je to u vás v Asklepionu, kde jste zaměření na estetickou medicínu?
Rušení pacientů na ambulancích bylo mnohde přehnané a ohrozilo možná více lidí, než koronavirus. Spousta lidí včetně mě má v rodině seniora, který bojoval o život v nemocnici, neboť přišel o základní kontroly a relativně jednoduchou ambulantní léčbu. Asi i v Itálii zabíjelo odkládání péče více lidí, než ten virus – mnozí mrtví se zde kompenzovali třeba kardiálně a virus už byl jen ta poslední věc. Asklepion je od onkologie, přes třeba stomatologii po plastickou chirurgii. Na onkologii máme velmi rušno, neb jsme vzali i pacienty z pracovišť, kde zavřeli. Stomatologie má speciální rytmus, dermatologie také a jedou cca na 40 procent. Plastická chirurgie stojí – je to kvůli celkovým anesteziím a máme starší tým lékařů a proč riskovat?

V jednom videu říkáte, že je důležité, aby každý pacient, který přijde na vaši kliniku, vyplnil formulář kvůli covid-19. Co v něm je a proč je to tak důležité?
Je to anamnestický dotazník. Je důležité oddělit potenciálně nemocné od zdravých. My jsme bývalá fakultní nemocnice, máme mnoho čekáren, různá patra. Můžeme pacienty dělit. Pokud náš pacient bude mít komplikaci, třeba oteče od zubu a zároveň má covid, dostane se k lékaři speciálním vjezdem, výtahem na oddělené patro. Pokud má pacient zvýšenou teplotu, možná je to covid, možná ne. Ale nesmí se lidé míchat. V takových zařízeních, jako jsme my, pacient zažije asi největší bezpečí z celého dne. Větší riziko má v práci, často doma a zejména v dopravě.

Na vaší klinice máte respirátorů dost. Jak to, že v nemocnicích je jich nedostatek?
Koupil jsem je. Spousta zařízení čeká na nákup a dary od státu. Stát v jeden okamžik zničil fungující trh a ještě přeplácel zakázky, tak jsem kupoval draho v obchodním boji s ministerstvem svých 100 respirátorů, ale koupil jsem je. Totéž ředitelé mnoha nemocnic i státních. No a mnozí šetřili a mají málo. Dnes jsou ceny už skoro normální, jen stát, zbytečně, blokuje třídu FPP3, kterou ale po nás chce, abychom jí měli. Ale to si snad už brzo sedne. Stomatologové ale byli u vzniku 3D tisku štítů, vývoje mnoha pomůcek (jednorázové štíty) pro český průmysl. Kapitalismus si s tímhle poradí velmi rychle. Centrální zásobování je drahé a neefektivní. Bylo to asi nutné dva tři týdny, ale pojďme z toho pryč. Masky nemají vozit hasiči ale specializované firmy. Nemá se to rozdávat, ale prodávat, aby se s materiálem hospodařilo.

Stomatolog je teď asi rizikové povolání, nebo ne?
Stomatolog žije nejkratší život ze všech vysokoškoláků. Doslova se koupeme celý život v infekcích. A jsme závislí na svých výkonech. Stačí úraz a můžete být v bankrotu a přijít o bydlení. Zabíjí nás stres a v těchto dnech ještě více. Nám ani teď stát a pojišťovny neřekly – omezte provoz, my vám dosypeme peníze jako nemocnicím. Vzkaz je: bojujte, nebo zbankrotujte. Ani nesmíme lidi pustit na dovolenou, když není práce. No a pak zas bude velká politická akce – najděme stomatology pro venkov. Tam to řada kolegů teď zavřela nadobro a nebylo to nutné. Ale mají riskovat a brát si úvěry v 65 letech?

Už v minulosti jste mluvil o robotech, kteří by zastali práci zubařů, to by bylo možná řešení v dnešní situaci. Existuje už nějaký takový robot, a jak pracuje?
Já jsem za to zodpovědný v EU – robotizace a digitalizace stomatologie. Máme roboty, kteří přesně zavádějí zubní implantáty, přesněji, než já s třicetiletou praxí a ovládat se ho lékař neučí třicet let, ale řekněme pár měsíců. Jsou už roboti na „vrtání a zaplnění zubu“. Zubní lékař by mohl být jakýmsi vedoucím, ne manuálním pracovníkem. Také třeba rozpoznávání zubního kazu je dnes aplikace v mobilním telefonu, kterou ovládne i pacient doma.

Nebudou zubařští roboti pohromou pro zubní lékaře, kteří přijdou o práci?
Jen zlomek lidí má v Česku vysoce kvalitní ošetření. Někde chybí lékaři, vesměs chybí peníze. Stomatologii zlevnit jednotkově, ale umožnit mít krásné korunky z celokeramiky 100 procentům populace - to se snažím realizovat. Vydělají lékaři i pacienti. Zdravě soutěžíme s USA a třeba Koreou, kde jsou o parník vpředu.

Jak se vám změnil život kvůli koronaviru?
Jakmile řekli vědci z Harvardu, co přijde, pochopil jsem, že to zasáhne až 70 procent pacientů a de facto 100 procent stomatologů a snažil jsem se věci nastavit. Česká stomatologie má nejvíc pracujících lékařů v EU a moje povolání do Ústředního krizového štábu je uznáním, že jsme vysoce funkční jednotka v rámci celého Česka. Plánujeme dopředu a realizujeme to. Teď řeším detaily fungování v květnu. Improvizace je smrtící. Mám rád „neinvenční“ německý systém.

Myslíte, že by mohlo jít o biologickou zbraň, která unikla z laboratoře?
Na to nemám vzdělání.

Ještě stále nosíte roušku, kterou vám ušila dcera? Viděl jsem, že vám při jednom rozhovoru na internetu docela padala.
Po celém dni se rouška rozmočí, padá a škodí zdraví. Neměl jsem šanci ji vyměnit. Ale už jich ušila několik a střídám je přes den a hlavně se lidé v Česku teď konečně naučili videokonference, což díky působení po světě mám zažité, tak většinu dne roušku nemám a v ordinaci používám respirátor. Lidé mi posílají roušky a ty moje motivující, třeba hornická, je inspirovaly. Ale roušky od dcery, to je moje volba…

V nouzovém stavu musí mít každý člověk povinně roušku. A to nejen v obchodě, ale i běžně na veřejnosti.

Jak se chrání vaše rodina?
Rozhodující je domácí hygiena. Ale zastavit virus je jako chytat záplavy přehradou Orlík. Můžete to zpomalit, připravit se, ale v jeden okamžik to přeteče a voda je u vás.

V poslední době jste udělal mraky rozhovorů o koronaviru, tenhle je dalším v řadě. Je potřeba o pandemii neustále mluvit?
Je potřeba lidi uklidnit. Podle mne bude více mrtvých ze strachu (infarkty, sebevraždy, horší péče, vysoký krevní tlak, málo sportu), tak už toho nechme. Život je krásný a na ty zprávy se nedívejte. Pokud televize, tak něco veselého.

O čem dalším je podle vás potřeba mluvit?
Že v téhle krizi nejvíce pomohla snaha a kreativita jednotlivých lidí. Státní řízení opět ukázalo, že socialismus nefunguje, ale volné spojení spousty mozků a rukou ano. Bojuje se o charakter státu – buď si řekneme, jak to Čína úžasně zvládla (pravda to není) a že tu chceme mít něco takového. Anebo získejme sebevědomí a řekněme si: Normální je po státu nic nechtít. Zvládnu svoje problémy sám nebo s rodinou. Stát je vesměs slon v porcelánu, který má dobrou vůli, ale každým krokem něco rozbije.

Nedávno jste zmiňoval, že lidi si neumějí čistit zuby. Jak by se to mělo dělat správně?
Máme na to stránku textu? Oni si to najdou. Hlavně všichni čistěte, dokud nejsou zuby kontrolou jazykem fakt čisté, a používejte mezizubní kartáčky, to je klíčové. Je zajímavé, že v karanténě ve Wuhanu lidi přišli hodně o zuby. V karanténě měli čas, ale hygiena šla stranou. Mezitím zubní ordinace zavřená, a pak už se zuby jen extrahovaly. Tak tuhle chybu neopakujme.

Co si myslíte o elektrických zubních kartáčcích?
Používám je výhradně s mojí celou rodinou roky. Ale jistě si lze vyčistit zuby i klasickým kartáčkem, nemusíte si všichni kupovat elektrický. Pokud kupujeme elektrický, tak od špičkových firem, některé laciné nápodoby mohou ohrozit zdraví zubů i dásní.

Jste prezidentem České stomatologické komory. Co je dnes vaší hlavní starostí?
Byl jsem takovým hasičem tisíce problémů a vrchním zásobovačem a skladníkem pro 9000 kolegů. Teď si to sedá a koronavirus je prostě součást našich životů. Soustředím se na ladění detailů, organizaci péče pro pacienty s covidem. A třeba více a více učím online, pro naše kolegy i pro cizinu. Teď přednášku pro USA zvládáme bez otravností s letem a časovým posunem v pohodlí pracovny.
Zdroj: https://www.denik.cz/zdravi/roman-smucl ... -internetu

Re: Nová fakta o koronaviru:

Příspěvek od Návštěvník » pát 24. dub 2020 21:36:31

Re: Nová fakta o koronaviru:

Příspěvek od Tara » čtv 23. dub 2020 12:23:28

Nový rozhovor s molekulární bioložkou Soňou Pekovou, úžasný rozhovor s úžasnou ženou

Re: Nová fakta o koronaviru:

Příspěvek od Tara » čtv 23. dub 2020 10:39:55

Jiří Šabrata, 21.4.2020


Jsem praktický pediatr. I když od mé státnice z hygieny a epidemiologie uplynulo už 40 let a znalosti jsou značně zaprášené, už týden ve mně bobtná hrozný pocit, že už nejméně 14 dní svět řídí epidemiologové a bohužel, na rozdíl od skvělého počátku, nyní v módu totální blamáže. Uvedu pár argumentů, proč si to myslím.
Přijde ke mně pacient se 3. denní horečkou, já ho vyšetřím a konstatuji, že to je nejspíš chřipka, protože zrovna vrcholí její epidemie. Přesto udělám sérologický test: negativní. Řeknu, to nic neznamená, v séru se testují protilátky a ty tam ještě nejsou. Vezmu párový vzorek za 14 dní a zase negativní. A tak mohu říct zcela určitě: chřipka to nebyla. Chlapec je nicméně během 10 dnů fit. Maminka ale chce vědět jaká infekce to byla a bude tak neústupná, že synovi udělám testy na všechny možné respirační viry a zpětně posoudím, jaká to tedy byla virosa. Za 14 dní budu mít výsledek: byl to virus tzv. parachřipky (který velké epidemie nedělá, ale spolu s "pravou" chřipkou se sem tam může v populaci objevit). Dodělám rapid na Sars2, bude pozitivní... ten testuje také protilátky a akutní IgM i paměťové IgG. A co teď? Byla to parachřipka nebo covid?
A teď si představme. Přišel Sars2, byli jsme všichni vyděšení videi z Wuchanu, ale šťastní, že je možno jej testovat. Objevuje se legendární taxikář. Odebere se mu výtěr (specifický jenom na ten Sars2) a jeho klinický obraz těžkého zánětu plic se zhoršuje až k mimotělnímu oběhu. První oběť koronaviru! Držíme mu palce, přijde lék z USA, stav se zlepšuje, ale doc. Balík z VFN v Praze nám veřejně sděluje, že stav se začal zlepšovat už před nasazením léku a ještě dodá, že mají nebo měli na JIPce několik Covid+ pacientů v těžkém stavu, který ale nesouvisel se Sars2, naopak žádné projevy respir. infektu se u nich neprojevili a že někteří už dokonce byli propuštěni s Covid pozitivitou domů.
Co z toho všeho vyplývá? Když se prof. Prymuly (a tisíců dalších epidemiologů) zeptáme, jestli kromě PCR testů či rapidů testují kromě Sarsu2 ještě další respirační viry určitě nám odpoví: NE.... Pak se ho logicky zeptáme: Jak tedy ví/vědí, že zrovna Covid+ pacienta přivedl k ventilátoru či mimotělnímu oběhu a nebyla to chřipka A , která zrovna v únoru a březnu vrcholila a stejně tak ročně přivede k těžkému zánětu plic a ventilátoru pěknou řádku lidí. (Ale to platí bohužel i pro další respirační viry, i když neprobíhají v epidemiích.) Prof. Prymula nám nejspíš odpoví: máme tu ale Sars2, jde naštěstí prokázat, nic o něm nevíme, je ale nebezpečný svou rychlostí, tím že naše populace ho nezná a je jen minimálně promořená, takže se nemůžeme zabývat tím, jestli to je chřipka nebo parachřipka, pro nás je nyní důležitá pozitivita nebo negativita sars2 testů atd. Vše to je pravda. To ale platilo pro první týdny! Teď, kdy se každým dnem řítíme k robustnímu ekonomickému pádu a kdy vidíme, že epidemie (jakkoliv prudká vlna zpočátku to byla) je daleko za svým zenitem, ale NENÍ DůVOD (právě kvůli zmiňovanému pádu) v nějakých restrikcích pokračovat ale ani hodinu! Naopak přibývá pacientů postižených "necovidovou medicínou". Nikdo si v tento okamžik nedokáže ani trochu představit, co pro naše pacienty bude toto zaškrcené údobí do blízkého budoucna znamenat . (Berou to epidemiologové v úvahu? Měli by i to je náplň jejich práce.)
Problém je, že se to nelékařům (což jsou všechny vlády světa) těžce vysvětluje. Právě proto si epidemiologové mohou dělat to, na co jsou zvyklí v klidných dobách a prosím, vůbec tím nemyslím, že by nebyli schopni pochopit důsledek svých doporučení, nebo že to jsou skuteční odborníci ve svém oboru. Bojí se. Zcela pochopitelně. A politici nelékaři do nich s rukavicemi na rukou jen šťouchají, maximálně z nich dostanou 100 m2 plochy navíc.
A konečně poslední, můj asi nejpádnější argument je fakt NEVYMÝTITELNOSTI Sars 2. Bude tu pořád. Rizikové skupiny budou už navěky ohroženy tak, jak jsou ohroženy daleko vážnější chřipkou A . A vemme si, že my máme proti ní vakcínu, dokonce exkluzivně na každou sezonu nově ušitou. A kolik se očkuje lidí v ČR? Trvale mezi 5-7%.... Ale my si z toho nic neděláme, protože toho o ní víme více než o Sars2....: 300 tis. nakažených 2500 zemřelých v souvislosti s chřipkou A...
Jediné výchdisko je, aby našli odvahu politici: Minimálně by stačilo na týden všechna omezení přesunout do módu dobrovolnosti a pak smyčku sundat.

Re: Nová fakta o koronaviru:

Příspěvek od Návštěvník » čtv 23. dub 2020 6:37:26

Vypočítal vývoj pandemie v Číně. Teď už bude líp, říká držitel Nobelovky

Laureát Nobelovy ceny biofyzik Michael Levitt analyzoval státy s nejvyššími počty onemocnění Covid-19. Tvrdí, že jsou za vrcholem. Na pivo s přáteli to ale ještě není
Obrázek
Michael Levitt, laureát Nobelovy ceny a biofyzik ze Stanfordu, začal v lednu analyzovat počet případů Covid-19 po celém světě a správně vypočítal, že Čína se dostane z nejhoršího dlouho předtím, než předpovídalo mnoho zdravotnických odborníků.

Nyní je Michael Levitt podobně optimistický i co se týče průběhu epidemie koronaviru ve Spojených státech a zbytku světa. Zatímco mnoho epidemiologů varuje před měsíci nebo dokonce roky trvání epidemie, před masivním narušením sociálních vztahů a miliony úmrtí, Levitt tvrdí, že data jednoduše nenapovídají takovému hroznému scénáři, a to zejména v oblastech, kde jsou zavedena přiměřená opatření pro izolaci.

TÉMĚŘ PŘESNÁ PROGNÓZA

Čeho si Levitt všiml v Číně? V pátek 31. ledna měla země 46 nových úmrtí kvůli koronaviru ve srovnání s 42 novými úmrtími o den dříve. Přestože se počet denních úmrtí zvýšil, rychlost jejich nárůstu se začala snižovat. Podle jeho názoru byla skutečnost, že nové případy byly identifikovány pomalejším tempem, více výmluvná než počet nových případů samotných. A brzy předpověděl, že počet úmrtí bude každý den klesat. O tři týdny později řekl Levitt deníku Daily News, že tempo růstu viru dosáhlo vrcholu. Předpovídal, že celkový počet potvrzených případů Covid-19 v Číně skončí kolem 80 000 s přibližně 3 250 úmrtími.

Analyzoval údaje ze 78 zemí, které denně hlásily více než 50 nových případů nákazy, a v mnoha z nich vidí známky zotavení.

Tato prognóza se ukázala být pozoruhodně přesná. Do 16. března Čína napočítala celkem 80 298 případů a 3 245 úmrtí. V zemi, kde žije 1,4 miliardy lidí, každý rok zemře zhruba 10 milionů osob. Nyní se nové případy koronaviru až na ojedinělé případy prakticky neobjevují.

RŮST SE ZPOMALUJE VŠUDE

Levitt, který pro rok 2013 obdržel Nobelovu cenu za chemii za vývoj složitých modelů chemických systémů, vidí podobné zlomové body i v jiných zemích, dokonce i v těch, které nezaváděly stejně drakonická izolační opatření jako Čína. Analyzoval údaje ze 78 zemí, které denně hlásily více než 50 nových případů nákazy, a v mnoha z nich vidí známky zotavení. Nesoustředí se na celkový počet případů v zemi, ale na počet nových případů zjištěných každý den a zejména na změnu tohoto počtu ze dne na den. Podle Levitta existují jasné známky zpomalení růstu.

Teď prostě rozhodně není čas pro chození na pivo s přáteli.

Například v Jižní Koreji se denní přírůstek nově nakažených v posledních týdnech snížil a zůstal pod 200. Itálie je na tom naopak stále špatně. V této zemi se počet nově potvrzených případů většinu posledních dnů ještě zvyšoval.

Zajímavá jsou data z ohnisek v omezených prostředích, jako je to na výletní lodi Diamond Princess. Z 3 711 osob na palubě bylo infikováno 712 osob a 8 jich zemřelo. „Tento nezamýšlený experiment s rozšířením koronaviru pomůže vědcům odhadnout počet úmrtí, ke kterým dojde v plně infikované populaci,“ uvedl Levitt.

MÉDIA TO PŘEHÁNĚJÍ

Levitt dále uznává, že je třeba dodržovat důrazná opatření proti šíření nákazy. Teď prostě rozhodně není čas pro chození na pivo s přáteli, shrnul suše současnou situaci. Také obviňuje média z toho, že způsobují zbytečnou paniku zaměřením se na neustálé zvyšování kumulativního počtu případů a sledování celebrit, které se nakazily virem.

Základem k uzdravení společnosti musí být lepší včasná detekce viru.

Levitt se také obává, že opatření v oblasti veřejného zdraví, která odstavila velké části ekonomiky, by mohla způsobit jinou zdravotní katastrofu, protože ztracená pracovní místa povedou k chudobě a beznaději. Vědci znovu a znovu sledují, že počet sebevražd stoupá, právě když klesá ekonomika.

Základem k uzdravení společnosti musí být lepší včasná detekce viru, nejen prostřednictvím testování, ale také pomocí sledování tělesné teploty, které provádí Čína. A následovat musí okamžitá sociální izolace nemocných. Přestože úmrtnost na Covid-19 je výrazně vyšší než u chřipky, Levitt každopádně říká, že "tohle" jednoduše řečeno není konec světa.

Jan Handl

Re: Nová fakta o koronaviru:

Příspěvek od Tara » úte 21. dub 2020 17:25:16

Rozhovor s Jitkou Jurdinovou a jejím vhledu, opět, komu by se to zdálo dlouhé, tak od 12. minuty....


Nahoru

cron